Ázerbájdžán

Ázerbájdžán

Ázerbájdžán je jihokavkazskou zemí, kde již po několik desetiletí vládne rodinný klan Alijevů, který si moc v zemi zajišťuje tvrdými represemi a budováním tuhé diktatury postavené na příjmech z ropy. Ázerbájdžán je proslulý manipulací voleb na různých úrovních, potlačováním svobody slova, likvidací nepohodlných nevládních organizací, perzekucemi nezávislých novinářů i držením politických oponentů ve vězení. Snažíme se občanskou společnost v zemi podporovat.

V roce 2014 ázerbájdžánské úřady značně zesílily tlak na nevládní organizace a kritiky režimu - obránce lidských práv, opoziční politiky, nezávislé novináře a disidenty. Mnoho analytiků události posuzuje jako nejrozsáhlejší zásah proti kritikům vlády od vzniku nezávislého Ázerbájdžánu. Zatčeni byli významní obhájci lidských práv, mezi nimi například Lejla a Arif Junusovi, Rasul Džafarov nebo laureát Homo Homini Intigam Alijev, kteří byli odsouzeni k vysokým trestům odnětí svobody na základě vykonstruovaných obvinění. 

S téměř 160 politickými vězni za mřížemi zůstává Azerbajdžan jednou ze zemí s nejvíce represivními režimy v postsovětském regionu. Aktivisté, obhájci lidských práv a nezávislí novináři čelí obtěžování a pronásledování, které se často rozšiřují na členy rodiny, kteří nemají s kritikou vlády nic společného.

V Ázerbájdžánu pracujeme od roku 2013. Snažíme se podporovat především obránce lidských práv, občanskou společnost a posilovat respekt k základním svobodám. Nezávislé právníky a lidskoprávní nevládní organizace podporujeme finančně i formou školení, politickým vězňům a jejich rodinám pak poskytujeme morální, materiální a finanční podporu. Na české i mezinárodní úrovni upozorňujeme na porušování základních svobod v Ázerbájdžánu. Spolu s našimi partnery se snažíme ovlivnit české a evropské politiky a vysoké úředníky, aby kladli větší důraz na dodržování lidských práv při dialogu s ázerbájdžánskými úřady.

Jak můžete pomoci Vy?

  • Pusťte svým známým film. Půjčte si zdarma dokumentární film Úžasný Ázerbájdžán! z programu festivalu Jeden svět 2013 a promítněte jej svým přátelům a známým kdekoliv chcete. Stáhněte si doprovodné materiály a případně uspořádejte debatu. Promítej i ty!
  • Staňte se členem Klubu přátel Člověka v tísni. Čtvrtina těchto darů putuje na obranu lidských práv v zemích, ve kterých pracujeme. V Ázerbájdžánu z Klubu přátel podporujeme politické vězně, jejich rodiny a lidskoprávní aktivisty v ohrožení.
  • Zajímejte se o Ázerbájdžán, mluvte o něm s přáteli a hlídejte s námi české politiky. Více se dočtete v materiálech o Ázerbájdžánu, které jsme pro Vás připravili (Otázky a odpovědi k filmu Úžasný Ázerbájdžán či Jak mohu pomoci).

Policy Brief ze září 2016. 

Celý text Méně textu

Novinky

Ázerbájdžánský prezident upevňuje své postavení

Ázerbájdžánský prezident upevňuje své postavení

Alijev chce víc pravomocí

Alijev chce víc pravomocí

V Praze se slavily narozeniny

V Praze se slavily narozeniny

Další