Punkový syndrom vyráží na turné po ČR

Publikováno: 2. 10. 2013 Doba čtení: 3 minuty
Punkový syndrom vyráží na turné po ČR
©

Finská kapela Pertti Kurikan Nimipäivät z dokumentárního filmu Punkový syndrom, který se stal diváckým hitem festivalu Jeden svět 2013, zahajuje v říjnu turné po celé České republice. Je jen na vás, kde všude se bude hrát!

Punkový syndrom byl totiž zařazen do projektu Promítej i ty!, který zdarma zpřístupňuje úspěšné dokumentární filmy českému publiku. Kdokoli si snímek může zdarma půjčit a promítnout svým divákům a divačkám. Pertti Kurikka a borci z jeho kapely tak zahrají všem, kdo se nedostali na vyprodané projekce Punkového syndromu během 15. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Na novém webu www.promitejity.cz  jsme navíc ve spolupráci s kapelou připravili pro diváky a divačky dárek v podobě jejich hudební  kompilace Kuus Kuppia Kahvia... Ja Yks Kokis k volnému poslechu.

Punkový syndrom / The Punk Syndrome / Jukka Kärkkäinen

(Jani-Petteri Passi / Finsko / 2012 / 85 min)

Perrti, Toni, Kari a Sami z finské hudební skupiny „Jmeniny Perttiho Kurikky“ trpí, jak sami s úsměvem říkají, „punkovým syndromem“.  Jejich kapela naplňuje s vtipem sobě vlastním upřímný punkový étos – dělat hudbu na vlastní pěst přes různá omezení a překážky. Skrze svou hudbu boří předsudky a hranice „normality“ – členové kapely jsou totiž mentálně hendikepovaní. Jejich texty se přitom věnují celospolečenským problémům i každodenním zážitkům: jak strašně nanic je chodit na pedikúru nebo žít v chráněném bydlení.

Film v Praze vyhrál Diváckou cenu festivalu Jeden svět. Jeho tvůrci si nemohli pro ocenění osobně přijet, a proto poslali alespoň vpravdě punkovou zdravici:

 

Více informací k filmu Punkový syndrom:

Promítej i ty! http://www.jedensvet.cz/pit/filmy-materialy/27

Jeden svět 2013 www.jedensvet.cz/2013/filmy-a-z/22068-punkovy-syndrom

Oficiální web filmu http://kovasikajuttu.fi/en/

 

Další filmy z Jednoho světa 2013

Projekt Promítej i ty! zajistil pro české publikum ještě další čtyři divácky úspěšné dokumenty z programu uplynulého ročníku festivalu.  Jsou jimi:

  • Na sever od sluncedokument dvou mladých Norů, kteří se rozhodli rok žít v zátoce za polárním kruhem, surfovat v ledových vlnách a odklízet odpadky vyplavené mořem.

  • Říkejte mi Kuchu – dokument o boji ugandských gayů a leseb proti návrhu zákona, který má homosexualitu trestat smrtí.

  • Všichni spolu – dokument o jedné německé základní škole, kde se vedle sebe v jedné třídě vzdělávají výjimečně nadaní žáci, děti s poruchou sluchu, ale třeba i s Downovým syndromem.

  • Úžasný Ázerbájdžán – dokument o zemi neomezených možností diktátora Ilhama Alijeva a jeho kaviárové diplomacii, jíž si udržuje přízeň evropských politiků.

Jak funguje Promítej i ty!

Program je alternativní formou distribuce kvalitních dokumentárních filmů, které by kina z důvodu nízké výdělečnosti nezařadila do svého programu. Díky Promítej i ty! filmy z Jednoho světa nabírají druhý dech; dostávají se do míst po celé zemi a otevírají debatu o významných společenských otázkách. Půjčit si film mohou všichni registrovaní promítači a promítačky, a to s jedinou podmínkou: na projekci nesmějí vybírat vstupné. Film si lze půjčit na DVD nebo přímo stáhnout z webové stránky. Snímky jsou poskytovány s doprovodnými informačními materiály, které slouží jako podklady pro diskusi, již film jistě vyvolá. Do projektu se od jeho vzniku v roce 2010 zapojilo přes 1300 dobrovolných promítačů a promítaček, kteří uspořádali téměř 5500 projekcí pro více jak 50000 diváků a divaček. Více na:


Autor: