Vlajka pro Ukrajinu - Vyvěste ukrajinskou vlajku a vyjádřete tak solidaritu s Ukrajinou!

Publikováno: 15. 5. 2014 Doba čtení: 4 minuty
Vlajka pro Ukrajinu -  Vyvěste ukrajinskou vlajku a vyjádřete tak solidaritu s Ukrajinou!
©

Člověk v tísni vyzývá města a obce v České republice i běžné občany, aby 21. května vyvěsili ukrajinskou vlajku a dali tak najevo svou podporu lidem, kteří na Ukrajině usilují o demokratické hodnoty a mírovou transformaci své země.

Ve středu 21. května uběhne právě půl roku od začátku Euromajdanu, kdy se lidé v Kyjevě poprvé sešli, aby vyjádřili svůj nesouhlas s politikou prezidenta Janukovyče. Na poklidné demonstrace jeho režim reagoval stupňujícím se násilím. Policejní brutalita však měla opačný efekt: přivedla do ulic stovky tisíc lidí. “Fascinující je, že ani bití demonstrantů, ani pozdější únosy a mučení aktivistů, unášení zraněných z nemocnic či útoky snajperů, kteří zastřelili přes sto lidí, nezlomila odhodlanost lidí prosadit slušnější a spravedlivější fungování státu,“ říká Rostislav Valvoda, vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni. “A tahle nezlomnost a odvaha prodemokratických sil na Ukrajině si zaslouží naši úctu i podporu,” dodává Valvoda.

Podpořte Vlajku pro Ukrajinu i na Facebooku!

K akci se zatím připojily desítky měst a obcí, mimo jiné magistrát hlavního města Prahy. Pan primátor vyvěsí vlajku Ukrajiny na budovu Nové radnice na Mariánském náměstí  21.května v 11:00.

Demonstrace v Kyjevě začaly 21. listopadu na protest proti rozhodnutí vlády a prezidenta nepodepsat asociační dohodu s Evropskou unií. Ukrajinu následně zaplavila vlna demonstrací, které požadovaly změny, jež by zemi zaručily posílení právního státu, méně korupce a demokratické svobody. V lednu situace začala eskalovat, když ozbrojené složky při zásazích proti demonstrantům použily střelné zbraně a na ulicích se objevili první mrtví. Následovaly krvavé střety na kyjevském Majdanu a útěk prezidenta Janukovyče ze země. “Tím však boj Ukrajinců o demokracii a svobodu ve své zemi neskončil, od února je proti Ukrajině vedena de facto nevyhlášená válka - jak jinak nazvat situaci, kdy sousední země silou připojí část ukrajinského území a v dalších regionech začnou operovat profesionální ozbrojená komanda, která obsazují státní úřady a rekrutují a vyzbrojují místní paramilitaristické skupiny,” popisuje Valvoda situaci na místě.  

I přes ozbrojené střety se ve východních částech země konají také akce na podporu jednotné Ukrajiny a politické transformace. V Kyjevě mezitím začala pracovat nová vláda, která se ve spolupráci s majdanským hnutím snaží nastartovat reformy v ekonomice a sociální oblasti.

Člověk v tísni na Ukrajině

Člověk v tísni na Ukrajině pracuje od roku 2003, zaměřuje se zejména na podporu rozvoje občanské společnosti. V posledních letech působil Člověk v tísni zejména na Krymu, kde založil občansko-právní poradny poskytující bezplatné právní konzultace a pomoc veřejnosti a nevládním organizacím, které se dostaly do sporu se státními úřady. “Budeme i nadále podporovat naše spolupracovníky z krymských poraden, kteří se chtějí věnovat své práci i přesto, že jim zde hrozí nebezpečí a někteří Krym dokonce museli opustit,“ říká Olena Ivantsiv, koordinátorka ukrajinských projektů Člověka v tísni.

Po pečlivém zhodnocení situace na místě se Člověk v tísni rozhodl svou podporu zaměřit i na nezávislé novináře a média. „Na východě Ukrajiny je velmi silný vliv ruských státních televizních kanálů, které často záměrně pokrucují skutečnost a vyvolávají strach mezi tamními obyvateli. Chybí zde pluralita názorů a místní novináři, kteří zde chtějí působit, nejenže mají velmi špatné podmínky pro svou práci, ale stále častěji jsou i terčem napadení a útoků,“ vysvětluje rozhodnutí organizace Ivantsiv.

Vzhledem k tomu, že se nová vláda v Kyjevě snaží obnovit transformační proces, hodlá Člověk v tísni podpořit ukrajinské organizace a úřady nabízením zkušeností, ať už pozitivních nebo negativních, získaných během reforem v České republice. „Česko je pro Ukrajince vzor úspěšné transformace a zároveň země, kde mohou najít pochopení pro svou vlastní realitu. Zajímají se například o zkušenosti s lustracemi, decentralizací a o sociální či zdravotnické reformy,“ říká Ivantsiv.

Po vypuknutí masových demonstrací Člověk v tísni symbolicky podporoval statisíce lidí na náměstích požadujících slušnější a spravedlivější fungování státu. Na kyjevském Majdanu zahrály české kapely a dobrovolníci vařili novoroční guláš. „To, že tak velký počet Ukrajinců neváhalo protestovat ve dne v noci bez ohledu na mrazivé počasí, znamená, že Ukrajina si zaslouží pozitivní změny. Cítili jsme, že podpora ze zahraničí je důležitá,“ říká Rostislav Valvoda. Po vypuknutí útoků snajperů a krvavých střetech vyslala organizace na Ukrajinu tým zdravotníků, aby pomohli lidem zraněným na kyjevském Majdanu. Lékařská pomoc pokračovala další týdny a ordinace Člověka v tísni ošetřila téměř sto pacientů. Tým zdravotníků také spolupracoval s českou vládou v rámci programu MEDEVAC, když vybíral pacienty, kteří pak byli převezeni do českých nemocnic. Tato pomoc se uskutečnila díky podpoře Klubu přátel Člověka v tísni a dárců, jež přispěli na sbírkové konto pro pomoc Ukrajině. Peníze ze sbírky budou i dále použity především na dlouhodobou zdravotní pomoc a podporu lidem, kteří byli během nepokojů zraněni.

Pro více informací kontaktujte:

Adéla Pospíchalová, centrum pro demokracii a lidská práva, Člověk v tísni

Tel.: 777 787 968, mail: adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

Autor: AP