Situace ve Venezuele je výbušná, v sobotu se bude na Václavském náměstí konat shromáždění SOS Venezuela

Publikováno: 20. 2. 2014 Doba čtení: 1 minuta
Situace ve Venezuele je výbušná, v sobotu se bude na Václavském náměstí konat shromáždění SOS Venezuela
©

Praha, 21. února 2014 - Na Václavském náměstí v Praze se v sobotu 22. února od 17:00 bude konat shromáždění SOS Venezuela, které chce upozornit na výbušnou situaci v této zemi. Podobné akce se budou zároveň konat v dalších více než 60-ti městech na celém světě. V Česku ji spolu s místní venezuelskou komunitou a organizací Un Mundo Sin Mordaza pořádá také společnost Člověk v tísni.

Protivládní demonstrace ve Venezuele začaly na Den mládeže 12. února, kdy studenti vyšli do ulic protestovat proti zhoršující se ekonomické situaci země a proti vzrůstající kriminalitě. Násilné střety policie s demonstranty si vyžádaly již více než šest lidských životů a situace v zemi se nadále polarizuje. V ulicích celé země jsou barikády a bezpečnostní složky se střetávají s demonstranty.

“Akcí SOS Venezuela chceme apelovat na venezuelské úřady, aby nařídily bezodkladné, důkladné a nezávislé vyšetřování úmrtí demonstrantů z posledních dnů.  Obracíme se také na vládu Venezuely, aby vytvořila prostor k dialogu a předešela tak vyhrocení konfliktu,“ říká Ondřej Juřík, vedoucí latinskoamerické sekce Člověka v tísni.

V pondělí 17. února do sídla jedné z hlavních opozičních stran Voluntad Popular vtrhla policie a den poté byl zatčen lídr této strany Leopoldo Lopéz. Obvinění Leopolda Lopéze je absurdní. On svolal lidi do ulic k mírovému protestu tak, jak mu to umožňuje venezuelská ústava,“ dodává Ondřej Juřík.

V posledních dnech bylo podle nezávislých právníků sdružených v organizaci Foro Penal již zadrženo přes 360 demonstrantů. 

 

Více informací poskytne:

Ondřej Juřík, vedoucí latinskoamerické sekce Člověka v tísni

mobil: 773 050 807

ondra@clovekvtisni.cz

Autor: AP