Venezuela

Venezuela

Politická i ekonomická situace ve Venezuele se od úmrtí prezidenta Huga Cháveze výrazně zhoršila. Pozitivnější vyhlídky do budoucnosti nenabízí ani vláda současného prezidenta Madura. V zemi jsou političtí vězni, většina obyvatel žije v neúnosných podmínkách hladu a chudoby. Lidé demonstrují v ulicích, mnozí emigrují.

Opozice je režimem tvrdě potlačována a v zemi je více než 100 politických vězňů. Mezi nimi i šéf nejsilnější opoziční strany Leopoldo López, který byl odsouzen na 14 let ve zmanipulovaném procesu, během něhož se ukázala naprostá závislost justice na vládě.

Podpora občanské společnosti

Prostor, ve kterém může občanská společnost ve Venezuele provozovat své aktivity, se neustále zužuje a řada schopných lidí vidí jako jediné východisko emigraci ze země.

Ve Venezuele pracujeme od roku 2014 a snažíme se motivovat aktivní osobnosti a organizace, aby v zemi zůstaly a pokračovaly ve své práci i ve složitých podmínkách. Řadě organizací i jednotlivcům udělujeme malé granty na podporu jejich aktivit. Náplň projektů je různorodá a sahá od podpory aktivistů pracujících v chudinských čtvrtích až po podporu právníků obhajujících vězněné aktivisty.

Minigrantem jsme například podpořili nápad, aby zdi ve venezuelských městech přestaly sloužit výhradně politické propagandě:

Diktátorský režim prezidentů Cháveze a Madura se intenzivně snaží manipulovat obyvatele chudých čtvrtí ve venezuelských městech a získat jejich hlasy u voleb. Často k tomu využívá různých zdí, které jsou plné portrétů obou prezidentů a hesel provládní propagandy. Námi podpořená organizace dává dohromady mladé lidi z okolí, kteří se domluví, co lepšího by se na zeď dalo namalovat. Zdi pak přemalují pozitivnějšími náměty s odkazem na hodnoty, jako je sport, rodina, zdraví a další.

Advokační aktivity

Pomáháme venezuelským organizacím a aktivistům zorganizovat advokační cesty po Evropě a asistujeme jim během účasti na mezinárodních fórech. Zprostředkovali jsme například setkání venezuelských aktivistů s předními představiteli EU a podpořili je při účasti na jednání OSN v Ženevě.

Hosté z Venezuely se také pravidelně účastní festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se každoročně koná v Praze a v Bruselu.

Celý text Méně textu

Novinky

ČT24: Léky, pomoc disidentům i výuka demokracie. Češi poslali Venezuele přes dva miliony korun

ČT24: Léky, pomoc disidentům i výuka demokracie. Češi poslali Venezuele přes dva miliony korun

Venezuele hrozí stupňování násilí

Venezuele hrozí stupňování násilí