V Oboře Hvězda běželi žáci pro novou školu v Etiopii.

Publikováno: 11. 6. 2014 Doba čtení: 4 minuty
V Oboře Hvězda běželi žáci pro novou školu v Etiopii.
©

V sobotu 7.6. se uskutečnil další z charitativních běhů v rámci Běhu pro Afriku. 448 běžců, studentů dvou pražských gymnázií, jejich učitelů a rodičů uběhlo odhadem 3900 km.  Na start se s nimi postavili také kolegyně z etiopské mise Člověka v tísni, který běh spoluorganizoval.  Cílem akce bylo získat peníze na stavbu nové školy Člověka v tísni v Etiopii.

 

Žáci tak měli možnost pomoci svým etiopským vrstevníkům, jejichž možnosti vzdělání jsou jen velmi omezené.  Odhadem méně než polovina tamních dětí dokončí základní školu. Také proto 40% Etiopanů neumí číst a psát. Francouzské lyceum a Gymnázium Jana Nerudy organizují charitativní Běh pro Afriku ve spolupráci s Člověkem v tísni už od roku 2009 respektive 2010. Studentům se za tu dobu celkem podařilo vyběhat téměř 1,5 milionu korun na stavbu několika nových moderních škol v Etiopii. 

„Před samotným během si studenti sehnali jednoho nebo více sponzorů, většinou se jedná o rodiče nebo známé. Ti jim za každé uběhnuté kolo závodu přislíbili určitou částku. Vyběhané peníze pak přispějí do sbírky Postavme školu v Africe,“ vysvětluje princip akce Vojtěch Drahorád z Člověka v tísni.

Ve Hvězdě se v sobotu běžely dvě verze – jedna méně náročná pro menší děti do 12 let vedla kolem travnaté plochy před letohrádkem Hvězda, jedno kolečko měřilo několik set metrů. „Všichni naši malí běžci měli alespoň pět koleček, ale našli se i vytrvalci. Děti často běželi v doprovodu svých rodičů,“ říká Alena Špálová z Francouzského lycea.  

#~gallery-863~#

Etiopanky na startu

Pro starší studenty byla pak připravena delší varianta vedoucí od letohrádku k jedné ze vstupních bran do lesoparku. Délka jednoho kola byla jeden kilometr.  Spolu se studenty běželi také někteří zaměstnanci Člověka v tísni. „Několik lidí z naší pražské kanceláře se spolu se mnou přihlásilo do běhu. Skvělé bylo, že se k nám přidaly také tři kolegyně z naší etiopské mise, které jsou právě na návštěvě Prahy,“ říká Vojtěch Drahorád z Člověka v tísni.

Běžecké dresy oblékly Sara Worku, zástupkyně šéfky mise ČvT v Etiopii, Wubet Girma, která má na misi na starosti vzdělávání, a Camila Garbutt, vedoucí etiopských programů.  Kolegové z pražské kanceláře se společně složili a stali se sponzory Etiopanek. „Celá akce se jim moc líbila, vrhli se do běhu s vervou. Nakonec uběhli krásných 26km, tedy 26 koleček. Společně jsme pak věnovali 5200Kč na novou školu,“ dodává Drahorád.

„Naše gymnázium se letos účastní už po šesté,“ říká Christophe Laborde, ředitel Francouzského lycea. „Je to skvělá příležitost pro studenty, učitele a rodiče zažít okamžik solidarity s lidmi v méně šťastných koutech světa. Právě solidarita, tolerance a vzájemné pochopení jsou klíčové hodnoty naší školy, také proto se do Běhu pro Afriku pravidelně zapojujeme.“  Laborde dodává, že někteří studenti vzali běh opravdu vážně a týden před akcí se dokonce v oboře konala „generálka“, kdy jednotlivé třídy utvořily týmy a trénovali společně.  

V den závodu panovalo krásné slunečné počasí, takže na start dorazilo kromě dětí také spousta rodičů a známých. „Celkem jsme měli 448 registrovaných běžců, jak z naší školy, tak z Gymnázia Jana Nerudy,“ říká Alena Špálová. „Odhadem uběhli celkem zhruba 3 900km.“

Očekávaný výtěžek akce, který se pohybuje v řádech statisíců korun, bude směřovat jako dar do sbírky Postavme školu v Africe, kterou organizuje Člověk v tísni. „Ze sbírky postavíme každoročně alespoň jednu školu v Etiopii. Teď momentálně vybíráme peníze na školu ve vesničce Sorge,“ vysvětluje jedna z etiopských účastnic běhu Wubet Girma.  Stavba jedné školní budovy trvá zhruba půl roku.

#~gallery-808~#

Nová škola pro 1200 dětí

Důvodem, proč byla vybrána právě lokalita v Sorge, je katastrofální stav stávající školy, kde se vyučuje všech osm ročníků - chodí sem 1200 studentů z okolních obcí. Tak velký zájem však Sorge není schopná pokrýt. Ve třídách se tísní desítky žáků a dokonce se musí učit na směny. Škola v Sorge už brzy nebude schopná provozu a dětem, které sem chodí, hrozí, že nebudou mít možnost dostudovat. Prostředky vybrané v rámci Běhu pro Afriku jsou cennou pomocí – kompletní školní budova spolu se školením učitelů a vybavením přijde na necelé dva miliony korun. Pokud bude Běh pro Afriku stejně úspěšný jako loni, žáci všech letos zapojených škol mohou v součtu přispět až na polovinu celkové ceny stavby.

Etiopie je jednou z nejchudších a nejvíce zalidněných zemí na světě. S rozšířenou chudobou souvisí i velmi vysoká úroveň negramotnosti – přes 60% obyvatel starších 15 let neumí číst a psát. Nadále však zůstává velkým problémem vysoké procento dětí, které nedokončí školu. V roce 2009 22% dětí nenastoupilo ani do druhé třídy základní školy, 57% základní školu nedokončilo. Ve třídách je navíc často více než 80 dětí a školy se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných učitelů a učebních pomůcek

 

Více o školách v Etiopii najdete na www.skolavafrice.cz

Více o chystané škole v Sorge zde.

Pro více informací kontaktujte:

Jakub Čejchan, mediální koordinátor  sbírky Postavme školu v Africe, 777 787 928, jakub.cejchan(zavinac)clovekvtisni.cz

Vojtěch Drahorád, Běh pro Afriku, 731 690 962, vojtech.drahorad(zavinac)clovekvtisni.cz

Alena Špálová, Francouzské lyceum, alenasp(zavinac)cbox.czm,  728 714 745

Lucia Klimková, Gymnázium Jana Nerudy, lucia.klimkova(zavinac)centrum.cz , 728 879 000

Autor: Jakub Čejchan