Na kyjevském Majdanu vystoupí MIG 21

Publikováno: 7. 1. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Na kyjevském Majdanu vystoupí MIG 21
© Foto:

Praha 7. Ledna 2013 – Na kyjevském náměstí nezávislosti zahraje dnes večer ve 21,45 místního času česká hudební kapela MIG 21.

„Jedeme zahrát pro lidi z Kyjeva, kteří chtějí do Evropy. Netušíme, jestli nás nevypískaj, je to čistě náš předvánoční nápad, “ říká zpěvák kapely Jiří Macháček. „Děkujeme všem kamarádům, kteří nám dali peníze na letenky a nechtějí být ani jmenováni.“ Dodává.

Člověk v tísni, který vystoupení pomáhá organizovat, situaci na Ukrajině sleduje. „To, že tak velký počet Ukrajinců neváhá protestovat ve dne v noci v mrazu, znamená, že Ukrajina si zaslouží pozitivní změny. Cítíme, že podpora ze zahraničí je důležitá,“ říká Rostislav Valvoda, vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni. Před koncem roku do Kyjeva například vyslala dva dobrovolníky, kteří na místě nakoupili množství potravin a rozdělili je mezi několik fungujících polních kuchyní na kyjevském náměstí Nezávislosti, Majdanu. Například na Silvestra byl v největším kotli o objemu 350 litrů uvařeno pro demonstranty na tisíc porcí typického karpatského bograče, který se podával těsně po půlnoci.

#~gallery-833~#

Ukrajinská vláda i prezident požadavky demonstrantů zatím odmítá přijmout. „Odpor vůči vládě je veden skvěle organizovanou nenásilnou formou a připomíná již měsíc trvající happening. Síla tohoto odporu je v jednotě a především ve vytrvalosti,“ popisuje situaci na takzvaném Euromajdanu jeden z dobrovolníků, Ivo Dokoupil, který dění na Ukrajině dlouhodobě sleduje.

Demonstranti obsadili centrální náměstí v Kyjevě, vytvořili zde velký stanový tábor a sjíždějí se sem ze všech koutů rozsáhlé Ukrajiny, aby se vystřídali při hlídání a zajišťování provozu tábora. „Každému z nich je jasné, že musí vytrvat, aby něčeho dosáhli. Jinak hrozí nebezpečí represí, třeba i soudních, vůči demonstrantům,“ dodává Dokoupil. To je také důvod, proč se Člověk v tísni rozhodl demonstranty podporovat. „Pro Ukrajinu je současná revoluce velkou šancí jak dosáhnout změny na cestě k právnímu a funkčnímu státu západního typu,“ říká Dokoupil.

Člověk v tísni se na Ukrajině věnuje podpoře občanské společnosti již jedenáct let, v posledních letech soustředí své aktivity zejména na poloostrov Krym. Člověk v tísni zde například pomohl založit síť občanskoprávních poraden, které poskytují pomoc občanům, kteří se dostanou do sporu se státními úřady. Podporuje místní nevládní organizace a podílí se kampaních, které upozorňují na porušování lidských práv a diskriminaci občanů.

 Fotografie z vaření na Majdanu naleznete zde.

 Videovzkaz Šimona Pánka ukrajinským demonstrantům zde.

  

Pro další informace kontaktujte:
Adéla Pospíchalová, Centrum pro lidská práva a demokracii společnosti Člověk v tísni
tel.: +420777787968
mail: adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

Autor: AP