Ázerbájdžán

Ázerbájdžán

Ázerbájdžán je jihokavkazskou zemí, kde již po několik desetiletí vládne rodinný klan Alijevů, který si moc v zemi zajišťuje tvrdými represemi a budováním tuhé diktatury postavené na příjmech z ropy. Ázerbájdžán je proslulý manipulací voleb na různých úrovních, potlačováním svobody slova, likvidací nepohodlných nevládních organizací, perzekucemi nezávislých novinářů i držením politických oponentů ve vězení. Snažíme se občanskou společnost v zemi podporovat.

V roce 2014 ázerbájdžánské úřady značně zesílily tlak na nevládní organizace a kritiky režimu - obránce lidských práv, opoziční politiky, nezávislé novináře a disidenty. Mnoho analytiků události posuzuje jako nejrozsáhlejší zásah proti kritikům vlády od vzniku nezávislého Ázerbájdžánu. Zatčeni byli významní obhájci lidských práv, mezi nimi například Lejla a Arif Junusovi, Rasul Džafarov nebo laureát Homo Homini Intigam Alijev, kteří byli odsouzeni k vysokým trestům odnětí svobody na základě vykonstruovaných obvinění. Na jaře 2016 režim propustil část politických vězňů, ale asi 80 jich za mřížemi stále zůstává.

Jejich propuštění zřejmě souvisí s těžkostmi, kterými v současnosti prochází ázerbájdžánská ekonomika, a s tím souvisejícím mezinárodním tlakem na tamní režim.

V Ázerbájdžánu pracujeme od roku 2013. Snažíme se podporovat především obránce lidských práv, občanskou společnost a posilovat respekt k základním svobodám. Nezávislé právníky a lidskoprávní nevládní organizace podporujeme finančně i formou školení, politickým vězňům a jejich rodinám pak poskytujeme morální, materiální a finanční podporu. Na české i mezinárodní úrovni upozorňujeme na porušování základních svobod v Ázerbájdžánu. Spolu s našimi partnery se snažíme ovlivnit české a evropské politiky a vysoké úředníky, aby kladli větší důraz na dodržování lidských práv při dialogu s ázerbájdžánskými úřady.

Jak můžete pomoci Vy?

  • Pusťte svým známým film. Půjčte si zdarma dokumentární film Úžasný Ázerbájdžán! z programu Jednoho světa 2013 a promítněte jej svým přátelům a známým kdekoliv chcete. Stáhněte si doprovodné materiály a případně uspořádejte debatu. Promítej i ty!
  • Staňte se členem Klubu přátel Člověka v tísni. Čtvrtina těchto darů putuje na obranu lidských práv v zemích, ve kterých pracujeme. V Ázerbájdžánu z Klubu přátel podporujeme politické vězně, jejich rodiny a lidskoprávní aktivisty v ohrožení.
  • Zajímejte se o Ázerbájdžán, mluvte o něm s přáteli a hlídejte s námi české politiky. Více se dočtete v materiálech o Ázerbájdžánu, které jsme pro Vás připravili (Otázky a odpovědi k filmu Úžasný Ázerbájdžán či Jak mohu pomoci).

Policy Brief ze září 2016. 

Celý text Méně textu

Články

Zakázaná výstava v Praze

Zakázaná výstava v Praze

Venezuele hrozí stupňování násilí

Venezuele hrozí stupňování násilí

Vyjadřujeme podporu vietnamskému advokátu Nguyen Van Daiovi

Vyjadřujeme podporu vietnamskému advokátu Nguyen Van Daiovi

Další články