Sedmý ročník festivalu Jeden svět v Bruselu zahájí dokument Úžasný Ázerbájdžán!

Publikováno: 20. 5. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Sedmý ročník festivalu Jeden svět v Bruselu zahájí dokument Úžasný Ázerbájdžán!
©

Praha/Brusel, 20. května 2013 –  Výběr 13 dokumentů z letošního programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět bude  od 21. do 29. května promítán bruselskému publiku.

Jeden svět v Bruselu otevře snímek Úžasný Ázerbájdžán! režisérky Liz Mermin, která přijede svůj film osobně představit. Slavnostní zahájení se uskuteční 21. května od 20:00 v centru umění Bozar. Úvodní slovo pronesou Stavros Lambrinidis, zvláštní představitel EU pro lidská práva, Martin Povejšil, velvyslanec ČR při Evropské unii a Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni, jež festival pořádá. Spolupořadateli festivalu jsou České centrum Brusel a Stálé zastoupení ČR při EU.

 

Dokument Úžasný Ázerbájdžán! (Amazing Azerbaijan!) přináší jedinečný vhled do poměrů v zemi, o níž většina obyvatel Evropy tuší jen málo. Díky jejím bohatým zásobám ropy je evropská zahraniční politika ochotna přimhouřit oči v otázkách demokracie a lidských práv, jež jsou v Ázerbájdžánu významně porušována. Čelní osobnost boje za dodržování lidských práv v Ázerbájdžánu právník a aktivista Intigam Alijev v březnu v Praze během Jednoho světa převzal cenu Homo Homini, jíž společnost Člověk v tísni oceňuje přínos v prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Spolu s ázerbájdžánskou novinářkou Radia svobodná Evropa Khadijou Ismaylovou se také zúčastní bruselského promítání filmu.

Festivalové projekce se budou konat  v Evropském parlamentu, Goethe institutu a na Stálém zastoupení ČR. Po projekcích budou následovat panelové debaty s účastí politiků, lidskoprávních aktivistů a mezinárodních nevládních organizací. K dokumentu  Dejte nám peníze (Give Us the Money) bude diskutovat Šimon Pánek, k filmu Všichni spolu (Berg Fidel) tematizujícímu vzdělávání dětí bez rozdílu přijede jeho režisérka Hella Wenders. Česká dokumentární tvorba bude zastoupena filmem  Pevnost (Fortress)  režisérů Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské, jenž je sondou do reality mezinárodně neuznaného území Podněstří v Moldávii.

Vítězný film Jednoho světa v Bruselu bude ze sedmi soutěžních snímků vybírat šestičlenná porota.

Jeden svět v Bruselu se letos uskuteční již posedmé s cílem oslovit úředníky evropských institucí a iniciovat jejich diskusi na významná společenská témata s lidskoprávními aktivisty a neziskovými organizacemi. Festival se koná  pod záštitou pana Martina Povejšila, stálého představitele České republiky při EU a Barbary Lochbihler, poslankyně Evropského parlamentu.

Program festivalu najdete na adrese http://www.jedensvet.cz/2013/jeden-svet-v-bruselu

 

Pro více informací a pro žádosti o rozhovor se prosím obracejte na:

Adéla Pospíchalová, společnost Člověk v tísni

Tel.: 777 787 968, mail: adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

 

Autor: