Připravujeme humanitární pomoc na Ukrajinu

Publikováno: 20. 2. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Připravujeme humanitární pomoc na Ukrajinu
©

Praha, Kiev, 20. února 2014 - Člověk v tísni zásadně odsuzuje narůstající násilí na obou stranách konfliktu a v reakci na stoupající počet obětí se připravuje na poskytování humanitarní pomoci. Zvažuje vyslání zdravotnického týmu, který by pomohl zvládnout narůstajicí počet obětí násilných střetů. Polní zdravotnická stanoviště totiž přestávají zvládat nápor zraněných, kterých stále přibývá.

“Podle aktuálního vývoje a informací, které máme od kolegyně, která se z Ukrajiny vrátila včera v podvečer, jde teď v podstatě o poskytnutí humanitární pomoci,” říká Rostislav Valvoda, který koordinuje pomoc na Ukrajině. Kolem Majdanu vznikla síť polních lékařských zařízeních, kterou koordinují místní nevládní sdružení, kde se dobrovolní lékaři věnují ošetření zraněných. Do nemocnic převážejí jen těžce zraněné pacienty.

Mnozí lidé zranění během demonstrací se totiž do státních nemocnic bojí. “Jsou známy případy, kdy byli zranění demonstranti uneseni z nemocnice a mučeni. Jeden z demonstrantů, Jurij Verbyckyj, byl po takovém únosu před měsícem nalezen mrtev,” vysvětluje Valvoda. Ačkoliv se situace na Majdanu stále přiostřuje, na hlavní Kyjevské náměstí stále míří stovky lidí, aby demonstranty podpořili. “Lidé stále přicházejí, přestože úřady částečně blokují přístup k městu po silnici, zastavují vlaky, kyjevské metro jako hlavní komunikační páteř zůstává zavřené a lidé se do centra musejí dostávat po svých,” říká Valvoda.

 

Přispívat je možné na:

93209320/0300

(Svůj dar si také můžete odečist z daní)

 

nebo pomocí sms ve tvaru "DMS SOSUKRAJINA" na čísle 87777. Lidé také mohou přispět na transparentní účet Ukrajinskě iniciativa v ČR a Ukrajinská tradice v ČR. Více informací naleznete na http://www.ukrajinci.cz/cs/aktuality/

Člověk v tísni situaci na Ukrajině působí dlouhodobě zvláště v krymské oblasti. V lednu bylo z klubu přátel Člověka v tísni uvolněno 500 tisíc na pomoc Ukrajině na lékařskou a právní pomoc obětem násilných střetů. Další prostředky daroval organizaci pražský Magistrát.

Vlna demonstrací Ukrajinu zaplavila poté, co se vláda rozhodla 21.11. nepodepsat asociační dohodu s Evropskou unií. Před Vánoci se na hlavním kyjevském náměstí sešlo až 500 tisíc lidí a protesty se rozrostly i do dalších ukrajinských měst. V lednu situace začala eskalovat poté, co ozbrojené složky začaly při zásazích používat střelné zbraně a na ulicích se objevili první mrtví. Od začátku protestů na místě operují skupiny částečně ozbrojených provokatérů, tzv. tituškové, napadají obyčejné demonstranty, vyvolávají střety.  

“Eskalující násilí je nutné zastavit a obnovit jednání. Klíč k  zastavení násilí a řešení současné situace má prezident  Jaknukovyč. Reálný vývoj však prozatím nenaznačuje, že je ochoten tento krok udělat, naopak nebezpečí dalšího krveprolití, nasazení armády a rostoucího násilí reálně roste,” říká Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni.

Více informací:

Adéla Pospíchalová, Centrum pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni

Tel.: 777 787 968, mail: adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

 

Autor: