Další škola vyroste v etiopské vesničce Sorge, pomůže až 1 200 dětem

Publikováno: 9. 4. 2014 Doba čtení: 3 minuty
Další škola vyroste v etiopské vesničce Sorge, pomůže až 1 200 dětem
©

Člověk v tísni v Etiopii vybral místo pro další školu ze sbírky Postavme školu v Africe. Bude stát ve vesnici Sorge nedaleko jihoetiopské Alaby. Důvodem, proč byla vybrána právě tato lokalita, je katastrofální stav stávající školy.

 

Místní ji postavili před časem v podstatě svépomocí, bez pomoci úřadů. Budovy jsou postaveny výhradně z místních materiálů – tedy dřeva, kamení a hlíny. Jedná se o jedinou školu v širokém okolí, kde se vyučuje všech osm ročníků základní školy. Proto je o ni velký zájem – chodí sem 1200 studentů z okolních obcí. Tak velký zájem však Sorge není schopná pokrýt – ve třídách se tak někdy tísní i více než 100 žáků a i přesto se musí učit na směny.

Četná období dešťů i intenzivní využití školy se na jejím stavu výrazně podepsaly, jak je vidět na fotografiích. Dnes je téměř neobyvatelná, do tříd i knihovny v období dešťů zatéká voda, chybí vybavení a děti tak často při vyučování sedí na zemi. Škola nemá odpovídající hygienické zázemí, chybí zde tekoucí voda. Navíc část učitelů dojíždí až z Alaby, cesta jim trvá několik hodin a ve škole není žádný učitelský kabinet, kde by si mohli odpočinout.

Pokud se situace nezmění, škola v Sorge nebude brzy schopná provozu a děti, kteří sem chodí, rázem nebudou mít možnost dostudovat. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme se v Sorge rozhodli postavit novou školu, která by tyto problémy pomohla vyřešit.

Stavět začneme v následujících měsících a školu bychom chtěli mít hotovou v říjnu. Informace o tom, jak práce na škole pokračují, naleznete na stránkách www.skolavafrice.cz

 

První fotografie ze Sorge - budovy staré školy:

#~gallery-852~#

 

Jak vypadají školy, které jsme dosud postavili:

#~gallery-808~#

 

 

Postavme školu v Africe

Člověk v tísni ve spolupráci s Junákem – svazem skautů a skautek vybírá peníze na stavbu škol od roku 2004. Za tu dobu se díky příspěvkům dárců podařilo postavit již 15 škol. Všechny stojí v Etiopii, jedné z nejchudších zemí Afriky, která se potýká s vysokou mírou negramotnosti. Odhadem až polovina dětí zde nemá možnost chodit do školy.

 

Přispějte i Vy:

pošlete dar na č.u. sbírky 222 444 555/0300 (o Váš dar si můžete snížit daňový základ)

nebo napište dárcovskou zprávu ve formátu DMS AFRIKA na 87 777

(více zde)

 

Běh pro Afriku

Aby poukázal na nedostatek škol v Etiopii, pořádá Člověk v tísni ve spolupráci se základními a středními školami po celé ČR charitativní Běhy pro Afriku. Studenti svojí účastí na běhu pomáhají získat peníze na stavbu dalších škol. V roce 2013 se do akce zapojilo více než 2000 studentů, kterým se podařilo vyběhat přes milion korun. Více informací naleznete na stránkách projektu.

 

#~gallery-788~#

 

 

Další články k tématu:

Do patnácté sbírkové školy v etiopské Woininatě bude chodit 400 žáků

Se skauty vybíráme na školy v Africe už 10 let

Asore osm let poté - dvě nové školní budovy

Téměř 500 studentů vyběhalo peníze na novou školu v Africe

 

 

Autor: Jakub Čejchan