Ázerbájdžán

Ázerbájdžán

Novinky
© Foto: Archiv Člověka v tísni

V Ázerbájdžánu vládne již po několik desetiletí rodinný klan Alijevů, který si zajišťuje moc tvrdými represemi a budováním tuhé diktatury postavené na příjmech z ropy. Dochází zde k manipulaci voleb na různých úrovních, potlačováním svobody slova, k likvidaci nepohodlných nevládních organizací, k perzekuci nezávislých novinářů i držení politických oponentů ve vězení.

Ázerbajdžán patří k nejméně svobodným zemím světa. Kritici místní vlády a lidskoprávní aktivisté jsou zde systematicky pronásledováni. Desítky novinářů a blogerů, členů opozičních stran a hnutí, náboženských a protiválečných aktivistů často čelí falešným obviněním. V ázerbájdžánských vazbách a věznicích je rozšířené systémové mučení a špatné zacházení.

Kvůli restriktivní legislativě nemohou nevládní organizace v Ázerbájdžánu fungovat nezávisle. Média jsou silně regulována. Dalším vážným problémem je rozšířené násilí na ženách, členech LGBTQ+ komunity a jejich sympatizantech. Ženy a LGBTQ+ komunita zažívají psychické a fyzické násilí i od členů své rodiny a k soudu a do médií se obvykle dostanou jen brutální vraždy.

Jak pomáháme

V Ázerbájdžánu pracujeme od roku 2013. Podporujeme občanskou společnost, nabádáme k respektování základních svobod a pořádáme vzdělávací aktivity pro lidskoprávní aktivisty. Kromě toho poskytujeme psychologickou, lékařskou a právní podporu obráncům lidských práv a politickým vězňům. V roce 2022 jsme poskytli nějaký druh přímé podpory a ochrany 52 aktivistům. Angažujeme se i ve veřejné advokacii, bojujeme za lepší občanskou společnost a úroveň lidských práv. 

Jak můžete pomoci Vy?

  • Staňte se členem Klubu přátel Člověka v tísni. Čtvrtina těchto darů putuje na obranu lidských práv v zemích, ve kterých pracujeme. V Ázerbájdžánu z Klubu přátel podporujeme politické vězně, jejich rodiny a lidskoprávní aktivisty v ohrožení.


Celý text Méně textu

Novinky