Rusové z Česka o Ukrajině: Nejsme okupanti, nejsme válka

Publikováno: 23. 6. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Rusové z Česka o Ukrajině: Nejsme okupanti, nejsme válka
©

Ruský designér, studentky FAMU, fotograf z Luhanské oblasti. Češi je viní z okupace, oni přitom válku na Ukrajině odmítají.

Praha - Na temném parkovišti se dvě krátkovlasé dívky v bílých tílkách připravují na pěstní souboj. Jedna je Ruska, druhá Ukrajinka. Povely vydávají přihlížející muži v tmavých oblecích, počítající peníze v obálce a vydechující modrý cigaretový kouř.

K boji ale nakonec nedojde, dívky svěsí paže. "Nechceme hrát vaše hry," odmítají v závěru takřka tříminutového snímku. "My nejsme válka."

Mezi autorkami a hlavními protagonistkami videa, Ruskou Alexandrou Jakovlevou a Ukrajinkou Anastasiou Starovou, by při pohledu na současnou geopolitickou mapu mohla vést tlustá čára. Obě studentky pražské FAMU to ale, zdá se, vidí jinak.

Nápad přišel po krvavém 18. únoru na Majdanu.

Anastasia si v Praze připadala bezmocná a neužitečná. "Chtěla jsem prostě něco udělat. Ale byla jsem příliš zmatená a smutná na to, aby mě vůbec něco napadlo. Zničehonic mi napsala moje drahá kamarádka a bývalá spolubydlící Alexandra, jako by mi četla myšlenky, a řekla mi, že je načase něco udělat," vysvětluje Anastasia, která zároveň studuje filmovou teorii na Sorbonně.

Mladé filmařce se nelíbí intervence okolních států, které se Ukrajině snaží "pomoci". V uvozovkách, jak upozorňuje Anastasia.

"Ukrajina je zcela odlišná země, ano, s mnoha problémy. Ale jsou to naše problémy a musíme si je vyřešit sami a těžkosti překonat jako národ," říká.

Autorky reportáže: Nikola Potměšilová, Markéta Šrajbrová

Reportáž byla publikována na zpravodajském serveru Aktuálně.cz. Celou si ji můžete přečíst na tomto odkazu.

Reportáž vznikla v rámci kurzu Mezinárodní migrace jako téma - kurz pro studenty (nejen) žurnalistiky, který je součástí projektu Face2face.

Projekt Face 2 Face je spolufinancován ze zdrojů Evropského integračního fondu Evropské komise.

Autor: Program migrace