© Archiv Člověka v tísni

Válka na Ukrajině

Dne 24. února 2022 začala válka na Ukrajině. Rusko zaútočilo na klíčová ukrajinská města na severu, východě a jihu země. Miliony lidí uprchly ze svých domovů na západní Ukrajinu nebo do sousedících zemí, tisíce civilistů byly zabity. Ruská invaze vyústila v obrovskou humanitární krizi a mohutnou uprchlickou vlnu. Válka také způsobuje omezení vývozu ukrajinského obilí na Blízký východ a do Afriky a zvyšuje ceny surovin, jako je ropa a plyn.

Ihned po začátku invaze jsme začali poskytovat humanitární pomoc na celém ukrajinském území a pomáhat uprchlíkům, kteří po desetitisících přicházeli do České republiky. Nyní od ruského vpádu na Ukrajinu uplynul více než rok. Za tu dobu jsme poskytli pomoc více než 1 milionu lidí v hodnotě přesahující 2,1 miliardy korun

Cítíme obrovský závazek od samého počátku Putinovy agrese proti Ukrajině. Samozřejmě proto, že jsme organizace, která se snaží být tam, kde je opravdu zle, a která umí pracovat ve válkách, samozřejmě proto, že šílená agrese proti sousední zemi nemůže nechat nikoho lhostejným a chladným, ale také proto, jakou pomoc jsme dostali od všech, kteří se nás rozhodli podpořit,“ říká Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.

Co vás zajímá?

Shrnutí: Jak vypadá naše pomoc Ukrajině?

Stále působíme na západě i východě Ukrajiny, kde poskytujeme humanitární, finanční i psychologickou pomoc a kde nyní působí 296 členů našeho týmu. Pomoc poskytujeme také v nově osvobozených oblastech a městech, například v Chersonu či Lymanu. Po celé zemi pokračujeme v opravách domů, vodovodních systémů a provizorních zdrojů energie. Před zimou je třeba opravit také vodovodní systémy, které jsou často úzce propojeny s topnými systémy. Zároveň pomáháme provozovat help linku pomoci v ukrajinštině a ruštině. Uprchlickou vlnu pomáháme zvládnout i v Moldavsku a Gruzii - dlouhodobě zde podporujeme rodiny, které poskytly útočiště lidem prchajícím před válkou. 

V Česku poskytujeme uprchlíkům pomoc s integrací, při hledání ubytování, práce, školy či zdravotní péče – to vše díky masivní podpoře našich dárců, kteří na Ukrajinu věnovali přes 2 miliardy korun. Do Česka přitom přišlo od začátku války 450 tisíc uprchlíků, nejvyšší počet v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU.

Na východní Ukrajině jsme působili už dříve od roku 2014 – pomáhali jsme nejen v humanitární oblasti, ale také při vzdělávání mladých lidí nebo ekonomickém rozvoji zemědělských oblastí. Po začátku války na konci února 2022 byla ale většina tamějších projektů pozastavena či pozměněna na humanitární pomoc.


Aktuální články o Ukrajině

Další

Kontakty:


Celý text Méně textu

Jak pomáháme

Novinky

Další