Afghánistán

Afghánistán

Novinky

Po další vlně eskalace ozbrojeného konfliktu se od půlky srpna 2021 ujalo vlády hnutí Taliban. V současné době jsme svědky málokdy vídaného transferu moci, kdy nově vyhlášený Islámský emirát Afghánistán přebírá kontrolu nad správou země. Tento proces je v současné době velice nepřehledný – nová zákonodárná úprava je neúplná, programové cíle nové vlády jsou nejasné, veřejný sektor je částečně paralyzovaný, finanční a bankovní služby nefunkční a nové bezpečnostní složky stále neuspěly plně převzít kontrolu nad afghánským územím a zajistit bezpečnost civilního obyvatelstva. Zároveň získáváme velké množství zpráv o porušování či omezování lidských práv (zejména u žen či menšinových skupin), cílených útoků na určité skupiny obyvatel a omezení svobodného pohybu afghánských obyvatel ze země.

Bohužel k tomuto přechodu moci došlo v době, kdy se Afghánistán již několik let potýkal s humanitární krizí a přes čtyři desetiletí dlouhým ozbrojeným konfliktem. Stát zmítaný vnitřním konfliktem se potýkal s vysokou nezaměstnaností, dopady klimatické změny, následky konfliktu, upadající ekonomikou z důsledku pandemie či rostoucí podvýživu mezi obyvateli. Současné potřeby místního obyvatelstva jsou prakticky nepředstavitelné a největší od roku 2001. Podle dat OSN, je momentálně vice než-li polovina populace (18 milionů lidí) v potravinové nouzi. S ohledem na pokles zaměstnanosti v zemi a zároveň zmražení velké části místního průmyslu se podle údajů OSN může až 97% obyvatel dostat v příštím roce pod hranici chudoby.

Člověk v tísni je nicméně nadále odhodlán poskytovat pomoc místnímu obyvatelstvu. V Afghánistánu jsme začali působit na konci roku 2001. Zaměřovali jsme se nejen na humanitární pomoc, ale také na dlouhodobé řešení problémů, které jsou přímo spjaté se vzděláním, s otázkami obživy, rozvojem venkovských komunit a zvýšením kvality života místních obyvatel.

S ohledem na současnou komplikovanou a trýznivou situaci v zemi jsme rádi, že jsme zachovali provozuschopnost mise (v Kábulu a Mzar-e-Sharifu) a máme silnou pozici pro rozšiřování našich programových kapacit. V reakci na současnou situaci se momentálně soustředíme výlučně na humanitární projekty a k těmto účelům jsme zcela přizpůsobili náš tým.

Okamžitá pomoc
Darovat pravidelně


Celý text Méně textu

Jak pomáháme

Novinky

Další