Za poslední školní rok jsme podpořili vzdělávání téměř 2000 dětí v Česku

Publikováno: 1. 9. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Za poslední školní rok jsme podpořili vzdělávání téměř 2000 dětí v Česku
© Člověk v tísni

I díky těm, kteří přispěli do sbírky Lepší škola pro všechny, se nám uplynulý školní rok podařilo přímo podpořit 1 913 dětí. Březnové uzavření škol dopadlo nejtvrději na žáky, kteří neměli dostatečnou podporu rodiny a potřebné technické zázemí či připojení k internetu. S pomocí našich 220 dobrovolníků jsme mohli pokračovat v doučování 703 dětí, z nichž mnohé by jinak zcela ztratily kontakt se školou. 

Nově jsme začali doučovat online, to se povedlo i díky spolupráci s Nadací České spořitelny a iniciativou Česko.Digital – do vybraných rodin jsme společně zapůjčili 150 notebooků, a zajistili tak dětem přístup k online výuce.

Před vyhlášením nouzového stavu jsme na 14 místech v ČR podporovali 405 předškolních dětí a jejich rodičů tak, aby děti měly šanci dostat se na běžnou základní školu. Formou kariérního poradenství jsme pracovali s 247 dětmi, které čekal přechod na střední školu. Pro 690 dětí a mladistvých, kteří nemají doma dostatečné zázemí pro studium či pro trávení volného času, jsme měli otevřené dvěře v našich 7 nízkoprahových klubech.

Zpřístupnili jsme online lekce veřejnosti a zavedli systémové změny

Byli jsme tu i pro tisíce učitelů a rodičů, kteří potřebovali podporu v online a domácí výuce. Zpřístupnili jsme 295 audiovizuálnách lekcí na webu programu Jeden svět na školách široké veřejnosti. Naše materiály využívali učitelé ze 3 800 škol v Česku. Celý rok jsme také pomáhali se vzděláváním učitelů a asistentů pedagoga. Našich kurzů, workshopů a seminářů se jich celkem zůčastnilo 1 805. Povedlo se nám také prosadit důležité systémové změny, které pomohou doučovat ještě více dětí v Česku. Díky nové iniciativě jsme ve spolupráci s 8 pedagogickými fakultami a VOŠ vytvořili systém doučování znevýhodněných dětí v rámci studentských praxí. Věříme, že bude přínosem nejen pro děti, ale také pro studenty.

Věřím, že každý má právo na vzdělání a dětem, jež podporujeme, v budoucnu škola otevře nejedny dveře do lepšího života. Děkuji Vám za Vaši přízeň a přeji všem školákům, aby 1. září vykročili pravou nohou.


Autor: Člověk v tísni