Skutečný dárek: Představujeme limitovanou edici uměleckých předmětů. Včetně magického těžítka

Publikováno: 27. 11. 2019 Doba čtení: 4 minuty
Skutečný dárek: Představujeme limitovanou edici uměleckých předmětů. Včetně magického těžítka
© Foto: ...

Šest známých českých autorů a inspirativních značek se rozhodlo limitovanými edicemi dárků z vlastní tvorby podpořit projekt Člověka v tísni SkutecnyDarek.cz. Letos tedy můžete nadělit pod stromeček šest originálních předmětů: Těžítko z tradiční sklárny Florianova huť, grafiku výtvarníka Petra Nikla, peněženku od PlayBag, šálu od Ester & Josefíny, šperk Elišky Lhotské nebo zápisník Papelote. 

Aktuální kampaň SkutecnyDarek.cz provázejí nové vizuály ve stylu legendárních Pelíšků. Jak se zdá, tak i hrdinové filmu Jana Hřebejka letos rozbalí skutečné dárky namísto zbytečností. Hejno kuřat totiž obstojí v nehostinných oblastech líp než lžičky z NDR a dokáže tak zajistit obživu pro celou rodinu. 

Skutečné dárky jsou rozděleny do kategorií vyjadřujících oblasti společné pomoci – Voda, Zdraví, Vzdělání, Obživa a Česká republika. 


Grafika Petr Nikl / Voda 6 000Kč

Petr Nikl je výtvarník, performer a hudebník, který má za sebou nespočet realizací v rámci výstav, divadelních představení, knižních vydání a dalších uměleckých počinů. Byl členem významné umělecké skupiny Tvrdohlaví. Balancuje na hranici uchopitelného vyobrazení zvířat i lidí. Zároveň si pohrává s fantaskností a až snovým znázorněním různých námětů. Voda – pozvolna se vytrácí z krajiny, a i my pociťujeme její nedostatek. Ten pro nás znamená nepříjemnost, pro lidi z rovníkových zemí však znamená ohrožení života. Podívejte se, jakou radost měli z nových studen v Etiopii. 


Peněženka PlayBag / OBŽIVA 2 810 Kč

Na venkově v některých zemích není výjimkou, že si rodiny mohou dovolit jen jedno jídlo denně. PlayBag je zlínská firma, která vyrábí módní doplňky, a chce těmto rodinám pomoci. Jejich výrobky Vás nadchnou kvalitou zpracování a dlouhou životností. V našem eshopu si můžete koupit ručně vyrobenou peněženku z černé kůže. Je promyšleně organizovaná, genderově univerzální a také exkluzivně zhotovená přímo pro Skutečný dárek. Obzvláště v méně úrodných oblastech je pro obživu nezbytné umět obdělávat půdu, což je přesně to, co se naučili afghánští zemědělci v našich kurzech: 


Šály Ester&Josefiny / ZDRAVÍ 2 800 Kč

Pro lepší zdraví se rozhodly pomoci Ester&Josefina, protože vědí, že lékař za rohem a péče hrazená státem je luxus, který ne každý zná. Můžete to však spolu s nimi změnit. Díky nekonečně dlouhým šálám totiž dosáhneme až do vzdálených zemí, kde podpoříme dostupnost zdravotní péče. Ester a Josefina jsou známé postavy světa sociálních sítí, kde od roku 2016 začali s Terapií sdílením a ve své tvorbě propojují módu, mezilidské vztahy a slova. Tak vznikly šály, které jsou poezií na krku. Dvě barevné varianty, do kterých je vypleteno Touha a déšť nebo Mlha a něha, oživí zimní šeď a zahřejí dobrým pocitem. Zdravím, ale tím psychickým, se také zabývá psycholožka Elena, která působí  v rámci naší mise působí na východní Ukrajině.


Zápisník od Papelote / VZDĚLÁNÍ 1 100 Kč

Pro vzdělání bez rozdílu se rozhodlo české papírnictví Papelote, spolu s ním můžete pomoci dětem z rozvojových zemí překonávat množství překážek na cestě za vzděláním. Nechte se provázet inspirativními vzkazy dětí z Etiopie v zápisníku od Papelote. Zápisník má přebal z veganské kůže a jeho vyprávění začíná na žluté tužce: „Etenesh is now lucky and happy“. Kdo je Etenesh si můžete přečíst v následujícím článku.

Šperk Elišky Lhotské / OBŽIVA 7 900 Kč

Drobeček pomoci chudým na krk vytvořila šperkařka a umělkyně Eliška Lhotská, která přistupuje k tvorbě šperku jako k výpovědi dnešní generace a chléb pro ni symbolizuje život v pravdě a lásku k bližnímu svému. Svou symboliku autorka vložila do zlatého řetízku ozdobeného drobečkem chleba. Ten v sobě nese poselství vzájemné pomoci a ukazuje nám, že i ten nejmenší kousíček je důležitou součástí celku. A když se drobečků sejde dostatek, vznikne celý chléb: 

Těžítko z Florianovy huti / ČESKÁ REPUBLIKA 1 989 Kč

Magická pomoc českým dětem na cestě za vzděláním přichází z České Lípy z Florianovy huti. Ne každé dítě má cestu za vzděláním jednoduchou a v České republice čekají na svou šanci na lepší budoucnost tisícovky dětí. Ikonický předmět z filmu Pelíšky pro nás ručně zhotovili skláři z Florianovy huti. Těžítko pulzuje energií díky květinovému motivu v barvě trikolóry, která nám připomíná letošní 30. výročí sametové revoluce. Zároveň odkazuje na dobu první republiky, kdy byl tento sklářský kousek populární. Pro představu, jak Člověk v tísni podporuje vzdělávání, se můžete podívat na tento článek z předškolního klubu:

Všechny designové dárky jsou již k dostání na www.skutecnydarek.cz, na stejném místě si můžete zakoupit některý z více než dvou desítek darovacích certifikátů, tzv. Skutečných dárků, které vždy symbolizují určitou formu pomoci – od kozy pro nemajetnou rodinu v Africe přes léky pro nemocné nebo bezpečný porod až po doučování dětí z chudých rodin v České republice.


Autor: Člověk v tísni

Související články