Ukrajina

Ukrajina

Ukrajina čtyři roky od Revoluce důstojnosti na Majdanu je stále extrémně postižena korupcí a špatným správním řízením. Válka přinesla mnoho problémů: Krym je anektován, na východě země stále umírají lidé, v zemi je více než 1,6 milionů vnitřně vysídlených osob. Většina médií v zemi patří oligarchům nebo jsou přidružena k některé politické skupině. Pro obě strany konfliktu je proto obtížné získat důvěryhodné informace o běžných problémech, natož o kontroverznějších otázkách. V důsledku toho narůstá nedůvěra a usmíření se zdá být stále vzdálenější. 


Zároveň je ale cítit velká energie a naděje na změnu. Ukrajina zahájila postupný proces demokratizačních reforem. Jednou z hlavních priorit se stal boj proti korupci a decentralizace moci. 

Podpora občanské společnosti

Člověk v tísni pracuje na Ukrajině od roku 2003. Kromě humanitární pomoci lidem postiženým válkou se zaměřujeme se především na podporu občanských iniciativ, novinářů a obhájců lidských práv. 

V roce 2016 jsme společně s místními partnery založili síť center občanské kontroly v pěti ukrajinských městech (Vinnycja, Mariupol, Ternopil, Kramatorsk a Záporoží). Tato centra sledují fungování rozhodovacích procesů na místní úrovni, dodržování principů otevřenosti radnic vůči občanům a monitorují, zda jsou rozhodnutí místních samospráv v souladu s ukrajinskou legislativou a ochranou lidských práv

Poskytujeme také institucionální podporu nezávislým novinářům a médiím v různých regionech Ukrajiny. Usilujeme i o propojování nezávislých novinářů z Ukrajiny a Ruska. 

Nadále pokračujeme také v podpoře aktivistů, s nimiž jsme spolupracovali v rámci sítě občansko-právních poraden na Krymu, a kteří museli poloostrov po jeho anexi Ruskem opustit. Tito lidé v současnosti organizují právní poradenství pro vnitřní uprchlíky z Krymu a online nebo telefonicky poskytují konzultace také lidem, kteří na Krymu zůstali. Věnují se také monitorování případů porušování lidských práv na Krymu.

Celý text Méně textu

Novinky

Propusťte Oleha Sencova!

Propusťte Oleha Sencova!

Oleh Sencov drží v ruském vězení hladovku. Žádá propuštění politických vězňů

Oleh Sencov drží v ruském vězení hladovku. Žádá propuštění politických vězňů

Pomáháme monitorovat demokratické reformy na Ukrajině

Pomáháme monitorovat demokratické reformy na Ukrajině

Další