Přehled politických událostí v Bělorusku - prosinec 2013

Publikováno: 10. 1. 2014 Doba čtení: 1 minuta
Přehled politických událostí v Bělorusku - prosinec 2013
© Foto:

Lukašenko ohlásil konec diktatury
Začátkem prosince Lukašenko v televizním vysílání oznámil, že „období diktatury končí, příští rok přecházíme k demokracii". K tomuto rozhodnutí dospěl během rozhovoru s předsedkyní Ústřední volební komise, se kterou diskutoval plány ohledně nadcházejícího volebního maratonu – komunálních voleb v roce 2014, prezidentských voleb v roce 2015 a voleb parlamentních o rok později. Z celého projevu je však zřejmé, že se Lukašenko se svým aparátem na uvedené volby připravuje velmi důkladně.

Ceny energií pro domácnosti prudce rostou
Během pouhého jednoho měsíce došlo v Bělorusku k dalšímu zdražování z moci úřední. Rada ministrů 30. prosince rozhodla o zdražení cen energií. Za teplo tak Bělorusové nyní zaplatí o 6,5 % více, za plyn v zimní sezoně o 18 % více a v letní pak o 30 %, za elektřinu to bude o 20 % více. Předchozí zdražení se týkalo zvýšení cen veřejné dopravy o 20 % a zvýšení cen cigaret. Lukašenkův režim tak zřetelně reaguje na zhoršující se platební situaci Běloruska vůči mezinárodním věřitelům. Spotřebu energií domácností totiž vláda stále ve značné míře dotuje. Na ceně elektřiny se koncoví spotřebitelé podílejí pouhými 30 % a na ceně plynu a tepla dokonce jen 19, resp. 18 %. Podle ohlášeného plánu vicepremiéra Uladzimira Semašky se mají ceny energií pro domácnosti dostat na 100 % své hodnoty do roku 2016.

Moskva slíbila Lukašenkovi další půjčku
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil 25. prosince na zasedání Státní rady Ruska a Běloruska v Moskvě, že se ruská vláda rozhodla poskytnout Bělorusku dodatečnou půjčku ve výši dvou miliard amerických dolarů. O týden dříve přitom Putin přislíbil patnáctimiliardovou půjčku protivládními protesty zmítané Ukrajině.

V Minsku otevřena kavárna zvýhodňující bělorusky mluvící hosty
V Minsku byla ve zkušebním provozu po celý prosinec otevřena kavárna Tutejšyja (Zdejší), která kombinuje moderní design s hrdostí na běloruský národ a jeho tradice. Jako ke své inspiraci se zřizovatelé kavárny hlásí ke kultovní běloruské punk-rockové skupině Lapis Trubeckoj. Skupina je značně populární v celém postsovětském prostoru a otevřeně vystupuje proti prezidentům Běloruska i Ruska. Zároveň se hlásí ke svému běloruskému původu a chystá první album svých písní v běloruštině. Kavárna Tutejšyja vešla ve známost především proto, že nabízí patnáctiprocentní slevu všem, kdo budou po dobu návštěvy kavárny mluvit bělorusky. Interiér kavárny Tutejšyja zde.

Dva Bělorusové odsouzeni k vysokým trestům za špionáž pro Litvu
Běloruský KGB oznámil, že 30. prosince vynesl Běloruský vojenský soud dva vysoké tresty za údajnou špionáž ve prospěch Litvy. Dva běloruští občané – Jauhen Kačura a Aljaksandr Fenzeljau – byli zatčeni již před téměř dvěma lety a nyní nastoupí tresty v rozsahu osmi a deseti let odnětí svobody. Lze předpokládat, že tato událost dále zhorší vztahy mezi Minskem a Vilniusem. Litva bývá častým cílem politických emigrantů a zázemím pro běloruský disent.

Autor: