Cesta z krize není snadná, ale existuje

Publikováno: 11. 3. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Cesta z krize není snadná, ale existuje
©

K tomu, aby se člověk ocitl na ulici, někdy stačí málo. I taková složitá situace se ale dá řešit, jak ukazuje příběh paní P. 

Paní P. se na místní pobočku ČvT obrátila v situaci, kdy ji majitel domu vyhodil z bytu a zabránil jí v přístupu do něj. Na ulici se ocitla bez prostředků a dokladů. Potřebovala rychle sehnat ubytování pro sebe a své děti a základní finanční hotovost na chod domácnosti. V doprovodu naší terénní pracovnice se tedy vydala na cestu po příslušných úřadech.

 

„Nejdříve jsme šly s paní P. zažádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, aby měla na zaplacení kolku za nové doklady. Ukázalo se ale, že potřebuje razítko ze soudu a potvrzení o tom, že má kde bydlet. U soudu jsme razítko získaly, dalším krokem bylo zajet do azylového domu pro příslib ubytování“, popisuje společný postup terénní sociální pracovnice Jana Pánková.

 

Pro zapsání do azylového domu potřebovala paní P. potvrzení od svého praktického lékaře, žádného ale neměla. Po hodině obtelefonovávání ordinací podle seznamu ze zdravotní pojišťovny se paní P. podařilo najít lékařku, u které se mohla zaregistrovat.

 

„S těmito informacemi jsme se vrátily na sociálku. Naštěstí měla úřednice pro situaci paní P. pochopení a peníze na doklady a na prohlídku u lékaře jí vyplatila okamžitě. Den na to paní P. zašla za praktickou lékařkou, která ji vystavila potvrzení pro azylový dům, azylový dům vystavil potvrzení o tom, že klientka u nich bude bydlet, a díky tomu si paní P. mohla na hmotné nouzi zažádat o dávku na živobytí,“ vysvětluje jednotlivé kroky terénní sociální pracovnice Jana Pánková.

 

Nyní má paní P. dočasnou střechu nad hlavou a peníze do začátku, čeká ji hledání nového nájmu i zaměstnání, protože jí zanedlouho skončí rodičovská dovolená. Z prvních dnů si ale odnáší pozitivní zkušenost - cesta z krizové situace není snadná, ale existuje.

 

Pokud se ocitnete v podobně náročné životní situaci jako paní P., můžete se na nás obrátit. Ústecká pobočka ČvT poskytuje terénní programy a sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi. Kontaktovat můžete Janu Pánkovou na telefonním čísle 734 428 392 nebo e-mailu jana.pankova@clovekvtisni.cz nebo některého z našich dalších pracovníků.

 

 

 

 

Autor: Jana Pánková, Terénní sociální pracovnice