Film Umění přežít nejdelší válku na světě se promítá ve Veletržním paláci

Publikováno: 11. 4. 2013 Doba čtení: 1 minuta
Film Umění přežít nejdelší válku na světě se promítá ve Veletržním paláci
© Foto:

V rámci doprovodného programu výstavy Jdi a nestřílej vás společně s Národní galerií srdečně zveme do kina Veletržního paláce na projekci filmu: Umění přežít nejdelší válku na světě, která se bude konat 11. dubna 2013 v 18.00 hodin. Vstupné zdarma.

Součástí programu bude diskuze s autorkou Štěpánkou Šimlovou

 

Umění přežít nejdelší válku na světě:

Někteří lidé mají to štěstí, že prožijí život, aniž by na vlastní kůži poznali válku. To ale neplatí pro mnohé obyvatele Karenského státu v Barmě, pro něž jsou konflikty, útěky z domovů, znásilňování žen a smrt něčím víc, než jen zprávami v novinách. Jedna z autorek dokumentu, Štěpánka Šimlová, se s kamerou v ruce vydala do této části Barmy, země trpící desetiletími bojů, rozpolcené škálou etnik, nejisté si i vlastním jménem, aby se seznámila s životem tamních obyvatel potýkajících se s krutostmi barmské armády a aby nechala nahlédnout do života členů sdružení Free Burma Rangers, kteří armádou sužovaným, prchajícím a trýzněným lidem ukrytým v džungli poskytují humanitární a zdravotní pomoc. Mnozí z členů Free Burma Rangers si sami prošli peklem, druhým dnes z pekla pomáhají. Bariéry mezi etnickými a národnostními příslušnostmi po ně neplatí. Některé spojují bolestivé šrámy, jež jim zasáhly do života, všechny pak přesvědčení a společné poslání. Jejich životem je pomáhat žít druhým a dodávat naději těm, kteří ji na útěku před barmskou armádou nechávají daleko za sebou. 

 

Výstava Štěpánky Šimlové Jdi a nestřílej, která je také autorkou filmu, bude ve Veletržním paláci vystavena do 28.4. 2013. Podívejte se na http://www.jdianestrilej.cz/, kde najdete i prohlídku výstavou. 

Autor: