Razie v pražské mešitě? V Paříži by pak hořela půlka města

Publikováno: 4. 6. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Razie v pražské mešitě? V Paříži by pak hořela půlka města
©

Muslimové v Česku stále nestrávili policejní zásah při modlitbě. A mrzí je, že Češi uvěřili povrchním zprávám z médií.

Praha - Je sobotní květnový večer. Na stole v kapli Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy hoří svíčka. Vladimír Sáňka, ředitel Islámského centra, a evangelický farář Mikuláš Vymětal citují úryvky z Bible a Koránu.

Nabádají křesťany, aby rozvíjeli svůj vztah k islámu. A muslimy varují před urážením těch, kteří Boha neuctívají.

Nápad uspořádat setkání za pokojné soužití křesťanů a muslimů vyprovokovala nedávná policejní razie v pražských mešitách. Zásah policie kvůli před dvěma lety vydané knize, která údajně šíří rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám, znovu rozproudil i debatu o muslimech v Česku.

Jedním z příspěvků do ní byl i protiislámsky laděný předvolební klip Jany Volfové, kandidující do europarlamentu za stranu Česká suverenita.

Také Tomio Okamura a jeho hnutí Úsvit přímé demokracie se před volbami vezli na vlně populisticky vděčného protiimigrantského smýšlení. "Nechci u nás nepřizpůsobivé menšiny, nechci mešity, nechci zahalené lidi, nechci cizince parazitující na našem sociálním systému," hlásal na webu. Muslimů přitom u nás žije poměrně málo, jen něco přes tři tisíce.

Autorka reportáže: Markéta Skočovská

Reportáž byla publikována na zpravodajském serveru Aktuálně.cz. Celou si ji můžete přečíst na tomto odkazu.

Reportáž vznikla v rámci kurzu Mezinárodní migrace jako téma - kurz pro studenty (nejen) žurnalistiky, který je součástí projektu Face2face.

Projekt Face 2 Face je spolufinancován ze zdrojů Evropského integračního fondu Evropské komise.

Autor: Program migrace