Turecko

Turecko

Novinky
© Foto: Archiv Člověka v tísni

V Turecku se zaměřujeme především na psychosociální podporu, pomoc malým a středním podnikům nebo na distribuci hygienických potřeb. Pomáháme lidem zasaženým zemětřesením v roce 2023.

V současnosti v Turecku podporujeme lidi, kterým zemětřesení zničilo podniky, vybavení a zboží. Poskytli jsme 1516 grantů malým podnikům, aby mohly znovu zahájit svůj provoz a pořídit si potřebné vybavení a nástroje.

V zemi se zaměřujeme také na distribuci hygienických balíčků a latrín. Celkem jsme takto pomohli více než 35 tisíc lidem. Rozdali jsme 12 tisíc balíčků se základními hygienickými potřebami a 497 latrín, z nichž bylo 162 speciálně uzpůsobeno pro lidi s fyzickým postižením.

V neposlední řadě jsme poskytli psychosociální podporu 3341 lidem.

V Turecku jsme zahájili činnost v roce 2014 v provinciích Gaziantep, Sanliurfa, Hatay a Kilis. V minulosti jsme pomohli například příslušníkům romské komunity žijící v Turecku nebo uprchlíkům se Sýrie. Zaměřovali jsme se také na problémy v oblasti životního prostředí nebo na pomoc s vytvářením udržitelných pracovních příležitostí.

Situace v Turecku

V zemi žije za posledních devět let největší počet uprchlíků na světě. V polovině roku 2023 to bylo přes 3.3 milionů Syřanů s dočasnou ochranou a přes 290 tisíc žadatelů o mezinárodní ochranu z Afghánistánu, Iránu, Iráku, Ukrajiny a dalších zemí.

V únoru 2023 zasáhlo jihovýchod země zemětřesení o síle 7.8 stupňů Richterovy škály. Zemřely desetitisíce lidí a 300 tisíc budov bylo zničeno. Na 3 miliony lidí bylo nuceno odejít ze svých domovů, ať už do zahraničí nebo do jiných částí země. Ihned po zemětřesení jsme pomáhali v oblastech Gaziantep, Adiyaman, Kahramanmaras a nově působíme také v oblasti Hatay. 

V souvislosti se zemětřesením jsme v zemi zahájili pět projektů s celkovým rozpočtem přes 60 milionů korun. Ve sbírce SOS zemětřesení Turecko a Sýrie, kterou jsme vyhlásili na pomoc lidem zasaženým zemětřesením, se doposud vybralo 109 036 564,64 korun.

Aktuality o zemětřesení

Přispějte do sbírky na pomoc obětem zemětřesení!

Celý text Méně textu

Jak pomáháme

Novinky