Ukončujeme sbírku SOS Svět a děkujeme všem, kteří se zapojili!

Publikováno: 5. 6. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Distribuce zdravotnických materiálů v oblasti Dolakha.
© Foto: PIN Nepal Staff

Na jaře roku 2020 jsme vyhlásili sbírku SOS Svět na pomoc nejzranitelnějším lidem v rozvojových zemích, které nejvíce zasáhla pandemie covidu-19 i její ekonomické dopady. Mnoho z nich přišlo o zdroj příjmu, když ztratili práci nebo museli zůstat v karanténě. Celkem se nám podařilo vybrat 10 milionů korun, za což našim dárcům velmi děkujeme. 

Největší část z vybraných peněz putovala do Nepálu, který pandemie tvrdě zasáhla. Více než dvanáct tisíc lidí zemřelo, další tisíce přišly o práci a celé rodiny tak zůstaly bez příjmu. Země žila více než dva roky v lockdownu, což vedlo mnoho lidí z měst k návratu do rodných vesnic, kde mohli alespoň pracovat na polích.

Ve spolupráci s lokálními partnery PHASE Nepal a Aasaman Nepal jsme distribuovali zdravotnické vybavení. To putovalo do 11 izolačních center ve čtyřech okresech a do 68 zdravotních středisek na venkově. Dodávali jsme i přímou pomoc komunitám, rozdávali jsme roušky a dezinfekci. 775 domácností v regionu Dolakha od nás dostalo potřebné věci až ke dveřím, aby se nemocní mohli bezpečně izolovat a nenakazili další obyvatele.

Češi pomáhají Nepálu v boji s druhou vlnou COVID-19

Do zdravotních center jsme dodávali kromě dezinfekcí a dalších ochranných pomůcek také nosítka a lůžka. „Dříve jsme neměli nosítka pro přenášení pacientů. Jsou užitečná zejména pro přepravu těhotných žen z vesnic, kam není přístup po silnici. Teď máme místa navíc, kam uložit covid-19 pozitivní pacienty,“ řekla Sangita Basnet ze zdravotní stanice v oblasti Dolakha.

Podíleli jsme se i na systémovém řešení pandemie. Spolupracovali jsme s místní institucí, která provozovala webový portál s aktuálními informacemi o covidu-19 a zároveň identifikovala problémy, které Nepálu znemožňují efektivně řešit podobné krize.

Kromě Nepálu pomáhaly peníze českých dárců zvládnout krizi také v Sýrii, Myanmaru, Etiopii, Angole a Zambii. Sbírka byla uzavřena ke konci května, postupně ještě dočerpáváme zbylé prostředky. Děkujeme všem dárcům a dárkyním, kteří do sbírky přispěli! 

Autor: Člověk v tísni

Související články