Před 25 lety vznikl Člověk v tísni: jeho práce se mění

Publikováno: 23. 6. 2017 Doba čtení: 6 minut
Před 25 lety vznikl Člověk v tísni: jeho práce se mění
© ČvT archiv
Před 25 lety se zformovala skupina válečných novinářů a dobrovolníků, kteří se rozhodli pomáhat v místech krizí. Ze skupinky nadšenců vyrostla organizace s osmnácti sty zaměstnanci pracujících ve 32 zemích s rozpočtem 1,7 miliard korun. Zaměřuje se dnes více na práci v Česku, kde stovky tisíc lidí upadly do těžkého zadlužení. Za dobu existence působila organizace v 54 zemích a pomohla více než 18 milionům lidí. Výročí 25 let si připomene putovní výstavou, koncerty, webovými speciály či knihou rozhovorů.

"Začalo to obyčejnou lidskou potřebou pomáhat. Parta kamarádů přesvědčila českou veřejnost, že to dokáže a doručí potraviny, léky, oblečení… do Sarajeva, Čečenska, Afghánistánu. Neplánovali jsme, odpovídali jsme na potřeby, výzvy, volání. O čtvrtstoletí později jsme dynamickou profesionální organizací,“ říká ředitel organizace Šimon Pánek. „Za 25 let se mnohé změnilo, základní zůstalo zachováno. Jde nám o skutečný smysl toho, co děláme, a o ty, se kterými a pro které pracujeme," dodává Pánek.

Člověk v tísni stále pracuje ve válečných konfliktech či místech dlouhodobých krizí. Zcela výjimečné postavení má dnes například na Ukrajině, kde pomáhá na obou stranách konfliktu nebo v Sýrii, kde mu britská vláda svěřila vedení konsorcia humanitárních organizací a projekt v objemu 30 milionů liber. V rozvojové pomoci poskytované ve dvaceti zemích se dnes zaměřuje hlavně na předávání know-how a podporu nejzranitelnějších obyvatel, které učí čelit nepříznivým přírodním a společenským podmínkám a rozvíjí jejich schopnost pomáhat si dál sami.

Sekce lidských práv otevřela nové mise v několika zemích Latinské Ameriky nebo ve Vietnamu, kde pomáhá nezávislým novinářům, právníkům, znevýhodněným menšinám a podporuje různé občanské a umělecké projekty. Nárůst autoritářských tendencí v Rusku a jeho propaganda na Ukrajině či v neuznaném separatistickém regionu Podněstří vedly ke změně přístupu, kdy se organizace více zaměřuje na aktivní mladé lidi a práci s médii a novými technologiemi.

V Česku působí tam, kde chybí podpora státu

V Česku působí na více než polovině základních a středních škol v oblastech, kde chybí podpora státu. Učitelům zdarma poskytuje materiály k výuce moderních československých dějin a složitých aktuálních témat. V současnosti se soustředí na oblast mediální výchovy, která se ukazuje jako klíčový předpoklad pro pochopení změn probíhajících ve světě i udržení demokracie.

Kurzy Člověka v tísni ročně projde přes tisíc učitelů, asistentů pedagoga či studentů pedagogických oborů. Tři sta jeho dobrovolníků doučuje děti rodičů, kteří sami dosáhli nízkého vzdělání a nejsou jim schopni pomoci sami. Provozuje předškolní a nízkoprahové kluby, které dětem pomáhají kompenzovat sociální handicap a celkově tak podporuje přes dva tisíce dětí v nejchudších regionech Česka.

Do předlužení spadlo statisíce Čechů

Pracovníci společnosti se čím dál častěji potkávají s těžko řešitelným problémem předlužení, který strhává do chudoby část lidí ze střední třídy. Vedle dluhového poradenství se proto jeho pracovníci snaží o systémové změny v oblasti prevence zadlužování a vymáhací praxe advokátů. Podíleli se tak na snížení nemravných advokátních odměn při vymáhání menších dluhů, zákazu rozhodčích doložek a výrazném omezení lichvářských poskytovatelů úvěrů a pomohli tak 830 tisícům lidí, proti kterým je v současnosti vedena exekuce.

Činnost organizace každý měsíc podporuje více než 22 000 dárců. Většina z nich přispívá do Klubu přátel Člověka v tísni. Oslavy 25 let proto organizace pojala jako příležitost k poděkování dárcům, oslavu pomáhání a dárcovství jako takového a získání dalších podporovatelů. Velké poděkování patří i Nadačnímu fondu Avast, který patří mezi nejvýznamnější podporovatele Člověka v tísni a který je i hlavním partnerem akcí spojených s 25 výročím.

Webové speciály, výstavy, koncerty….

