Ázerbájdžán

Ázerbájdžán

Novinky
© Archiv Člověka v tísni

V Ázerbájdžánu vládne již po několik desetiletí rodinný klan Alijevů, který si zajišťuje moc tvrdými represemi a budováním tuhé diktatury postavené na příjmech z ropy. Dochází zde k manipulaci voleb na různých úrovních, potlačováním svobody slova, k likvidaci nepohodlných nevládních organizací, k perzekuci nezávislých novinářů i držení politických oponentů ve vězení.


V roce 2014 ázerbájdžánské úřady značně zesílily tlak na nevládní organizace a kritiky režimu ‒ obránce lidských práv, opoziční politiky, nezávislé novináře a disidenty. Zatčeni byli významní obhájci lidských práv, mezi nimi například Lejla a Arif Junusovi, Rasul Džafarov nebo laureát Homo Homini Intigam Alijev, kteří byli odsouzeni k vysokým trestům odnětí svobody na základě vykonstruovaných obvinění.

V následujících letech se úroveň demokracie v Ázerbájdžánu nadále zhoršovala. V roce 2017 byly zavedeny zákony, které omezují svobodná média na internetu, došlo také k opakovaným policejním útokům na homosexuály. Následujícího roku se konaly prezidentské volby, které byly mezinárodními pozorovateli označeny za zcela nedemokratické. K březnu 2018 bylo v Ázerbájdžánu navíc zhruba 140 politických vězňů (novinářů, obhájců lidských práv, spisovatelů atd.). Ázerbájdžán tak nadále zůstává jedním z nejméně svobodných režimů v postsovětském prostoru.

Jak pomáháme?

V Ázerbájdžánu pracujeme od roku 2013. Snažíme se podporovat především obránce lidských práv, občanskou společnost a posilovat respekt k základním svobodám. Nezávislé právníky a lidskoprávní nevládní organizace podporujeme finančně i formou školení, politickým vězňům a jejich rodinám pak poskytujeme morální, materiální a finanční podporu.

Na české i mezinárodní úrovni upozorňujeme na porušování základních svobod v Ázerbájdžánu. Spolu s našimi partnery se snažíme ovlivnit české a evropské politiky a vysoké úředníky, aby kladli větší důraz na dodržování lidských práv při dialogu s ázerbájdžánskými úřady.

Jak můžete pomoci Vy?

  • Pusťte svým známým film. Půjčte si zdarma dokumentární film Úžasný Ázerbájdžán! z programu festivalu Jeden svět 2013 a promítněte jej svým přátelům a známým kdekoliv chcete. Stáhněte si doprovodné materiály a případně uspořádejte debatu. Promítej i ty!
  • Staňte se členem Klubu přátel Člověka v tísni. Čtvrtina těchto darů putuje na obranu lidských práv v zemích, ve kterých pracujeme. V Ázerbájdžánu z Klubu přátel podporujeme politické vězně, jejich rodiny a lidskoprávní aktivisty v ohrožení.
  • Zajímejte se o Ázerbájdžán, mluvte o něm s přáteli a hlídejte s námi české politiky. Více se dočtete v materiálech o Ázerbájdžánu, které jsme pro Vás připravili (Otázky a odpovědi k filmu Úžasný Ázerbájdžán či Jak mohu pomoci).

Policy Brief ze září 2016. 

Celý text Méně textu

Novinky

Další