V roce 2018 jsme pomohli milionům lidí i díky našim dárcům. Děkujeme!

Publikováno: 29. 7. 2019 Doba čtení: 3 minuty
V roce 2018 jsme pomohli milionům lidí i díky našim dárcům. Děkujeme!
© Foto: Yohannes Zemene

Od válkou zmítané Sýrie přes krizí zasažený Myanmar po přeplněné uprchlické tábory v Bangladéši. Tam všude jsme mohli pomoci díky členům Klubu přátel Člověka v tísni. Díky dárcům, kteří se zapojili do sbírky Skutečná pomoc, jsme pomohli tisícům lidí ve 13 zemích. Děkujeme!

Pravidelné dary přes 17 600 členů Klubu přátel Člověka v tísni nám umožňují co nejrychleji pomáhat obětem přírodních katastrof a válek a podporovat lidi trpící v nedemokratických režimech

 Když někde udeří povodně nebo devastující sucho, neztrácíme drahocenný čas vybíráním peněz, ale reagujeme okamžitě, protože rychlost může znamenat další zachráněné životy. Když více než 700 000 Rohingů uteklo do sousedního Bangladéše, v už tak přeplněných uprchlických táborech vytvořili vůbec největší koncentraci uprchlíků na světě. Nově příchozí museli žít v chýších, které byly při deštích neustále zaplaveny vodou. Díky Klubu přátel jsme na místě mohli začít okamžitě pomáhat. Pomohli jsme místním zpevnit přístřešky, ale hlavně jsme je naučili, jak si je mohou opravit sami. 

V jižním Myanmaru jsme podpořili farmáře, kteří kvůli ničivým záplavám přišli o obživu. Na Filipínách jsme zajistili psychosociální pomoc pro více než 2 000 dětí a mladých lidí. Díky Klubu přátel jsme v Sýrii vystavěli velkou vodní nádrž v uprchlickém táboře, a zlepšili tím přístup k pitné vodě pro tisíce lidí. V roce 2018 jsme opravili 6 škol v provincii Anbár na západě Iráku a udělali tak radost více než 3 000 dětí, které se do nich mohou vrátit po skončení nadvlády tzv. Islámského státu. 

Ve 13 zemích na třech kontinentech jsme prostřednictvím sbírky Skutečná pomoc pomohli tisícům lidí

Díky téměř 9 000 dárců, kteří do sbírky pravidelně přispívají, můžeme pomáhat dlouhodobě, aby se lidé postavili na vlastní nohy a stali se soběstačnými. Učíme místní farmáře efektivněji hospodařit a rozdáváme jim odolné osivo a kvalitní zemědělské náčiní. Bojujeme s podvýživou, rozdáváme hygienické balíčky a školíme o správné hygieně, aby se zabránilo šíření nebezpečných chorob. Pomáháme budovat vodní zdroje a učíme místní, jak se o ně starat, aby jim dlouho vydržely. 

V roce 2018 také Češi pořídili v dobročinném e-shopu téměř 45 tisíc Skutečných dárků. Udělali tak radost nejen sobě a svým blízkým, ale zároveň pomohli potřebným ve 12 chudých zemích a podpořili také děti, rodiny a učitele v České republice. Díky nakoupeným Skutečným dárkům jsme v roce 2018 rozdali například 70 000 sazenic, 2 000 kanystrů, 500 koz a ovcí nebo 300 kuřat. 

Češi jsou také velmi solidární s oběťmi náhlých krizí a katastrof. Dokazuje to obrovská podpora každé SOS sbírky. V roce 2018 to byla především sbírka SOS Bangladéš, ale také SOS Sýrie a Irák a SOS Ukrajina.

 Kromě zahraničí pomáháme i doma v Česku. Sbírka Lepší škola pro všechny podporuje vzdělávací projekty napříč celou zemí. Doučujeme děti ze sociálně ohrožených rodin. Spolupracujeme s více než 3 600 českými školami. Snažíme se, aby si žáci nejen něco zapamatovali, ale hlavně rozvíjeli svoje schopnosti a chápali svět v souvislostech. Učíme učitele pracovat s nadanými dětmi a dětmi s hendikepem. V roce 2018 měl své třetí narozeniny projekt Slavíme velkoryse. Tato platforma spojuje oslavy narozenin, výročí či svateb s přispěním na dobrou věc. Velký dík patří Nadačnímu fondu Avast, který dlouhodobě podporuje naše projekty a je jedním z našich nejvýznamnějších dárců.

Chcete pomáhat s námi? Přidejte se do Klubu přátel Člověka v tísni nebo se zapojte do sbírky Skutečná pomoc. I dvě stě korun měsíčně může někomu změnit život.

Celou výroční zprávu za rok 2018 si můžete přečíst ZDE


Autor: Člověk v tísni

Související články