V úterý 6. 6. – spuštění webu České televize s 25 filmy o historii Člověka v tísni

Ve středu 7. 6. – spuštění webu mapujícího 25 let Člověka v tísni a České společnosti

Ve čtvrtek 8. 6. – Slavnostní večer v Pražské Křižovatce

– křest knihy rozhovorů Člověk 25

Od soboty 10. 6. – výstava k 25 letům organizace

Ve čtvrtek 22. 6. – koncert České filharmonie na Hradčanském náměstí

V sobotu 24. 6. – Ostrov štědrosti na United Islands

25 let v číslech

 • 18 100 006 přímých příjemců pomoci
 • 3 650 škol zapojených do Jednoho světa na školách
 • 469 340 000 korun rozděleno po povodních v ČR
 • 1 285 114 prodaných lístků na festivalu Jeden svět
 • 9 909 podpořených staveb bioplynáren v chudých zemích
 • 394 postavených či rekonstruovaných škol ve světě
 • 1 800 dobrovolníků doučovalo děti v Česku
 • 30 767 učitelů absolvovalo vzdělávací kurzy v Česku
 • 1 547 postavených či rekonstruovaných vodních zdrojů
 • 2 084 951 zasazených stromů
 • 1 400 dětí prošlo předškolními kluby v ČR
 • 54 zemí světa, kde jsme pomáhali
 • 9 597 931 000 korun využito v projektech od roku 1995

Člověk v tísni za jeden rok

 • 1 030 000 ** měsíčních dávek rozdaných v potravinové pomoci
 • 440 000 ** lidem zajistíme přistup k pitné vodě
 • 6 250* potřebným lidem v ČR poskytneme nefinanční podporu
 • 1 080* politicky perzekvovaným poskytneme pomoc
 • 49 000 ** lidí dostane přístřeší nebo materiální podporu
 • 49 000 ** studentů a učitelů podpoříme v jejich vzdělávání
 • 134* novinářů podpoříme v represivních režimech
 • 9 100 ** lidí zapojíme do programů veřejných prací
 • 38 000 ** grantů přidělíme na podporu bydlení a živností
 • 148 000 ** potravinových poukázek rozdáme za rok
 • 38 000 ** lidí podpoříme psycho-sociální asistencí a v programech na ochranu žen
 • 597* projektů administrujeme
 • 1 477 498* účetních položek vedeme
 • 1 825 aktuálních zaměstnanců

* Podle ročního souhrnu za 2016

** odhad ke květnu 2017 (týká se pouze humanitární pomoci)

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Akce k 25 letům Člověka v tísni

Slavnostní večer v Pražské Křižovatce

Ve čtvrtek 8. 6. pořádáme v Pražské křižovatce, odsvěceném kostele svaté Anny slavnostní setkání pro významné donory a partnery. Pokřtíme knihu k 25 výročí, hlavní proslov přednese Petr Pithart.

Výstava k 25 letům

V Centru Člověka v tísni v prostorách bývalé Galerie Langhans ve Vodičkově ulici bude od soboty 10. června ke zhlédnutí výstava mapující ve fotografiích milníky vývoje organizace a představující její méně známou práci v současnosti. Výstavu bude možné shlédnout i v rámci United Island a později v dalších 13 městech České republiky.

Koncert České filharmonie na Hradčanském náměstí

Ve čtvrtek 22. 6. nám Česká filharmonie věnuje koncert pod otevřeným nebem na Hradčanském náměstí. Dirigentem bude všestranný britský hudebník Wayne Marshall a jako hosté se představí špičkový jazzoví muzikanti v čele s trumpetistou Wyntonem Marsalisem.

Ostrov Štědrosti na United Islands

Na festivalu United Islands, který se letos přesune do Karlína, budeme mít v sobotu 24. 6. vlastní ostrov s kapelami ze zemí, kde působíme. Na místě představíme výstavu k 25 letům a novopečení dárci dostanou trička či novou knihu rozhovorů s významnými osobnostmi, kteří organizací prošli. „S výročím chceme oslavit všechny, kteří pomáhají druhým. Ceníme si všech dárců a štědrých lidí a moc jim děkujeme, že spolu s námi mění svět k lepšímu. Chceme zdůraznit, že pomoc jakéhokoliv druhu – třeba i jen to, že pomůžete někomu s těžkou taškou do schodů – má smysl,“ uvedl Tomáš Vyhnálek z Člověka v tísni.

Kniha rozhovorů s 25 osobnostmi

Ve čtvrtek 8. 6. pokřtíme v Pražské křižovatce knihu rozhovorů s 25 osobnostmi, které významně ovlivnili směřování organizace nebo na ni nabízejí zajímavý pohled. Dvojice novinářů a publicistů Jan Pergler a Jan Dražan vedli rozhovory s Jaromírem Štětinou, Tomášem Pojarem, Petrou Procházkovou, Janem Urbanem, Igorem Blaževičem, Sanjivem Surim, Šimonem Pánkem a dalšími.
Kniha bude od soboty 10. 6. v prodeji ve Vodičkově ulici v Praze v Centru Člověka v tísni v prostorách bývalé Galerie Langhans a na webu www.25let.clovekvtisni.cz.

Web k 25 letům

K oslavám spouštíme interaktivní web, připomínající významné události z historie organizace, ale i události běžného života, které ovlivnily českou společnost za posledních 25 let. Návštěvníci si tu mohou připomenout významné události, jako bylo rozdělení republiky, návštěva papeže či demonstrace při zasedání Mezinárodního měnového fondu, ale pustit si také staré reklamy, milníky sportovní historie, ukázky z dobových hitů a filmových trháků. Více na www.25let.clovekvtisni.cz

Web s 25 filmy na České televizi

Spolu s Českou televizí jsme vybrali 25 filmů zachycujících vznik organizace a její první mise. Vedle toho představíme dokumenty věnující se například odlehlým místům, jako Afghánistán či Angola, kde promlouvají jeho pracovníci, či tématům jako je chudoba ve světě nebo lichva v Česku. http://www.ceskatelevize.cz/clovekvtisni-25let


Autor: ČvT, Ukazka

Související články