Neohrožená novinářka Chadidža Ismailová bude v Praze mluvit o poměrech v Ázerbájdžánu

Publikováno: 23. 5. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Neohrožená novinářka Chadidža Ismailová bude v Praze mluvit o poměrech v Ázerbájdžánu
© Foto:

Ázerbájdžánský režim chce, aby se o tamních poměrech ve světě vědělo co nejméně. V Praze o nich bude otevřeně mluvit neohrožená investigativní novinářka Chadidža Ismailová.

Praha 21. května 2013 - Do Prahy v pondělí 27. května přijíždí Chadidža Ismailová, významná ázerbájdžánská investigativní novinářka a aktivistka, která se během svého čtyřdenního pobytu zúčastní veřejné debaty o poměrech v Ázerbájdžánu (27. května od 19 hodin v kavárně Krásný ztráty) a bude k dispozici novinářům.

Chadidža Ismailová otevřeně hovoří o korupci v Ázerbájdžánu na vlnách vysílání rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. Při své práci se potýká s nevybíravými praktikami autoritativního režimu. Ismailová za svou práci dostala několik novinářských ocenění, mimo jiné i cenu za odvahu od Mezinárodní federace žen v médiích v roce 2012.

Alijevův režim jí však práci na odhalování korupce ve vysokých kruzích ázerbájdžánské politiky oplatil vydíráním. Umlčet ji měl tajně pořízený videozáznam, na kterém Ismailová provozuje sex se svým přítelem. "Natočili mě při sexu s přítelem a ty záběry mi poslali. Chtěli, abych se dobře chovala. Rozhodla jsem se, že nebudu "hodná", jak po mě chtěli. Rozhodla jsem se to celé zveřejnit a řekla jsem, že se nemám za co stydět… Myslím, že se vláda poohlédne po jiných prostředcích, jak mě umlčet," vysvětlila Ismailová.

V Ázerbájdžánu vládne od pádu Sovětského svazu rodinný klan Alijevů. Po smrti Gejdara Alijeva převzal v roce 2003 prezidentskou funkci jeho syn Ilham. Například český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg jeho vládu označil za „solidní rodinnou diktaturu, která už dlouhá léta utlačuje tuto zemi“. Nynější zesílený vládní útok na práva občanské společnosti souvisí s úsilím vlády oslabit opozici před prezidentskými volbami, které se budou konat letos v říjnu. Vláda se v poslední době snaží omezovat svobodu internetu, zatýká blogery a nezávislé novináře, stejně jako občanské aktivisty. Ázerbájdžánské vedení se také snaží, aby se o situaci v zemi ve světě mluvilo co nejméně.

Chadidža Ismailová bude o poměrech v Ázerbájdžánu debatovat v pondělí 27. května od 19 hodin v kavárně Krásný ztráty. Své názory představí i ředitel ázerbájdžánské redakce rádia Svobodná Evropa Kenan Alijev. Debatu pořádá časopis Navýchod a organizace Člověk v tísni. Promítat se budou také krátké filmy, které dokazují, že přestože režim rodiny Alijevů smysl pro humor nemá, samotní Ázerbájdžánci ho ještě neztratili.

Kontakt na pořadatele:

Ivana Skálová, Navýchod – ivana@navychod.cz

Chadidža Ismailová bude po dobu svého pobytu od 27. do 30. 5 k dispozici zájemcům o rozhovor z řad médií.

kontakt: Adéla Pospíchalová, Člověk v tísni

adela.pospichalova@clovekvtisni.cz, tel.: 777 787 968

Autor: