Jeden svět Plzeň 2014

Publikováno: 6. 3. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Jeden svět Plzeň 2014
©

Festival Jeden svět se v Plzni letos odehraje v termínu 17. – 22. března. Projekce proběhnou na třech místech: v Divadle Dialog, Divadle Pod lampou a v kulturním domě Peklo. Festivalové dění  však potkáte i v ulicích města – ve Smetanovo sadech nedaleko od Branky se v pondělí 17. března můžete zapojit do festivalové kampaně. V odpoledních hodinách se zde můžete nechat vyfotit se svým heslem, kterým okomentujete svůj vztah k práci.

Zaměření jednotlivých dokumentů, které můžete během festivalového týdne vidět, je opravdu různorodé. V programu jsou filmy laděné ekologicky, sociálně, snímky sledující moc médií, život lidí s hendikepem a jiné. Jako každý rok jsou i letos v programu dokumenty sledující život v zemích, kde jsou státním režimem potlačována lidská práva, nebo které jsou ohroženy humanitární katastrofou.
Plzeňská část festivalu sleduje také hlavní téma letošního ročníku a nabízí různě laděné dokumenty vztahující se k tématu Práce. V rámci letošního ročníku tak najdete například dokument „Podezřelá čokoláda“ sledující otřesné praktiky na kakaových plantážích Pobřeží slonoviny, ale i snímek „S chutí do toho“, který s humorem pohlíží na pokles pracovní morálky.
I v letošním roce bude po všech projekcích připravena debata k dokumentu i jeho tématu. Velký dík v tomto ohledu patří jednomu z partnerů festivalu – Filozofické fakultě ZČU v Plzni, jejíž pracovníci budou hosty velké části debat. V letošním programu najdete i dvě diskusní odpoledne v kulturním domě Peklo. První se odehraje ve spolupráci se společností Plzeň 2015 a zaměří se na možnosti kreativního zaměstnání. Hostem diskuse bude designérka Anna Marešová, která získala řadu ocenění za své návrhy Tramvaj pro Prahu a Whopp.de.doo - sadu erotických pomůcek pro ženy. Druhé diskusní odpoledne bude věnováno zaměstnávání sociálně znevýhodněných lidí. Do debaty jsou zváni zástupci regionálních zaměstnavatelů, samosprávy a dalších institucí, kteří se společně zamyslí nad způsobem odstraňování bariér v zaměstnávání těchto osob.
Festival nabízí již tradičně doprovodný program. V programové nabídce Divadla Pod lampou najdete mimo jiné několik dokumentů, jejichž důležitou součástí je hudba, ale i tři koncerty a vystoupení DJ, které doplní závěrečnou party. V Divadle Dialog pak na Vás čeká výstava „Ukradené dětství: dětská práce očima čtyř českých fotografek“. Děti jsou v některých částech světa nuceny pracovat i v takových odvětvích, jako je těžba nerostných surovin, nebo jsou zapojeny do bojů jako dětští vojáci. Právě takové osudy fotografie autorek výstavy zaznamenávají.

Program a další podrobnosti k festivalu najdete na jedensvet.cz/plzen , sledujte také naší událost na fb

Autor: