Přehled politických událostí v Rusku - říjen 2013

Publikováno: 8. 11. 2013 Doba čtení: 1 minuta
Přehled politických událostí v Rusku - říjen  2013
©

Čeká Rusko vlna nepokojů?
Rasistické výtržnosti na moskevském předměstí Birjuljovo všechny zaskočily, přestože odborníci už nějakou dobu předpovídají, že k podobným bouřím může a bude docházet. Po vraždě Moskvana Jegora Ščerbakova, z níž byl obviněn Ázerbájdžánec Orchan Zejnalov, se konaly demonstrace, které rychle přerostly v útoky na obchody a podniky spojené s migranty a násilné potyčky s policií. Případ svědčí o rostoucím napětí i rasistických náladách v ruské společnosti, které se podle odborníků stále častěji budou „vzněcovat“ do podobných nepokojů. Policie následně zatkla asi 1200 tzv. gastarbeiterů pracujících převážně na zeleninovém trhu, který se stal centrem nepokojů.
Příkladem rostoucího sebevědomí krajní pravice v Rusku je i nedávná výzva Treťjakovské galerii, aby stáhla známý obraz Ilji Repina Ivan Hrozný a jeho syn, který zobrazuje Ivana Hrozného ve chvíli, kdy zabil vlastního syna. Podle nich prý obraz uráží vlastenecké cítění Rusů. 

Teroristický útok ve Volgogradu
Pět lidí zemřelo a dalších 47 bylo zraněno při výbuchu v autobuse v jihoruském městě Volgograd. Podle vyšetřovatelů má útok na svědomí sebevražedná atentátnice Naida Achijalovová, vdova po členovi dagestánské ilegální ozbrojené skupiny Dmitriji Sokolovovi. Útok také ukazuje, jak blízko od míst, kde probíhá otevřený boj mezi státními orgány a ilegálními ozbrojenými skupinami, se bude konat zimní olympiáda v Soči.

Ruská justice: tři příběhy nespravedlnosti
V říjnu uběhlo deset let od zadržení oligarchy Michaila Chodorkovského, kterého Vladimir Putin začal vnímat jako politickou konkurenci. Chodorkovskij je od té doby ve vězení a byl dvakrát odsouzen. V říjnu byl odsouzen Michail Kosenko, jeden z obviněných v případu 6. května. Za napadení policie, ačkoli video z protestu svědčí o opaku (zde), byla Kosenkovi soudně nařízena psychiatrická léčba. A hlavní opoziční lídr Alexej Navalnyj, který se ve volbách moskevského primátora umístil na druhém místě s 27 % hlasů, sice odešel od soudu v Kirově bez trestu odnětí svobody, avšak s rozsudkem, který mu minimálně na příštích pět let zakazuje kandidovat ve volbách.

Z přátel nepřátelé: Rusko-nizozemský rok
Rusko-nizozemský rok, který měl vytvořit pozitivní agendu ve vzájemných politických vztazích, zkrachoval. Vztahy se zkomplikovaly poté, co Nizozemí podalo na Rusko žalobu u mezinárodního námořního soudu kvůli zatčení aktivistů Greenpeace. V tomto kontextu došlo k incidentu, kdy policie v Haagu zatkla opilého ruského diplomata kvůli upozornění sousedů na možné domácí násilí. Vstup do domů diplomatů ovšem policii zakazuje vídeňská konvence. Následně neznámí útočníci napadli zástupce nizozemského velvyslance v Moskvě, protějšek zmíněného haagského ruského diplomata, zbili ho a poškodili jeho byt. Rusko se navíc nechalo slyšet, že patrně bude muset zakázat dovoz nizozemských květin a mléčných výrobků. 

Olympijské naděje pohasly
Jak to dopadne, když továrna na rakety začne vyrábět olympijské pochodně? Podívejte se zde. Jen dodejme, že tento incident na cestách olympijského ohně po Rusku zdaleka nebyl jediným. 

Natalija Gorbaněvská v Praze
Ruská básnířka a sovětská disidentka, která v roce 1968 protestovala na Rudém náměstí proti okupaci Československa a která byla letos při opakování akce na Rudém náměstí opět zadržena policií, přicestovala do Česka. Natalija Gorbaněvská, která v Praze převzala slavnostní medaili Univerzity Karlovy a setkala se s premiérem i prezidentem, se snažila během cesty především upozornit na současné politické procesy v Rusku.

Výročí smrti Anny Politkovské
Sedm let uběhlo 7. října od vraždy ruské investigativní novinářky Anny Politkovské. Její kolegové z listu Novaja gazeta si v tomto roce připomněli smutné výročí odhalením pamětní desky na domě, kde sídlí redakce. Od roku 2012 také nese jméno Anny Politkovské jeden z parků v Karlových Varech. Člověk v tísni v den výročí uspořádal promítání a debatu pro studenty věnovanou Anně Politkovské. 

Autor: