Válka na Ukrajině

24. února 2022 začala válka na Ukrajině. Rusko zaútočilo na klíčová ukrajinská města na severu, východě a jihu země. Miliony lidí uprchly ze svých domovů na západní Ukrajinu nebo do sousedících zemí, tisíce civilistů byly zabity. Ruská invaze vyústila v obrovskou humanitární krizi a mohutnou uprchlickou vlnu. Válka také způsobuje omezení vývozu ukrajinského obilí na Blízký východ a do Afriky a zvýšení cen surovin, jako je ropa a plyn.

Ihned po začátku invaze jsme začali poskytovat humanitární pomoc na celém ukrajinském území a pomáhat uprchlíkům, kteří po desetitisících přicházeli do České republiky. Nyní od ruského vpádu na Ukrajinu uplynulo 9 měsíců. Za tu dobu jsme poskytli pomoc téměř 600 tisícům lidí v hodnotě přesahující jednu miliardu korun

„S prací na východě země máme zkušenosti, působíme tam již od začátku války v roce 2014. Byli jsme proto připraveni, zároveň jsme napnuli síly a začali masivně pomáhat přímo na Ukrajině, částečně na hranicích okolních států, ale záhy i u nás doma,“ říká Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.

Co vás zajímá?

Shrnutí: Jak vypadá naše pomoc Ukrajině?

Stále působíme na západě i východě Ukrajiny, kde poskytujeme humanitární, finanční i psychologickou pomoc a kde nyní působí více než 290 členů našeho týmu. Pomoc poskytujeme také v nově osvobozených oblastech a městech, například v Chersonu či Lymanu. Po celé zemi pokračujeme v opravách domů, vodovodních systémů a provizorních zdrojů energie. Před zimou je třeba opravit také vodovodní systémy, které jsou často úzce propojeny s topnými systémy. Zároveň pomáháme provozovat helplinku pomoci v ukrajinštině a ruštině. Uprchlickou vlnu pomáháme zvládnout i v sousedním Moldavsku - dlouhodobě zde podporujeme rodiny, které poskytly útočiště lidem prchajícím před válkou. 

V Česku poskytujeme uprchlíkům pomoc s integrací, při hledání ubytování, práce, školy či zdravotní péče – to vše díky masivní podpoře našich dárců, kteří na účet SOS Ukrajina věnovali přes 2 miliardy korun. Do Česka přitom přišlo od začátku války 450 tisíc uprchlíků, nejvyšší počet v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU.

Na východní Ukrajině jsme působili už dříve od roku 2014 – pomáhali jsme nejen v humanitární oblasti, ale také při vzdělávání mladých lidí nebo ekonomickém rozvoji zemědělských oblastí. Po začátku války na konci února 2022 byla ale většina tamějších projektů pozastavena či pozměněna na humanitární pomoc.


Aktuální články o Ukrajině

Další

Kontakty:


Celý text Méně textu

Jak pomáháme

Novinky

Další