Ceny energií, drahé potraviny, změna klimatu. Skutečný dárek se letos zaměřuje na ohrožené rodiny v Česku

Publikováno: 22. 11. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Ceny energií, drahé potraviny, změna klimatu. Skutečný dárek se letos zaměřuje na ohrožené rodiny v Česku
© Alaa AlMurie

Letos náš dobročinný e-shop Skutečný dárek nabízí čtyři nové certifikáty a rozšiřuje pomoc doma v Česku. Dárci budou moci podpořit seniory, rodiče samoživitele a nízkopříjmové domácnosti, ale také poslat pomoc na Ukrajinu. Tradičně je také možno pomoci těm nejpotřebnějším po celém světě.  

Letos byl obzvlášť těžký rok. Ruská agrese na Ukrajině vyhnala miliony lidí z domova a Česká republika spoustu uprchlíků přijala. Navíc v Česku čelíme zvyšujícím se cenám za energie a za potraviny, což zasáhlo každého z nás, u domácností s nízkými příjmy je to však opravdu vážná situace. Přesto letošní rok opět ukázal, jak štědří Češi a Češky jsou a že chtějí pomáhat. Skutečný dárek je už po třinácté možnost, jak darovat něco smysluplného a pomoci lidem v těžké situaci,“ říká ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Skutečný dárek pomáhá i v Česku

Novinka Nohy v teple pomůže ohroženým lidem v Česku na cestě z krize. Měsíční zálohy za energie se letos českým rodinám zvedly až o stovky procent, u seniorů někdy náklady na bydlení dosáhly výše důchodu. 

Stát sice v těchto případech nabízí pomoc primárně v podobě příspěvku na bydlení, ale tu čerpá jen přibližně čtvrtina domácností, které na ni mají nárok. Ti, kdo příspěvek potřebují nejvíce, o něm často ani nevědí, nebo si o něj neumí technicky požádat. 

Člověk v tísni díky Skutečnému dárku rozšíří týmy poradců, terénních pracovníků a kapacitu help linky, aby se podpora dostala k co nejvíce lidem a domácnostem zasažených inflací a energetickou krizí.

Kupte Nohy v teple jako dárek

Kupte Nohy v teple jako dárek

Koupí Skutečného dárku "Nohy v teple" umožníte našim sociálním pracovníkům v Česku, aby více šířili informace a poskytovali lidem oporu v současné krizi.

Kupte Skutečný dárek

Skutečný dárek pro Ukrajinu

Pomoc pošle Skutečný dárek i na válkou zmítanou Ukrajinu v podobě Naděje pro Ukrajinu, že se lidé budou moci vrátit do svých domovů.

„Člověk v tísni pomáhá přímo na Ukrajině od začátku konfliktu stovkám tisíc lidí. Díky Skutečnému dárku bude moci flexibilně pomáhat tam, kde to bude zrovna nejvíce potřeba – od opravy oken a zničených domů, přes zajištění pitné vody do vesnicí a měst, kde je zničená infrastruktura, nebo opravy škol a vybavení tříd, aby se děti mohly co nejdříve vrátit do školních lavic,“ říká Tomáš Vyhnálek, který stojí za projektem Skutečný dárek.

Klimatická výchova i srdce na dlani

Letošní novinkou je také certifikát Klimatická výchova zaměřující se na vzdělávání, kterým dárci podpoří pedagogy a pedagožky ve výuce o klimatické změně. A pro ty, kteří mají Srdce na dlani, nabízí e-shop dárek, kterým pomohou dětem i dospělým na místech, kde podpora a pomoc nejvíce chybí.  

Efektivita pomoci na prvním místě

Nejčastějším vánočním dárkem zakoupeným na dobročinném e-shopu jsou dlouhodobě zvířata. Jak upozorňuje Tomáš Vyhnálek, nové Skutečné dárky vznikají na základě požadavků našich zaměstnanců v zemích, kde Člověk v tísni pomáhá.

„Jsme v pravidelném kontaktu s kolegy v terénu, kteří při své každodenní práci a při rozhovorech s místními dokáží nejlépe pojmenovat ty nejakutnější potřeby. Podle toho pak vybíráme nové Skutečné dárky,“ vysvětluje Tomáš Vyhnálek, tvůrce Skutečného dárku.

Jen v uplynulém roce Člověk v tísni díky charitativnímu e-shopu například vyčistil 1,2 milionu litrů vody v Angole a zpřístupnil tak lidem v suchých oblastech pitnou vodu, nebo rozdal 21 000 násad rybího potěru. Díky osvětě Skutečný dárek zlepšil hygienické návyky 170 000 lidí v různých zemích Afriky.

Doma v Česku pak Člověk v tísni mimo jiné podpořil více než 1 000 znevýhodněných dětí a v nízkoprahových klubech a kariérním poradenství přivítal dalších více než 1 000 dětí a mladistvých.

Vzdělávání podporuje Člověk v tísni i v chudých zemích světa. V Nepálu například uspořádal v celkem 48 školách měsíční vzdělávací workshop pro více než 4 000 kluků a holek.

Andělé strážní Skutečných dárků

Téměř 600 000 zhlédnutí má na Youtube videoklip k písni Andělé strážní. Spolu s původním tvůrcem písně, Václavem Neckářem, ji loni na podporu Skutečného dárku nazpívala celá řada dalších umělců, například Marta Kubišová, Marie Rottrová, Tomáš a Tamara Klusovi, Klára Vytisková, Jiří Macháček, nebo Tereza Mašková.

Jak přesně Skutečný dárek funguje

Skutečný dárek  je charitativní e-shop Člověka v tísni určený na podporu lidí v nejchudších zemích světa a potřebných v Česku. Dárci v něm nakupují certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Letos je možné přímo na e-shopu zakoupit pouze elektronickou variantu, tištěnou je možné koupit jen v prodejnách Albi.

Zakoupením certifikátu lidé přispívají na pomoc v oblastech obživy, zdraví, vody, či vzdělání. Více se dočtete na našich stránkách Skutečného dárku v sekci Časté dotazy.

Jen za loňský rok na e-shopu pořídilo dárky 14 000 lidí, kteří nakoupili přes 39 000 darovacích certifikátů v hodnotě převyšující 22 000 000 Kč. Dobročinný projekt spustil Člověk v tísni v roce 2009, tedy před třinácti lety, a za tu dobu poslali lidé skrze e-shop potřebným pomoc v hodnotě více než 198 milionů korun.

Kontakty:
Markéta Zemánková, mediální oddělení ČvT
marketa.zemankova@clovekvtisni.cz, +420 770 184 542
Tereza Kurovská, koordinátorka kampaně Skutečný dárek
tereza.kurovska@clovekvtisni.cz, +420 778 402 763 
Autor: Člověk v tísni

Související články