Povodňová pomoc nekončí!

Publikováno: 11. 8. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Povodňová pomoc nekončí!
© Foto:

Pracovníci Olomoucké pobočky organizace Člověk v tísni již od konce května realizují povodňovou a popovodňovou pomoc na Mikulovicku. Kvůli bleskovým lokálním povodním pomáhají sociální pracovníci lidem hlavně v obcích Písečná, Mikulovice a Zlaté Hory – Ondřejovice.

Poté, co voda opadla a situace se stabilizovala, nastoupila na řadu méně viditelná práce. „V této chvíli na místě působí naši pracovníci, kteří jsou proškoleni v metodě krizové intervence a první psychologické pomoci. Tito profesionálové se věnují lidem, kteří povodeň stále špatně psychicky snáší,“ řekl Michal Láš, koordinátor sociálních služeb v Olomouci. Pracovníci také navštívili domácnosti, které byly vodou zasaženy i přímo v obytných prostorách, aby zjistili, jak mohou materiálně nebo finančně pomoci. Peněžitá pomoc směřovala hlavně k seniorům a nízkopříjmovým rodinám. „Z povodňového účtu naší organizace odešlo na finanční pomoc na Mikulovicko 200 000 Kč, které jsou rozděleny mezi sedm zasažených domácností. Jedná se o finanční prostředky rozdělené potřebným, kteří nejsou schopni řešit svou situaci vlastními silami. Tento obnos jsme ukrojili z finanční sbírky Pomáhejte s námi, kterou zorganizoval nadační fond Českého rozhlasu. Všem dárcům velmi děkujeme,“ komentuje Michal Láš.

Díky spřátelené místní organizaci SKP Boétheia dostali sociální pracovníci kontakt na místní firmu, která nabídla své zaměstnance jako dobrovolníky na odklízení povodňových škod. Tito dobrovolníci pomohli ve dvou domech a celkem odpracovali 34 hodin práce zdarma. „Jsem invalidní důchodce a bez cizí pomoci bych nikdy nebyl schopný uklidit naplaveniny, které jsem měl na zahradě. Díky těmto silným mladíkům mám pocit, že si lidé ještě umí pomáhat,“ sdělil jeden ze zasažených bleskovými povodněmi.

Peníze jsou rozdány, psychologická pomoc se také pomalu blíží ke konci, ale sociální pracovníci Člověka v tísni v oblasti zůstávají. Na Mikulovicku bude nadále působit Mobilní tým, který pomáhá lidem řešit jejich strasti a obtíže. Zaměřuje se hlavně na dluhové a pracovně právní poradenství, bytovou problematiku a okrajově i na právní záležitosti potřebných lidí.

 

Autor: Terénní mobilní tým, Terénní sociální pracovníci