Podcast Mimo zorné pole: Dva roky od invaze na Ukrajinu. "Ohromná vlna pomoci na začátku byla jen špička ledovce"

Publikováno: 21. 2. 2024 Doba čtení: 1 minuta
Podcast Mimo zorné pole: Dva roky od invaze na Ukrajinu.
© Foto: Člověk v tísni

Jsou to už dva roky od chvíle, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Od úplného začátku nepokojů jsme na místě také my. Pomohli jsme lidem, kteří se ukrývali, nebo žili na frontové linii. Zajistili jsme jim jídlo i hygienické balíčky. Poskytli jsme také finanční podporu a psychosociální pomoc.

Jak vypadalo zákulisí pomoci v prvních chvílích invaze? V čem máme na místě výhodu oproti jiným organizacím? A proč je stále potřeba pomáhat? Poslechněte si nový díl podcastu Mimo zorné pole, v němž Kristina Nováková hovoří s Janou Toužimskou, zástupkyní regionálního ředitele pro Ukrajinu, a Zuzanou Steppanovou, vedoucí naší humanitární logistiky.

Rádi bychom vás pozvali na shromáždění Společně za Ukrajinu na Staroměstském náměstí v sobotu 24. února v 16 hod. Více informací: https://www.facebook.com/events/919385873073399/

Neuměli jsme si to představit

Přestože to nebyla první krize, se kterou jsme se v organizaci setkali, shodují se Jana i Zuzana na tom, že je tato pomoc odlišná. „Největší rozdíl od těch ostatních krizí, co jsem tady zažila byl, že byla tak strašně blízko,“ vzpomíná Zuzana. Hned v prvních momentech invaze se auta z Česka rozjela, aby pomohla zajistit potřeby lidí na místě.

Jsme pro ně záchytný bod

To by samozřejmě nebylo možné bez týmu, který tvoří v místech krize naši ukrajinští zaměstnanci. „Někteří říkají, že jsme pro ně takový záchytný bod,“ říká Jana. Řada kolegů má za bojovou linií stále své domovy, museli se ale už i několikrát stěhovat, aby byli na bezpečném místě.

Kde podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články