Ukrajina

Ukrajina

Na východě Ukrajiny zuří ozbrojený konflikt, který dramaticky zasáhl životy milionů místních obyvatel. Od roku 2014 zde Člověk v tísni pomohl 3 800 000 potřebných na obou stranách fronty. Tisíce lidí totiž přišly o střechu nad hlavou nebo dodnes živoří v dělostřelbou poničených domech. Často neteče voda a nefunguje elektřina. Většina místních tam, kde se bojuje, ztratila práci. Přesto se lidé nevzdávají a život pokračuje dál.

Těm nejpotřebnějším, kteří kvůli bojům často přišli o všechno, dodáváme to nejdůležitější: jídlo, vodu, hygienické potřeby nebo v zimě například uhlí na topení. Opravujeme poničené domy i vodní potrubí. Pro děti z postižených oblastí zakládáme dětská centra, kde najdou trampolíny, stavebnice či plyšové hračky, a kde se jim pravidelně věnují zkušení sociální pracovníci. Na chvíli tak můžou zapomenout na válku a lépe se vyrovnávají s traumatickými zážitky, které kvůli válce prožily.

V oblastech, kde se nebojuje, pomáháme lidem znovu se postavit na vlastní nohy a vrátit se k normálnímu životu. Dostávají od nás například granty na rozjezd drobného podnikání. Kromě toho spolu se zdejšími univerzitami podporujeme vznik tzv. kariérních poradenských center pro mladé lidi, aby měli větší šanci sehnat práci a nemuseli odcházet ze země.

Kde pomáháme

Náš tým pomáhá na územích pod kontrolou ukrajinské vlády i v Luhansku na územích, která pod kontrolou vlády nejsou. Dva roky jsme doručovali pomoc statisícům lidí i v takzvané Doněcké lidové republice, kde jsme museli 25. listopadu 2016 své působení ukončit, protože nám místní úřady neprodloužily akreditaci.

V budoucnu se budeme i nadále zaměřovat na distribuci humanitární pomoci těm nejpotřebnějším, zajištění důstojného živobytí pro vnitřní uprchlíky a také rozvojovou spolupráci v místech, které byly zasaženy válečným konfliktem. 

Zde se dozvíte více o Humanitární pomoci a Vzdělávacích programech Člověka v tísni na Ukrajině.

Celý text Méně textu
Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Jak pomáháme

Novinky

Další