Ukrajina

Ukrajina

Ukrajina čtyři roky od Revoluce důstojnosti na Majdanu je stále extrémně postižena korupcí a špatným správním řízením. Válka přinesla mnoho problémů: Krym je anektován, na východě země stále umírají lidé, v zemi je více než 1,6 milionů vnitřně vysídlených osob. Většina médií v zemi patří oligarchům nebo jsou přidružena k některé politické skupině. Pro obě strany konfliktu je proto obtížné získat důvěryhodné informace o běžných problémech, natož o kontroverznějších otázkách. V důsledku toho narůstá nedůvěra a usmíření se zdá být stále vzdálenější. 

Zároveň je ale cítit velká energie a naděje na změnu. Ukrajina zahájila postupný proces demokratizačních reforem. Jednou z hlavních priorit se stal boj proti korupci a decentralizace moci.

Podpora občanské společnosti

Člověk v tísni pracuje na Ukrajině od roku 2003. Kromě humanitární pomoci lidem postiženým válkou se zaměřujeme se především na podporu občanských iniciativ, novinářů a obhájců lidských práv. 

V roce 2016 jsme společně s místními partnery založili síť center občanské kontroly v pěti ukrajinských městech (Vinnycja, Mariupol, Ternopil, Kramatorsk a Záporoží). Tato centra sledují fungování rozhodovacích procesů na místní úrovni, dodržování principů otevřenosti radnic vůči občanům a monitorují, zda jsou rozhodnutí místních samospráv v souladu s ukrajinskou legislativou a ochranou lidských práv

Poskytujeme také institucionální podporu nezávislým novinářům a médiím v různých regionech Ukrajiny. Usilujeme i o propojování nezávislých novinářů z Ukrajiny a Ruska. 

Nadále pokračujeme také v podpoře aktivistů, s nimiž jsme spolupracovali v rámci sítě občansko-právních poraden na Krymu, a kteří museli poloostrov po jeho anexi Ruskem opustit. Tito lidé v současnosti organizují právní poradenství pro vnitřní uprchlíky z Krymu a online nebo telefonicky poskytují konzultace také lidem, kteří na Krymu zůstali. Věnují se také monitorování případů porušování lidských práv na Krymu.

Celý text Méně textu

Novinky

Další