Nepál

Nepál

Člověk v tísni začal v Nepálu pomáhat poté, co zemi v roce 2015 zasáhlo nejničivější zemětřesení za posledních 80 let, při kterém zemřelo více než 8 500 lidí a statisíce dalších se ocitly bez domova. Nepál patří k nejméně rozvinutým zemím na světě a s následky zemětřesení se vyrovnává dodnes. Člověk v tísni zde mimo jiné pomohl opravit na 125 km horských cest a poskytl práci více než 3 900 místních obyvatel.

Ihned po zemětřesení jsme poskytli humanitární pomoc v těch nejvíce postižených oblastech. Lidem, kteří při katastrofě ztratili všechno, jsme dodávali to nejdůležitější jako například materiál potřebný k vybudování dočasných přístřešků.

Společně se zasaženými komunitami jsme postupně začali pracovat na obnově infrastruktury ve vzdálených, nejvíce poškozených oblastech v Himálajích. Pomohli jsme opravit stovky kilometrů zničených horských cest a zároveň jsme dali práci tisícům místních. Podpořili jsme tak obnovu místní ekonomiky a zajistili lidem přístup do okolních oblastí, což jim velmi usnadnilo život.

Zemětřesení zcela zničilo téměř 600 000 domů a poškodilo více než 280 000 dalších budov. Mnoho rodin muselo opustit své vesnice. Přesuny obyvatelstva vedly ke vzniku táborů pro vnitřní uprchlíky. Zhoršená bezpečnost v těchto podmínkách ohrožuje především ženy a dívky, které čelí riziku násilí, sexuálního zneužívání či dokonce obchodování s lidmi a vykořisťování. Spolu s místní organizací proto prostřednictvím úspěšného programu Her Turn bojujeme proti násilí na ženách.

Místním obyvatelům dále pomáháme připravit se na případné další přírodní katastrofy a vyrovnat se s jejich následky. Kromě vysídlených obyvatel podporujeme také lidi vracející se domů a pomáháme jim s rekonstrukcí domů tak, aby byly odolné proti zemětřesení. 


Celý text Méně textu
Okamžitá pomoc
Darovat pravidelně

Jak pomáháme

Novinky

Sbírka SOS Nepál končí

Sbírka SOS Nepál končí

Pomohli jsme 369 900 lidí v Nepálu. I 5 let po zemětřesení Člověk v tísni nadále podporuje místní obyvatele

Pomohli jsme 369 900 lidí v Nepálu. I 5 let po zemětřesení Člověk v tísni nadále podporuje místní obyvatele

"Vracela jsem se domů, když zemětřesení udeřilo." Už 5 let pomáháme v Nepálu

Nezletilé matky v Nepálu bojují proti škodlivým společenským normám

Nezletilé matky v Nepálu bojují proti škodlivým společenským normám

Trvalá řešení pro Nepál

Trvalá řešení pro Nepál

"Budu mít oddělenou kuchyň a ložnici," těší se na nový domov Bhakta Bahadur téměř čtyři roky po zemětřesení v Nepálu.

Další