© Foto: eee dialog

Z globálního hlediska patří Bělorusko mezi nejméně svobodné země. Jeho policie, soudnictví a další zákonodárné a výkonné orgány jsou zcela pod kontrolou diktátorského režimu Alexandra Lukašenka. Po zmanipulovaných prezidentských volbách v roce 2020 propukly v zemi rozsáhlé protesty. Vyvolaly dodnes trvající brutální zásahy a represe proti občanské společnosti. 


Aktivisté jsou křivě obviňováni z organizování veřejných nepokojů, urážek veřejných činitelů, plánování extremistických akcí a násilí proti příslušníkům bezpečnostních složek. Přes tisíc nenásilných demonstrantů obdrželo tresty vězení a jsou považováni za politické vězně. Toto číslo spolu se stovkami tisíc aktivistů, kteří byli nuceni opustit zemi ze strachu nebo v důsledku pronásledování, neustále roste.

V současnosti se naše aktivity odehrávají mimo území Běloruska. Podporujeme přesídlené aktivisty, novináře a obránce lidských práv v jejich neustálém boji za demokratické Bělorusko. Jen v roce 2022 jsme například mimo území Běloruska zorganizovali 21 školení pro celkem 48 aktivistů, novinářů a obránců lidských práv.

Celý text Méně textu

Novinky