Nové dárky pod stromeček!

Publikováno: 4. 12. 2014 Doba čtení: 4 minuty
Nové dárky pod stromeček!
©

Praha, 4. prosince 2014 -  Od spuštění charitativního e-shopu SkutecnyDarek.cz už čeští dárci nakoupili přes sto tisíc dárků za více než 50 miliónů korun. Za 6 let existence projektu distribuoval Člověk v tísni nejohroženějším lidem v chudých zemích například 4 775 koz990 ovcí nebo více než 11 000 kusů drůbeže a pomohl vysadit přes půl milionů stromů. Nejvíc se „skutečné dárky“ prodávají před Vánocemi a největší zájem je o zvířata, kanystry a školní pomůcky. Kupují je především ženy. Nově je možno zakoupit dárky, které pomohou dětem v ČR.

Novinky prosince 2014

Letos poprvé mohou čeští dárci koupit i darovací certifikát, který pomůže v ČR. Jedná se o certifikáty Měsíc doučování, První knížka, Lepší škola a Hvězdná učitelka. Zatím nejpopulárnější je První knížka – za týden od nasazení do prodeje jich dárci pořídili 113. Více na http://www.skutecnydarek.cz/c/vyber-podle-typu/cesko/

 

Výsledky v kostce

  • Skutečný dárek je nejúspěšnější charitativní e-shop v ČR. 
  • Celkem 27 500 dárců darovalo prostřednictvím Skutečného dárku přes 50 milionů korun.
  • Začátkem listopadu (7. 11. 2014) byl prodán 100.000 certifikát.
  • Letošní tržby jsou cca 3 miliony, což je o něco níže, než loni.
  • Projekt běží od roku 2009

Představujeme Skutečný dárek

„Chtěli jsme naše dárce zaujmout, ale i pobavit. Vymysleli jsme e-shop, kde si můžete koupit darovací certifikát, díky kterému jménem svých blízkých pošlete do Afriky kozu nebo třeba šicí stroj. Podrobně také dokumentujeme využití peněz a fotíme a natáčíme z distribucí videa, aby měli dárci co nejlepší informace. Z výzkumů vyplývá, že dárci chtějí vědět jak  konkrétně jejich peníze pomohou a že se cestou někde jejich peníze neztratí. Pomáhá tedy reagovat i na stereotypy zažité v Česku,“ vysvětluje autor projektu Tomáš Vyhnálek.

 „75 procent dárků lidé nakoupí v průběhu listopadu a prosince v rámci předvánočních nákupů. Skutečný dárek slouží jako vánoční dárek lidem, kteří chtějí pomáhat, nebo lidem, kteří už prostě nechtějí kupovat další pár ponožek a knížku, ale chtějí přijít s něčím originálním,“ dodává Vyhnálek

 

Jak Skutečný dárek funguje?

Princip je velmi jednoduchý. Dárce si zakoupí tištěný nebo elektronický certifikát, který s věnováním daruje pod stromeček svým blízkým. Například nákupem certifikátu Skutečné kozy přispěje do programu OBŽIVA. Za tento dar bude koupena koza. Pokud bude ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a bude potřebnější nakoupit jiné prvky programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, místo kozy nakoupí Člověk v tísni je. Za dar tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ A VODA. Detailní vysvětlení lze najít na http://www.skutecnydarek.cz/pages/faq/

Skutečný dárek lze koupit v e-shopu i kamenných obchodech

Přes e-shop lidé loni nakoupili lidé dárky za zhruba 11 milionů korun.  Většina z nich jsou tištěné certifikáty, ale cca třetinu tvoří elektronické certifikáty zaslané emailem. Zbylé dárky byly prodány v prodejnách Albi nebo v Centru Člověka v tísni - Langhans.

Kdo nejvíce nakupuje?

Častějšími zákazníky e-shopu jsou ženy. Muži ale zase nakupují dražší dárky. Tržby jsou tedy ve výsledku 50:50.

Co jsme díky pomoci českých dárců již dokázali?

Ze skutečného dárku podporuje Člověk v tísni farmáře v chudých zemích a zavádění moderního zemědělství, které je zde stále nečastějším způsobem obživy. Nejdůležitější jsou pro farmáře hospodářská zvířata nebo zemědělské plodiny a náčiní. Od roku 2009 rozdala organizace 4 775 koz, 1 000 ovcí nebo více než 11 000 kusů drůbeže. Novým majitelům udělalo radost 168 krav a 7 buvolů nebo 44 oslíků s povozem. Čeští dárci podpořili 344 rodin v Kambodži při nákupu ekologických bioplynáren či stavbu 164 včelích úlů pro desítky včelařů. V mnoha zemích sázeli pracovníci nové stromky – a celkem zasadili bezmála 615 000 sazenic. Více než 2 000 zemědělců poskytli nářadí, rozdali desítky tun osiva a dlouhodobě podporovali 20 školicích středisek pro farmáře. Z peněz Skutečného dárku také Člověk v tísni pořídil celkem 82 šicích strojů nebo strojů na zpracování kůže.

Zdaleka ne všude je pravidelná školní docházka samozřejmostí. V Etiopii do školy chodí jen polovina dětí a negramotnost zde dosahuje závratných čísel. Stejně tak v Angole, Kongu nebo Afghánistánu, kde Člověk v tísni díky dárcům vybavil ČvT 158 škol či pedagogických center potřebným nábytkem, učebnicemi nebo školními pomůckami a pomohou žákům i jejich učitelům zlepšit úroveň vzdělání v jejich zemích.

V několika zemích, kde Člověk v tísni pracuje, připadají na jednoho lékaře desítky tisíc pacientů, kteří jsou ošetřováni v nevyhovujících podmínkách, často bez elektřiny nebo pitné vody a jenom s minimem léků. Ze Skutečného dárku proto podpořil desítky zdravotních středisek v Kambodži a v Kongu. Letos pomohly dodávky léků 22 zdravotnickým zařízením v Kongu, do jejichž péče spadá než 36 000 lidí v jejich okolí. Pro více než 11 000 matek s dětmi, které z nějakého důvodu nemohou kojit, pořídil ČvT tisíce balíčků kojenecké výživy. V průběhu pěti let se také podařilo postavit nebo opravit celkem 64 vodních zdrojů a 55 bloků latrín nebo rozdali 800 kanystrů na vodu.

Kompletní informace o využití za rok 2014 naleznete zde: http://www.skutecnydarek.cz/pages/darek_souhrn

Autor: