Čeští politici dostanou PF z vězení

Publikováno: 18. 12. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Čeští politici dostanou PF z vězení
©

Ázerbájdžánská novinářka Chadídža Ismailová ve svém vzkazu z vězení přeje do nového roku více spravedlnosti a svobody

Praha, 18. prosince 2014 - Poslanci a senátoři dostanou novoroční přání z vězení od ázerbájdžánské novinářky Chadídži Ismailové. Člověk v tísni jej s jejím svolením dnes rozešle českým politikům. Přání je prosté: „Věřím, že v novém roce pravda a spravedlnost zvítězí. Šťastný a svobodný rok 2015!”

 

Laureátku mezinárodních cen Chadídžu Ismailovou, která odhalovala korupční praktiky ázerbájdžánského režimu i v České republice, zatkli 5. prosince 2014 a Nový rok stráví za mřížemi. Spolu se stovkou dalších politických vězňů. Rok 2014 byl pro nezávislé novináře a obhájce lidských práv v Ázerbájdžánu nejhorším rokem v novodobé historii.

„Chceme českým představitelům připomenout, nakolik tvrdou diktaturou je ázerbájdžánský režim. Na rozdíl od ostatních represivních režimů v regionu, jako je třeba ten ruský, se tady o Ázerbájdžánu téměř nemluví,” říká Adéla Pospíchalová ze společnosti Člověk v tísni. „Ázerbájdžánský režim se přitom snaží na mezinárodní úrovni legitimizovat a často k tomu zneužívá oficiální návštěvy politiků demokratických států. Naši zákonodárci by si při oficiálních kontaktech s Ázerbájdžánem měli být vědomi represivní povahy tohoto režimu,” vysvětluje Pospíchalová.

„Vím, že to pro vás není lehké, ale nenechte se odradit a pokračujte v práci,“ vzkázala Ismailová svým přátelům, když byla z politických důvodů zatčena. V dopise, který se dostal z vězení, také píše: „Všichni víte, proč jsem ve vězení. Skutečným důvodem je rozkrývání korupce. A jediný způsob, jak dokázat špatnosti represivního režimu, je pokračovat v odhalování korupce a i nadále hájit práva utlačovaných lidí. Ano, tohle je cena, kterou za to platíme. Ale stojí to za to!“

Ismailová, která vedla redakci Rádia Svobodná Evropa v Baku, je nositelkou mnoha mezinárodních cen a autorkou investigativních článků odhalujících korupci vládnoucí rodiny Ilhama Alijeva. Jednu z mezinárodních cen, Global Shining Light Award pro investigativní novináře, získala mimo jiné za vyšetřování investic a korupčních praktik ázerbájdžánského režimu v České republice. Na vyšetřování spolupracovala s českými kolegy.

Chadídža Ismailová je obviněna z  navádění svého kolegy k sebevraždě. Mezinárodní organizace včetně Amnesty International, která Ismailovou označila za vězně svědomí, vidí v jejím zatčení další pokus ázerbájdžánské vládní garnitury umlčet v zemi své kritiky. „Nepochybujeme, že její zatčení je vykonstruované. Chadídža Ismailová je jedním z nejvýraznějších a mezinárodně nejznámějším kritiků Alijevova režimu v Ázerbájdžánu,“ říká Pospíchalová.

V ázerbájdžánských věznicích je v současnosti okolo 100 politických vězňů. Za poslední rok byl zatčen například renomovaný právník a laureát lidskoprávní ceny Homo Homini Intigam Alijev, šéf organizace monitorující volby Anar Mammadli či prominentní obhájci lidských práv Lejla Junusová a Rasul Džafarov.

 

Pro více informací kontaktujte:

Adéla Pospíchalová, společnost Člověk v tísni, tel.: 777 787 968 

 

Autor: AP