Venezuela

Venezuela

Novinky
© Archiv Člověka v tísni

Krize ve Venezuele se nadále prohlubuje. V dříve nejbohatší zemi Latinské Ameriky se nyní lidé potýkají s akutním nedostatkem potravin, léků, vody a masivními výpadky elektřiny. Kvůli extrémní chudobě, nefunkčnímu zdravotnictví, ale také bezpráví a brutalitě venezuelského režimu, umírá v zemi či ze země utíká nesčetně Venezuelanů.

Člověk v tísni působí ve Venezuele od roku 2014 v rámci programu podpory lidských práv a nezávislé občanské společnosti. Dnešní kritická situace si nicméně vyžaduje pomoc rozšířit.  V současnosti je možné těm nejpotřebnějším pomáhat prostřednictvím místních nevládních organizací, s kterými od začátku svého působení Člověk v tísni v zemi spolupracuje. V případě dramatického zhoršení situace jsme připraveni pomoc přizpůsobit aktuálním potřebám i bezpečnostní situaci.

Podpora občanské společnosti

Člověk v tísni má ve Venezuele stabilní malý tým a širokou síť partnerských neziskových organizací. Za pět let pomoci poslali čeští dárci do země skrze Klub přátel Člověka v tísni už dva miliony českých korun, které umožnily financování projektů na podporu nezávislých novinářů, politicky perzekvovaných, lidí bez přístupu k lékům a lidí z chudých a sociálně vyloučených oblastí. Mezi našimi prvními projekty byla podpora místního lidskoprávního centra, v němž právníci pomáhají bojovat proti nespravedlivým, politicky motivovaným rozsudkům, a podpora mladých lidí z chudých oblastí, kteří vlastním uměním s pozitivními náměty přemalovávali propagandistické nápisy na zdech.

Před čtyřmi lety jsme pomohli rozběhnout program rádia Humano Derecho. V době, kdy se čím dál tím výrazněji zužoval prostor pro fungování občanské společnosti a pro svobodná média, začalo rádio vysílat jen několikrát za týden. Dnes je z něj plnohodnotné médium, které se věnuje různým společenským tématům a umožňuje na ně nahlížet z různých úhlů pohledu. 

V roce 2018 spustil Člověk v tísni ve Venezuele svůj dosud největší projekt: tříletou podporu vzdělávání v Caracasu v oblasti mírového řešení konfliktů ve spolupráci s venezuelskými univerzitami a mladými lidmi. Spolu s partnerskými organizacemi organizujeme ve Venezuele několik akademických kurzů zaměřených na mírové řešení konfliktů a leadership. Zároveň propojujeme studenty a studentky se zástupci občanské společnosti a aktivisty.

Advokační aktivity

Pomáháme venezuelským organizacím a aktivistům zorganizovat advokační cesty po Evropě a asistujeme jim během účasti na mezinárodních fórech. Zprostředkovali jsme například setkání venezuelských aktivistů s předními představiteli EU a podpořili je při účasti na jednání OSN v Ženevě. Hosté z Venezuely se také pravidelně účastní festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se každoročně koná v Praze a v Bruselu.

Celý text Méně textu

Novinky

Další