Ázerbájdžán

Ázerbájdžán

V Ázerbájdžánu vládne již po několik desetiletí rodinný klan Alijevů, který si zajišťuje moc tvrdými represemi a budováním tuhé diktatury postavené na příjmech z ropy. Dochází zde k manipulaci voleb na různých úrovních, potlačováním svobody slova, k likvidaci nepohodlných nevládních organizací, k perzekuci nezávislých novinářů i držení politických oponentů ve vězení.


V roce 2014 ázerbájdžánské úřady značně zesílily tlak na nevládní organizace a kritiky režimu ‒ obránce lidských práv, opoziční politiky, nezávislé novináře a disidenty. Zatčeni byli významní obhájci lidských práv, mezi nimi například Lejla a Arif Junusovi, Rasul Džafarov nebo laureát Homo Homini Intigam Alijev, kteří byli odsouzeni k vysokým trestům odnětí svobody na základě vykonstruovaných obvinění.

V následujících letech se úroveň demokracie v Ázerbájdžánu nadále zhoršovala. V roce 2017 byly zavedeny zákony, které omezují svobodná média na internetu, došlo také k opakovaným policejním útokům na homosexuály. Následujícího roku se konaly prezidentské volby, které byly mezinárodními pozorovateli označeny za zcela nedemokratické. K březnu 2018 bylo v Ázerbájdžánu navíc zhruba 140 politických vězňů (novinářů, obhájců lidských práv, spisovatelů atd.). Ázerbájdžán tak nadále zůstává jedním z nejméně svobodných režimů v postsovětském prostoru.

Jak pomáháme?

V Ázerbájdžánu pracujeme od roku 2013. Snažíme se podporovat především obránce lidských práv, občanskou společnost a posilovat respekt k základním svobodám. Nezávislé právníky a lidskoprávní nevládní organizace podporujeme finančně i formou školení, politickým vězňům a jejich rodinám pak poskytujeme morální, materiální a finanční podporu.

Na české i mezinárodní úrovni upozorňujeme na porušování základních svobod v Ázerbájdžánu. Spolu s našimi partnery se snažíme ovlivnit české a evropské politiky a vysoké úředníky, aby kladli větší důraz na dodržování lidských práv při dialogu s ázerbájdžánskými úřady.

Jak můžete pomoci Vy?

  • Pusťte svým známým film. Půjčte si zdarma dokumentární film Úžasný Ázerbájdžán! z programu festivalu Jeden svět 2013 a promítněte jej svým přátelům a známým kdekoliv chcete. Stáhněte si doprovodné materiály a případně uspořádejte debatu. Promítej i ty!
  • Staňte se členem Klubu přátel Člověka v tísni. Čtvrtina těchto darů putuje na obranu lidských práv v zemích, ve kterých pracujeme. V Ázerbájdžánu z Klubu přátel podporujeme politické vězně, jejich rodiny a lidskoprávní aktivisty v ohrožení.
  • Zajímejte se o Ázerbájdžán, mluvte o něm s přáteli a hlídejte s námi české politiky. Více se dočtete v materiálech o Ázerbájdžánu, které jsme pro Vás připravili (Otázky a odpovědi k filmu Úžasný Ázerbájdžán či Jak mohu pomoci).

Policy Brief ze září 2016. 

Celý text Méně textu

Novinky

Odsouzený ázerbájdžánský opoziční vůdce Tofig Yagublu si zaslouží naší podporu

Odsouzený ázerbájdžánský opoziční vůdce Tofig Yagublu si zaslouží naší podporu

Ázerbájdžánský prezident upevňuje své postavení

Ázerbájdžánský prezident upevňuje své postavení

Alijev chce víc pravomocí

Alijev chce víc pravomocí

Další