Súdán

Súdán

© Foto: Člověk v tísni

V Súdánu pomáháme lidem v Dárfúru, které sužuje ozbrojené násilí a nesmírná chudoba. Se zhoršující se situací v důsledku eskalace konfliktu jsme v roce 2023 uvolnili peníze pro dvě místní neziskové organizace AWAFY a NIDAA. Prostřednictvím těchto partnerů podporujeme stovky domácností v táborech pro vnitřní uprchlíky ve městě Zalingei v oblasti Centrální Dárfúr – potřebují jídlo, pitnou vodu a lepší hygienu, chybí také zdravotnická pomoc. Do oblasti nemají přístup žádné mezinárodní organizace.

Podpořili jsme vybrané lidi materiálně i finančně. Lidé si tak mohou sami koupit to, co nejvíce potřebují a navíc podpoří místní prodejce. Zprostředkovali jsme stavbu a opravu záchodů, a také zásobování čistou vodou.

Moderní historie Súdánu je spojena s válkami, zejména v Dárfúru a mezi severem a jihem. Od Súdánu se v roce 2011 oddělil Jižní Súdán a stal se nejmladším státem světa. Situace se rapidně zhoršila v dubnu 2023, když vypukly boje mezi súdánskou armádou (SAF) a polovojenských jednotek Rapid Support Forces (RSF). Jejich velitelé Burhán a Hemeti byli původně spojenci a v roce 2019 pomohli svrhnout krutý diktátorský režim tehdejšího súdánského prezidenta Umara Bašíra. Domovy muselo podle odhadů opustit téměř 7 milionů lidí, z nichž polovina byly děti. To ze Súdánu dělá zemi s nejvíce vysídlenými obyvateli na světě.

Celý text Méně textu

Novinky