Venezuela

Venezuela

Novinky
© Archiv Člověka v tísni

V dříve nejbohatší zemi Latinské Ameriky se lidé potýkají s akutním nedostatkem potravin, léků, vody a masivními výpadky elektřiny. Kvůli extrémní chudobě, nefunkčnímu zdravotnictví, ale také bezpráví a brutalitě venezuelského režimu, umírá v zemi či ze země utíká nesčetně Venezuelanů.

Podpora občanské společnosti

Člověk v tísni působí ve Venezuele od roku 2014 v rámci programu podpory lidských práv a nezávislé občanské společnosti. Mezi našimi prvními projekty byla podpora místního lidskoprávního centra, v němž právníci pomáhají bojovat proti nespravedlivým, politicky motivovaným rozsudkům, a podpora mladých lidí z chudých oblastí, kteří vlastním uměním s pozitivními náměty přemalovávali propagandistické nápisy na zdech.

Země je stále uzavřenější a perzekuce aktivistů  je často velmi brutální. Přesto se nám i nádále daří udržovat úzký okruh místních organizací, se kterými úzce spolupracujeme. Jeden příklad za všechny: v posledních letech úzce spolupracujeme s místními organizacemi s cílem podrobně zdokumentovat případy vykořisťování pracovníků, včetně dětí, v těžařském zařízení Mining Arc ve střední Venezuele.

Špatnou situaci v zemi ilustruje příběh Javiera Tarazony, laureáta naší ceny Homo Hominy z roku 2022. Javier mnoho let povzbuzoval občany v různých komunitách, zejména těch v pohraničních státech Venezuely, aby bránili svá práva. Vytvořil stálé buňky monitorující lidská práva v šesti venezuelských hraničních státech Amazonas, Apure, Bolivar, Falcón, Táchira a Zulia. Organizoval pravidelná školení s cílem naučit místní obyvatele monitorovat a hodnotit stav lidských práv.

Od začátku tedy pouze využíval svá práva k pomoci druhým. Přesto byl zatčen a čeká na nespravedlivý soud v neblaze proslulé věznici spravované zpravodajskou služby SEBIN, kde je spolu se stovkami ostatních vězňů podrobován mučení a špatnému zacházení.


V roce 2018 spustil Člověk v tísni ve Venezuele svůj dosud největší projekt: tříletou podporu vzdělávání v Caracasu v oblasti mírového řešení konfliktů ve spolupráci s venezuelskými univerzitami a mladými lidmi. Spolu s partnerskými organizacemi organizujeme ve Venezuele několik akademických kurzů zaměřených na mírové řešení konfliktů a leadership. Zároveň propojujeme studenty a studentky se zástupci občanské společnosti a aktivisty.

Advokační aktivity

Pomáháme venezuelským organizacím a aktivistům zorganizovat advokační cesty po Evropě a asistujeme jim během účasti na mezinárodních fórech. Zprostředkovali jsme například setkání venezuelských aktivistů s předními představiteli EU a podpořili je při účasti na jednání OSN v Ženevě. Hosté z Venezuely se také pravidelně účastní festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se každoročně koná v Praze a v Bruselu.

Celý text Méně textu

Novinky

Další