Proč platit cizí dluhy?

Publikováno: 15. 12. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Proč platit cizí dluhy?
© Foto:

Pobočka Člověka v tísni v Kladně poskytuje sociální poradenství v rámci něhož terénní pracovníci nabízí individuální pomoc a podporu při řešení situací týkající se bydlení, práce, dluhů nebo vyřizování běžných záležitostí. Jedním takovým případem je i situace paní Marie.

Marie je mladá žena, která žije v Kladně v malém rodinném domku. V domácnosti bydlí se svými dvěma dětmi – s dospívající dcerou a malým synem. Každý den chodí do zaměstnání, kde často zůstává i přesčas. Marie je už mnoho let rozvedená. Proto ji překvapilo, když jí byl doručen příkaz k provádění exekučních srážek z její mzdy. Jednalo se totiž o dluh za půjčku na automobil, kterou si vzal její bývalý manžel v době, kdy sice ještě byli oficiálně manželé, ale fakticky již spolu nežili.

Paní Marie tak o dluhu neměla ani tušení. Bývalý manžel se navíc před časem odstěhoval do zahraničí a exekutorovi se ho tak nepodařilo zastihnout, proto nyní dluh začal vymáhat i po paní Marii. Marii přišlo velmi nespravedlivé, aby platila dluh za půjčku, kterou si bývalý manžel sice vzal ještě v době manželství, ale o jejíž existenci nic netušila a neměla s ní nic společného. Marie nevěděla, jak se v této situaci bránit a proto se zkusila obrátit na terénní pracovnici organizace Člověk v tísni.

Terénní pracovnice po objasnění situace paní Marii potvrdila její domněnku týkající se neoprávněného vymáhání dluhu z jejího příjmu ze zaměstnání. Upozornila ji však na to, že exekutor by mohl sáhnout na společný majetek, který vznikl za dobu trvání manželství. Pracovnice dále Marii vysvětlila, že exekutor pravděpodobně neví, že je již dávno rozvedená, proto ji exekuční příkaz zaslal. Pracovnice proto pomohla klientce sepsat návrh na zastavení exekučního příkazu. Marie k návrhu ještě přiložila rozsudek o rozvodu a odeslala jej. Po nějaké době byl exekuční příkaz zrušen a srážky ze mzdy nebyly prováděny. Marii se velmi ulevilo, srážky z platu kvůli dluhu, který navíc ani nebyl její, by pro ni jako matku samoživitelku, představovaly znatelný zásah do už tak napjatého rodinného rozpočtu. Tím ale příběh nekončí. Při společných konzultacích terénní pracovnice poznala blíže Marii i její děti.

Z rozhovorů s Marií vyplynulo, že má problémy se svou dospívající dcerou, zhoršil se jí prospěch a ve škole ani doma neposlouchá. Terénní pracovnice nabídla Marii službu doučování dětí přímo v rodinách prostřednictvím dobrovolníků. Marii to velmi zaujalo a domluvila si schůzku s pracovnicí, která má program doučování na starosti. Po schůzce se ukázalo, že o doučování má zájem i Mariina dcera, která však nejprve musela počkat nějakou chvíli v pořadníku, než se pro ni sehnal vhodný dobrovolník. To se naštěstí brzy podařilo a Mariina dcera se začala doučovat.

Autor: Michaela Zíková, Terénní sociální pracovnice