Jsme rádi, že Karimov do Prahy nepřijede, říká Člověk v tísni

Publikováno: 13. 2. 2014 Doba čtení: 1 minuta
Jsme rádi, že Karimov do Prahy nepřijede, říká Člověk v tísni
©

Praha, 12. února 2014 - Člověk v tísni spolu s dalšími mezinárodními organizacemi i uzbeckými disidenty přivítal zprávu o odložení návštěvy prezidenta Uzbekistánu Islama Karimova. 

“Jsme rádi, že lidé jako Karimov mají v Česku obtíže při naplňování programu, jak se píše v oficiálním zdůvodění odložení cesty. Ukazuje se, že ani čtvrtstoletí od revoluce není ohled na lidská práva pro českou společnost jen klišé, ale stále živý odkaz. A máme radost hlavně kvůli disidentům a lidem, kteří kvůli sdíleným hodnotám stále v různých zemích světa riskují a kteří naše jednání tady sledují víc, než si uvědomujeme,” říká Rostislav Valvoda, vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni.

 Plánovaná státní návštěva diktátora Karimova v Praze vyvolala odpor českých i mezinárodních lidskoprávních organizací, bývalých politických vězňů a obětí mučení z Uzbekistánu. Uzbekistán je považován za jednu z nejtvrdších diktatur na světě. Přes 30 organizací proto adresovalo prezidentu Zemanovi výzvu, aby cesta byla zrušena; výzva přitáhla pozornost českých i zahraničních médií.

Karimov tak nezíská televizní záběry a nebude moci lidem doma ukazovat, jak je mezinárodně respektován - zvlášť když není,” reagoval na odložení návštěvy Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch, jeden z iniciátorů společné výzvy.

 

Pro další informace kontaktujte:

Rostislav Valvoda, Centrum pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni

tel.: 608 527 312

mail: rostislav.valvoda@clovekvtisni.cz

 Více o výzvě 30 organizací zde.

 

 

Autor: AP