Mongolsko

Mongolsko

Novinky
© Foto: Archiv Člověka v tísni

Mongolsko je země stepí a pouští, země s drsným podnebím a nejřidším osídlením na světě. Po rozpadu SSSR se mongolská ekonomika zhroutila. V poslední době sice země díky nerostnému bohatství zažívá hospodářský růst, i přesto zde ale žije pod hranicí chudoby více než čtvrtina obyvatel. Člověk v tísni zde působí od roku 2009 a od té doby pomohl mimo jiné tisícům rodin pastevců při extrémních mrazech zvaných dzud.

Zatímco silné mrazy tzv. dzud tradičně přicházely jednou za deset let, nyní se opakují i jednou za dva roky. Abnormálně suché léto následuje tuhá zima. Dobytek umírá a rodiny čelí nejen ztrátě obživy, ale také nedostatku základních potravin, topných materiálů či zimního oblečení. Zasaženým rodinám pomáháme, aby mohly obnovit své zemědělské živnosti a připravit se na další tuhé zimy.

Kromě humanitární pomoci se zaměřujeme na udržitelný rozvoj a zlepšování živobytí na venkově. Zvyšujeme povědomí podnikatelů a podnikatelských asociací o přístupu k financím na další rozvoj. Podporujeme zpracování ovčí vlny jako tepelně-izolačního stavebního materiálu s důrazem na rozvoj celého dodavatelského řetězce, který zahrnuje jak jednotlivé chovatele ovcí, tak malé i středně velké podniky.

Podporujeme také místní organizace občanské společnosti a státní orgány. V rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách jsme mongolským školám ukázali, jak ve výuce využívat dokumentární filmy o globálních problémech.

Obyvatelé vzdálených venkovských oblastí Mongolska mají navíc velice omezený přístup ke zdravotní péči. V minulosti jsme proto zprovoznili například mobilní sanitky s moderními diagnostickými přístroji. Nebo jsme odlehlé nemocnice vybavili ultrazvuky.

Celý text Méně textu

Jak pomáháme

Novinky