Irák

Irák

Novinky
© Foto: Archiv Člověka v tísni

Za poslední čtyři dekády došlo v Iráku k výraznému hospodářskému a sociálnímu úpadku, který dále prohloubila období politické nestability a ozbrojených konfliktů. Člověk v tísni začal v Iráku pomáhat v roce 2003, a to především na jihu země, kde jsme renovovali zdravotnická zařízení a podporovali místní samosprávy a občanské iniciativy s cílem posílit dodržování lidských práv v zemi.

Od začátku konfliktu s tzv. Islámským státem  (ISIL) v roce 2014 a přílivu syrských uprchlíků a vnitřně vysídlených lidí jsme se zaměřili na sever země, kde jsme pomohli více než 557 000 lidí. 

Od ukončení bojů v severním Iráku v roce 2017 se život opět vrací do normálu. Znovu se otevřely školy a lidé se vracejí do svých domovů. Přesto bude země ještě mnoho let bojovat se socioekonomickými důsledky ozbrojeného konfliktu.

Naši práci jsme přizpůsobovali neustále se měnící situaci v Iráku a potřebám těch nejzohroženějších lidí. V důsledku konfliktu s tzv. ISIL jsme ohroženým lidem poskytovali základní věci jako jsou potraviny, voda, hygienické potřeby a v zimě teplé oblečení, přikrývky a kamna na topení.

V současné době se náš tým zaměřuje na vzdělávání, podporu živností, vodu, sanitaci a hygienu a obnovitelné zdroje energie v guvernorátech Ninive, Salah al-Din a Kirkúk, přičemž hlavní kancelář máme v Erbílu a v Bagdádu.

Nadále se snažíme lidem pomoci vrátit se do jejich domovů. Podporujeme děti, aby mohly znovu začít chodit do školy, dohnat zameškané hodiny a vyrovnat se s psychickými dopady, které na nich konflikt zanechal. 

Kromě toho opravujeme vodovodní struktury a další důležitou infrastrukturu. Poskytujeme lidem hygienické balíčky a organizujeme osvětové kampaně, abychom zajistili lepší hygienu a životní podmínky.

Od začátku pandemie covid-19 jsme přizpůsobovali naše programy tak, abychom nejen mohli bezpečně pokračovat v naší práci, ale také abychom pomohli místním lidem zmírnit dopady pandemie.  Naše osvětové kampaně oslovily více než 32 000 lidí a dalších 76 000 lidí obdrželo hygienické balíčky, roušky a další potřeby. 

Usnadňovali jsme také bezpečné znovuotevření podniků a škol a podporujeme děti a pedagogy pomocí výukového vzdělávání na dálku.

O konkrétních projektech Člověka v tísni v Iráku se dočtete zde: Humanitární pomoc, vzdělávání a praktické dovednosti a udržitelné živobytí a životní prostředí.

Celý text Méně textu
Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Jak pomáháme

Novinky