Ukrajina

Ukrajina

Novinky
© Archiv Člověka v tísni

Revoluce důstojnosti na Majdanu nasměrovala v roce 2014 Ukrajinu k demokracii. V zemi začala být cítit velká energie a naděje na změnu. Jednou z hlavních priorit se stal boj proti korupci a decentralizaci moci.

Ruská anexe Krymu a válka na východní Ukrajině přinesly mnoho problémů: na východě země od roku 2014 umírají lidé, města a vesnice u frontové linie jsou opuštěné, zvlášť tristní byla situace krymských Tatarů na anektovaném Krymu. Ruská agrese proti zbytku Ukrajiny zahájená v únoru 2022 již tak špatnou situaci mnohonásobně zhoršila. Jeden údaj za všechny: počet lidí, kteří museli opustit své domovy, přesáhl v létě 2022 číslo osm milionů.

Podpora občanské společnosti

Člověk v tísni pracuje na Ukrajině od roku 2003. Kromě humanitární pomoci lidem postiženým válkou se zaměřujeme se především na podporu občanských iniciativ, novinářů a obhájců lidských práv. 

V roce 2016 jsme společně s místními partnery založili síť center občanské kontroly v pěti ukrajinských městech (Vinnycja, Mariupol, Ternopil, Kramatorsk a Záporoží). Tato centra sledují fungování rozhodovacích procesů na místní úrovni, dodržování principů otevřenosti radnic vůči občanům a monitorují, zda jsou rozhodnutí místních samospráv v souladu s ukrajinskou legislativou a ochranou lidských práv

Poskytujeme také institucionální podporu nezávislým novinářům a médiím v různých regionech Ukrajiny. Usilujeme i o propojování nezávislých novinářů z Ukrajiny a Ruska. 

Nadále pokračujeme také v podpoře aktivistů, s nimiž jsme spolupracovali v rámci sítě občansko-právních poraden na Krymu, a kteří museli poloostrov po jeho anexi Ruskem opustit. Tito lidé v současnosti organizují právní poradenství pro vnitřní uprchlíky z Krymu a online nebo telefonicky poskytují konzultace také lidem, kteří na Krymu zůstali. Věnují se také monitorování případů porušování lidských práv na Krymu.

Po ruské agresi v roce 2022 se naše pomoc změnila. Ačkoliv se i nadále týká primárně občanských aktivistů, museli jsme rychle reagovat na aktuální potřeby. Navýšili jsme pomoc organizacím, se kterými dlouhodobě spolupracujeme, otevřeli jsme několik center pro novináře, aby mohli i nadále vykonávat svou práci, a do bezpečí jsme přemístili desítky aktivistů, kterým na Ruskem okupaných územích hrozilo zatčení a špatné zacházení.

Celý text Méně textu

Novinky

Další