Podcast Mimo zorné pole: „Muži se samopalem sledují, koho kroužkujete.“ Ruské volby jsou třešničkou na dortu diktatury

Publikováno: 3. 4. 2024 Doba čtení: 1 minuta
Podcast Mimo zorné pole: „Muži se samopalem sledují, koho kroužkujete.“ Ruské volby jsou třešničkou na dortu diktatury
© Foto: Člověk v tísni

Stav lidských práv v Rusku se od zahájení invaze na Ukrajinu zhoršil. Systematické potlačování občanské společnosti už v zemi ale probíhá přes dvě desetiletí. Existuje zde vůbec politická opozice? Co pro Rusy znamená smrt Alexeje Navalného? A jak získávají nezávislí ruští sociologové skutečná data o veřejném mínění?

Hosty podcastu Mimo zorné pole, který vede naše moderátorka Kristina Nováková, byli novinář Českého rozhlasu Ondřej Soukup a ředitelka lidskoprávního oddělení Člověka v tísni Nadiia Ivanova.

Bylo by divné, kdyby toho nevyužili

Zemí otřásl nedávný teroristický útok v moskevské koncertní hale, kdy o život přišly desítky lidí. Podle některých expertů bude reakcí Vladimira Putina na útok ještě větší mobilizace nebo třeba návrat trestu smrti. Už dříve totiž podobné represe zaváděl po jiných teroristických útocích. „Odhadovat, co se může stát po tomhle teroristickém útoku, je těžké, může to být cokoli. My jsme s kolegou žertovali, že mohou přejmenovat měsíce v roce. Nic se nedá vyloučit,“ potvrzuje Ondřej.

Iluze volby

Rusové také v březnu hlasovali v prezidentských volbách. Ty však se skutečnými demokratickými volbami mají jen pramálo společného. Jediný kandidát s protiválečným programem, Boris Naděždin, byl odmítnutý – údajně kvůli vysokému množství neplatných hlasů. Manipulace s volebními výsledky už v Rusku probíhají roky. „Přijdou k vám do obýváku muži se samopalem a dívají se, koho kroužkujete,“ říká Nadiia.

Kde podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články