Pomozme lidem v Sýrii. Přežili 10 let války. Teď se objevila nová hrozba.

Publikováno: 27. 5. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Pomozme lidem v Sýrii. Přežili 10 let války. Teď se objevila nová hrozba.
© ČvT

Hrozí, že koronavirus zasáhne přeplněné uprchlické tábory na severu Sýrie se zničující silou. Lidé žijící ve stanech potřebují naši pomoc, aby se dokázali ochránit. Darované mýdlo může zachránit život. Za 300 Kč dokážeme pořídit 100 mýdel.

Pokud se koronavirus dostane mezi nejohroženější lidi na severu Sýrie, může se už tak zoufalá situace stát katastrofální.

Rodiny, které jsou na útěku před válkou, mají jen to málo, co si stihly z domova odnést. V přeplněných uprchlických táborech jsou špatné hygienické podmínky a snadno zde dojde k přenosu infekčních onemocnění. Proto chceme Syřany připravit na hrozbu, kterou pro ně koronavirus představuje. Mýdlo a nádoby na čistou vodu, které na místě rozdáváme, jim bez nadsázky mohou zachránit život.

Spolupracujeme také s místními zdravotnickými zařízeními. Dodáváme jim roušky, dezinfekci a rukavice. Ve třech nemocnicích se podílíme na přípravě izolovaných oddělení pro léčbu pacientů nakažených koronavirem s celkovou kapacitou 67 lůžek. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel
Nepřestáváme lidem dodávat potraviny

Více než koronavirus lidi v Sýrii stále trápí nedostatek jídla a dalších předmětů základní potřeby. Proto nepřestáváme v naší pomoci a společně s úřady a dalšími organizacemi zajišťujeme lidem potraviny. Nejpotřebnějším dáváme potravinové balíčky nebo poukázky, podporujeme ale i místní pekárny, aby mohly vybraným rodinám poskytnout chléb. Každý měsíc tak pomůžeme 200 000 potřebných.

V rámci této dlouhodobé pomoci v Sýrii nyní také šíříme ověřené informace o koronaviru a o tom, jak se před nákazou chránit. Námi podporované pekárny, školy či odborně vzdělávací centra pravidelně dezinfikujeme a čistíme, abychom nezvýšili riziko přenosu. 

Co z vašich příspěvků pořídíme?

300

100 mýdel pro rodiny na útěku 

Chci pomoci
750

10 litrů dezinfekce do nemocnic

Chci pomoci
1000

500 roušek pro zdravotníky

Chci pomoci

Myslíme i na budoucnost dětí

Když v půlce března úřady v rámci opatření proti šíření koronaviru uzavřely školy, pro mnoho dětí to byla smutná zpráva. Škola dětem ve válce dodává alespoň malý pocit normality, o který zčistajasna přišly. Aby se 15 500 dětí, kterým pomáháme, mohlo i za těchto podmínek vzdělávat, zahájili jsme během dvou týdnů výuku na dálku. Pro zapojené učitele jsme připravili řadu školení, jak nejlépe s dětmi na dálku pracovat, jak zadávat úkoly a vést výuku, aby byly dostatečně motivované. Díky tomu 85 % dětí, které se učí v provizorních stanových školách, dokázalo ve výuce pokračovat dál.

Abychom mohli těmto dětem, které v životě nezažily nic než válku, i během karantény pomáhat překonávat traumata ze ztráty svých blízkých a z života ve strachu, přešli jsme na vzdálenou psychosociální podporu v domácnostech ve spolupráci s rodinami. Díky tomu mohou nyní rodiče či opatrovníci trávit tak trochu jiný čas se svými dětmi a být jim o kousek blíž.

 

Válka v Sýrii vstoupila nedávno do desátého roku. Eskalace násilí v prvních třech měsících roku 2020 vyhnala z domova skoro milion lidí, kteří uprchli převážně do severozápadní Sýrie, kde se již před tím tísnily asi 3 miliony lidí. To ještě zhoršilo humanitární krizi.

K současným potřebám vnitřních uprchlíků přibyl ještě problém s šířením koronaviru. Stalo se to v době, kdy lidé čelí nejhorší krizi od začátku války. “Miliony lidí ohrožuje nákaza COVID-19 a šíření viru v severní Sýrii může mít zcela devastující následky. Pandemie podlomila zdravotní systémy i v rozvinutých zemích. Roky války za sebou v Sýrii zanechaly téměř nefunkční zdravotní péči,” říká vedoucí syrské mise Člověka v tísni Rodrigo Serqueira. 

Od prosince 2019 bylo v severozápadní Sýrii přes 84 nemocnic a zdravotních center zničeno, poškozeno nebo musely zavřít kvůli násilí. To znamená, že téměř 4 miliony lidí - statisíce z nich v uprchlických táborech a dočasných přístřešcích - mají velmi omezený přístup ke zdravotní péči. 

Video z distribuce hygienických balíčků


Jak pomáháme na místě?


Autor: Člověk v tísni, o.p.s.