Člověk v tísni a British Council vydaly unikátní metodickou příručku Active Citizens

Publikováno: 16. 12. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Člověk v tísni a British Council vydaly unikátní metodickou příručku Active Citizens
©

Praha, 16.12. 2014 - British Council a Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni završují tříletý projekt Active Citizens, jehož hlavním cílem je posílení komunitního rozměru školy a aktivní zapojení studentů do řešení problémů v jejím okolí. Do projektu, který probíhal od ledna 2012 do prosince 2014, se zapojilo 1230 studentů a 79 vyučujících z 37 středních škol z celé České republiky, kteří realizovali 42 komunitních akcí. Projekt je součástí mezinárodního programu rozvoje komunit Active Citizens, který British Council realizuje v několika desítkách zemí světa.

„Mladí lidé v České republice dnes nečelí kauzálním výzvám jako během revoluce před pětadvaceti lety. Drobná trpělivá práce, jakou studenti ve svých projektech odvedli, je ale v jistém smyslu těžší než střet během studentské stávky v listopadu 1989 a je stejně důležitá pro rozvoj demokracie. Proto jsem rád, že se Člověk v tísni spolu s British Council podílel v rámci projektu Active Citizens na tom, aby demokracie v České republice byla silnější,“ říká ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

Učitelé ze škol, které se do projektu zapojily, absolvovali semináře, na nichž si osvojili techniky, jak studenty vést k lepšímu poznání sebe sama, vztahů v jejich okolí, své vlastní komunity a k zapojení do komunitního dění. Na svých školách pak vytvořili studentské týmy, které ve spolupráci s učiteli analyzovaly situaci a problémy v jejich komunitě a naplánovaly a realizovaly projekty, jejichž cílem bylo daný problém vyřešit. Studenti se zaměřili například na bourání předsudků, pomoc dětem z dětských domovů nebo podporu kulturního života v komunitách.

V rámci projektu vznikla unikátní metodika programu Active Citizens, jejímž cílem je posílit v mladých lidech motivaci a schopnosti nezbytné pro partnerskou spolupráci uvnitř komunit. Publikace je určena především pedagogům střední škol, kteří v ní najdou praktické zkušenosti a aktivity do výuky i teoretická východiska a metodické zázemí pro práci se studenty. Předností metodické příručky je její interaktivní prostředí, které umožňuje práci s videi, rychlé vyhledávání či tvorbu poznámek. Publikace je dostupná ke stažení na stránkách projektu.

Na závěr projektu proběhlo 18. listopadu 2014 v Centru současného umění DOX diskusní setkání Od inspirace ke spolupráci. Součástí programu, který se zaměřil na aktivní občanství a možnosti spolupráce mezi samosprávou, školami a místní komunitou, byly přednášky, panelové diskuse a workshopy s českými i zahraničními zástupci neziskových organizací, představiteli vzdělávacích institucí, státní správy a místní samosprávy. Záznamy z diskusí a přednášek najdete na webu  projektu.

Projekt Active Citizens je financován z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

 

Kontakty pro média:

Lucie Kundra, mediální koordinátorka programu Varianty, Člověk v tísni

lucie.kundra@clovekvtisni.cz, tel: 778 400 769

 

Radka Spiesová,Partnerships & Projects Manager, British Council

radka.spiesova@britishcouncil.cz, tel: 721 300 336

Autor: