Doma ho viní z pokusu o převrat. Teď šíří demokracii z Prahy

Publikováno: 16. 6. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Doma ho viní z pokusu o převrat. Teď šíří demokracii z Prahy
©

Reportáž o Jose Luisi Guerrero Martinezovi. Ekvádorský opozičník, kterého doma považují za teroristu, dostal azyl v Česku.

Praha - V ekvádorském hlavním městě Quitu je parný den. Šero v pracovně protrhává jen několik proužků poledního světla, kterým se podařilo prorazit zavřené okenice.

Jose Luis Guerrero Martinez si roztřesenou rukou zapaluje poslední cigaretu své oblíbené značky Lark. Nervózně pozoruje obrazovku počítače, na které svítí fotografie hledaných zločinců a teroristů.

Čeká, zda v této společnosti objeví i svou podobiznu. Tou dobou ho ještě ani nenapadne, že se už brzy ocitne daleko za hranicemi vlasti. V Evropě, v zemi jménem Česko.

Už delší dobu vadí vládnoucímu režimu, který neváhá prohlásit své odpůrce za nebezpečné kriminálníky. Proto se musí ukrývat v domě svého otce.

Jeho otec právě telefonuje. "Syn se konečně vrátil! Ani nevíš, jakou mám radost," ozve se najednou z vedlejší místnosti.

Nešťastné prořeknutí svému otci Jose Luis v tu chvíli nevyčítá. Není čas. Má jen pár hodin, než do místnosti vtrhne speciální zásahová jednotka ekvádorské policie, která odposlouchává zdejší telefon. Sbalí si nejnutnější věci a o pár hodin později už překračuje mezi vrcholky And hranici s Kolumbií.

Na počátku roku 2011 tak možná navždy opouští Ekvádor. Útěk se mu díky pomoci známých zdaří, přestože po něm - na  základě protiprávního rozkazu - pátrají vládní jednotky. Jako vysoce postavený právník a bojovník za lidská práva si během let zvykl, že se v jeho zemi často nehraje podle férových pravidel.

Autoři reportáže: Jakub Hein, Jakub Slunečko

Reportáž byla publikována na zpravodajském serveru Aktuálně.cz. Celou si ji můžete přečíst na tomto odkazu.

Reportáž vznikla v rámci kurzu Mezinárodní migrace jako téma - kurz pro studenty (nejen) žurnalistiky, který je součástí projektu Face2face.

Projekt Face 2 Face je spolufinancován ze zdrojů Evropského integračního fondu Evropské komise.

Autor: Program migrace