Ukrajina

Ukrajina

Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny, který začal v květnu 2014, dramaticky zhoršil životní situaci milionů místních obyvatel. Tisíce lidí přišly o střechu nad hlavou nebo živoří v dělostřelbou poničených domech. Na mnoha místech neteče voda, nefunguje elektřina. V oblastech postižených boji přišla většina lidí o práci, takže jsou závislí na pomoci zvenčí. Pomoc na východě Ukrajiny poskytujeme od srpna 2014.

Pomoc v současné době organizuje okolo 200 místních a 15 zahraničních spolupracovníků, kteří rozsáhlou humanitární operaci řídí z kanceláří v Kyjevě, Slavjansku a Stachanově. Náš tým pomáhá na územích pod kontrolou ukrajinské vlády i v Luhansku na územích, která pod kontrolou vlády nejsou. Dva roky doručoval pomoc statisícům lidí i v takzvané Doněcké lidové republice, kde musel 25. listopadu 2016 své působení ukončit, protože mu místní úřady neprodloužily akreditaci.

Nejpotřebnějším lidem poskytujeme okamžitou humanitární pomoc, jako je jídlo, přístřeší, voda a krizová psychosociální pomoc. Pomáháme s opravou poničených domů a poskytujeme materiál a vybavení na zimu. V oblastech, kde se nebojuje, se soustředíme na podporu zdrojů obživy a například poskytujeme finanční granty na rozjezd drobných živností. Od roku 2014 do konce roku 2016 jsme poskytli pomoc za více než 785 milionů korun pro více než 3,7 milionů lidí, které bezprostředně ohrožovala válka.

  • Distribuce jídla – V oblastech kolem bojové fronty, kde nejsou fungující obchody, distribuujeme potravinové balíčky. V oblastech, kde obchody fungují, distribuujeme potravinové poukázky pro ty, kteří mají omezené finanční prostředky. Taktéž podporujeme dodávkami potravin místní vývařovny pro nejchudší a pro sociální instituce.
  • Zajištění bydlení – Snažíme se zajistit minimálně jednu teplou místnost v domě. Opravujeme mírně poničené domy formou výměny střešní krytiny a zasklíváním rozbitých oken. Poskytujeme finanční granty na zajištění nájmu nebo opravu obydlí a distribuujeme materiál potřebný na zimu – dřevo, uhlí, kamna, elektrické konvertory apod.
  • Dodávky vody a hygienických potřeb – Řada měst a obcí zůstala odstřižena od dodávek vody. Od dovážky vody přímo lidem postupně přecházíme k rekonstrukci potrubí a zajištění přístupu k vodě pro nejpostiženější obce v okolí fronty. Zároveň distribuujeme balíčky pro zajištění základních hygienických potřeb.
  • Obnova zdrojů obživy – Drobnými finančními granty podporujeme vnitřní uprchlíky v obnově jejich živností, aby byli schopni začít svou živnost v místech, kam se přestěhovali, a nebyli závislí na humanitární pomoci.

V budoucnu se budeme nadále zaměřovat především na distribuci humanitární pomoci těm nejpotřebnějším a zajištění důstojného živobytí pro vnitřní uprchlíky.

Našimi hlavními dárci jsou ECHO, OFDA, WFP, DFID, UNHCR a UNICEF. Naši činnost rovněž spolufinancuje MZV ČR. Také jsme zorganizovali veřejnou sbírku SOS Ukrajina, na kterou lidé vybrali 12,6 milionů korun. Na okamžitou pomoc navíc přispěl dalším 1,5 milionem korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Ukrajina 93209320/0300 nebo pomocí SMS ve tvaru DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777. Platbu kartou můžete provést ZDE (svůj dar si také můžete odečíst z daní).

(IBAN CZ22 0300 0000 0000 9320 9320)

Celý text Méně textu

Novinky

Humanitárních organizace pomohou 163 000 konfliktem zasaženým lidem na východní Ukrajině

Humanitárních organizace pomohou 163 000 konfliktem zasaženým lidem na východní Ukrajině

Opravujeme domy blízko ukrajinské bojové fronty

Opravujeme domy blízko ukrajinské bojové fronty

Na frontě občas slyšíte v dálce střelbu, říká David Mastný

Na frontě občas slyšíte v dálce střelbu, říká David Mastný

"Lidé jsou tu za naši pomoc opravdu vděční."

Lidská tvář konfliktu na Ukrajině

Lidská tvář konfliktu na Ukrajině

Boje na východě Ukrajiny sílí.

Boje na východě Ukrajiny sílí.

Další
Okamžitá pomoc
Darovat pravidelně