Dokumentární filmy může nyní ve výuce používat každý pedagog v ČR

Publikováno: 19. 2. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Dokumentární filmy může nyní ve výuce používat každý pedagog v ČR
©

Vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni připravil pro pedagogy i žáky ze základních a středních škol novinku – audiovizuální vzdělávací portál www.jsns.cz, který obsahuje dokumentární filmy a výukové a doprovodné materiály.  Uživatelé s nimi nyní mohou pracovat online. 

Vzdělávací materiály Jednoho světa na školách využívají pedagogové na více než 2 900 základních a středních školách v České republice, tedy na více než každé druhé škole v zemi. Dokumentární film ve výuce se tak za dvanáct let existence programu stal pro pedagogy nezastupitelnou pomůckou.

Od roku 2001, kdy program Jeden svět na školách vznikl v souvislosti s Mezinárodním filmovým festivalem dokumentárních filmů Jeden svět, byly filmy nejprve distribuovány na klasických VHS nosičích, postupem času začaly být vydávány na DVD a v současné době jsou pro pedagogy a žáky k dispozici na novém webu www.jsns.cz.

„Nový portál zohledňuje moderní technologické trendy, výukové materiály nyní nabízíme školám online. Jeho struktura by měla být pro pedagogy i studenty velmi přehledná a umožňovat jim snadnou orientaci. Velký důraz jsme proto kladli také na podrobný vyhledávací aparát. Nabídku filmů i dalších materiálů budeme samozřejmě dále rozšiřovat,“ uvádí Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách.

Základním prvkem nového webu jsou tzv. „audiovizuální lekce“, které obsahují dokumentární filmy, doporučené aktivity pro práci v hodinách, otázky a odpovědi k danému filmu a další doprovodné materiály. Jednotlivé filmy jsou zaměřeny na témata, kterým se program dlouhodobě věnuje – na aktuální výzvy a problémy dnešního světa (ochrana lidských práv, sociální problematika, globální rozvojová témata, občanská angažovanost, životní prostředí a mediální vzdělávání) a na moderní československé dějiny.

Uživatelé nového portálu mohou nyní využívat audiovizuální lekce programu online při přípravách na hodiny, v hodinách samotných, anebo při projekcích dokumentárních filmů v rámci Studentských filmových klubů Jeden svět na školách. Nový web umožňuje přehrávat a stahovat filmy a pracovat s doprovodnými výukovými materiály. Systém rozšířeného vyhledávání pedagogům rovněž pomůže, aby si pro výuku vybrali vhodnou audiovizuální lekci podle tématu, délky filmu nebo věku žáků.

Aby uživatelé mohli a audiovizuálními lekcemi na novém webu pracovat, je třeba se zaregistrovat. Poté budou mít zdarma přístup do celé databáze filmových a výukových materiálů Jednoho světa na školách.

Na YouTube se můžete podívat na propagační spot k novému webu.

 

O programu Jeden svět na školách

Vzdělávací program Jeden svět na školách je jedním z dlouhodobých projektů společnosti Člověk v tísni. Už dvanáct let přináší do škol dokumentární filmy a další audiovizuální materiály jako plnohodnotnou výukovou pomůcku. Program se zaměřuje především na současný svět a novodobou historii, které žákům přibližuje v širších souvislostech. 

 

KONTAKT:

Bohumila Beranová – mediální koordinátorka, PR

734 428 395, bohumila.beranova@jsns.cz

Autor: Bohumila Beranová