Nepál

Nepál

Novinky
© Foto: Petr Pospíchal

Člověk v tísni začal v Nepálu pomáhat poté, co zemi v roce 2015 zasáhlo nejničivější zemětřesení za posledních 80 let, při kterém zemřelo více než 8 500 lidí a statisíce dalších se ocitly bez domova. Nepál patří k nejméně rozvinutým zemím na světě a s následky zemětřesení se vyrovnává dodnes. Člověk v tísni zde mimo jiné pomohl opravit na 125 km horských cest a poskytl práci více než 3 900 místních obyvatel.

Ihned po zemětřesení jsme poskytli humanitární pomoc v těch nejvíce postižených oblastech. Lidem, kteří při katastrofě ztratili všechno, jsme dodávali to nejdůležitější jako například materiál potřebný k vybudování dočasných přístřešků.

Společně se zasaženými komunitami jsme postupně začali pracovat na obnově infrastruktury ve vzdálených, nejvíce poškozených oblastech v Himálajích. Pomohli jsme opravit stovky kilometrů zničených horských cest a zároveň jsme dali práci tisícům místních. Podpořili jsme tak obnovu místní ekonomiky a zajistili lidem přístup do okolních oblastí, což jim velmi usnadnilo život.

Zemětřesení zcela zničilo téměř 600 000 domů a poškodilo více než 280 000 dalších budov. Mnoho rodin muselo opustit své vesnice. Přesuny obyvatelstva vedly ke vzniku táborů pro vnitřní uprchlíky. Zhoršená bezpečnost v těchto podmínkách ohrožuje především ženy a dívky, které čelí riziku násilí, sexuálního zneužívání či dokonce obchodování s lidmi a vykořisťování. Spolu s místní organizací proto prostřednictvím úspěšného programu Her Turn bojujeme proti násilí na ženách.

Místním obyvatelům dále pomáháme připravit se na případné další přírodní katastrofy a vyrovnat se s jejich následky. Kromě vysídlených obyvatel podporujeme také lidi vracející se domů a pomáháme jim s rekonstrukcí domů tak, aby byly odolné proti zemětřesení. 


Celý text Méně textu
Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Jak pomáháme

Novinky