Místo pomoci, další dluh…

Publikováno: 9. 12. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Místo pomoci, další dluh…
©

Pro organizaci Člověk v tísni, o. p. s. pracuji teprve pár měsíců, ale za tu dobu jsem měla možnost poznat, jak rychle se člověk dostane do dluhů a jak těžko se z nich „dostává“. Sama jsem vždy měla zkušenosti s lidmi, kteří měli dluhy, ale vždy je dokázali nějakým způsobem splácet. Co když se ale člověk dostane do situace, kdy není schopen splácet a nemá nikoho, kdo by mu pomohl?

Lidé, jak jsem měla možnost poznat, se dostávají do kolotoče plného upomínek a exekučních příkazů, a jejich nadějí se často stávají oddlužovací společnosti.  Některé z těchto společností, ale naopak využívají této téměř beznadějné situace lidí a nabízejí jim „pomoc“.

Jednou za mnou přišla paní Bětka, že si v mládí vzala několik půjček, které už nezvládala splácet. Vše začali/y řešit exekutoři/exekutorky, ale ani jim nezvládala splácet. Jedna z oddlužovacích společností jí nabídla „pomoc“. Dokáží jí prý pomoci s insolvencí, kde bude muset splatit jen třicet procent z dluhu, a po pěti letech už ji čeká jen nádherný život bez dluhů. Paní Bětka podepsala všechny smlouvy, které jí dali, vyplnila plnou moc, ve které souhlasila, že ji společnost může zastupovat během celého jednání a když zkompletovala všechny dokumenty k exekucím a dluhům, odeslala jim je. Bohužel, aniž by si udělala kopie těchto dokumentů. Tato firma si následně naúčtovala několika tisícovou odměnu. A i když paní Bětka nesplňuje podmínky, které jsou nutné ke schválení insolvence, o kterých jistě věděla už i oddlužovací společnost, paní Bětka se svým podpisem zavázala této společnosti nemalou odměnu zaplatit.  Nikdo jí na toto neupozornil, a protože neměla dostatek financí, rozvrhla jí společnost částku do několika splátek s několika procentním úrokem.

Místo pomoci tedy přišel další dluh s dalšími úroky. S paní Bětkou v současné době spolupracujeme. Snažíme se jednat s touto společností, aby paní Bětce poslali kopii smlouvy a poslali jí zpět originály jednotlivých smluv a různých dokumentů k exekucím.

Tento případ není, bohužel, výjimkou. Pokud byste se chtěli poradit ohledně své dluhové situace, přijďte do kanceláře Člověka v tísni, jenž má pobočky po celé České republice.

Autor: Klára Horáková, Terénní pracovnice - sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, Žluticko