Výstava Migranti fotí migranty v Plzni

Publikováno: 6. 5. 2014 Doba čtení: 3 minuty
Výstava Migranti fotí migranty v Plzni
©

Plzeň (6. 5. 2014) – Společnost Člověk v tísni představí v druhé polovině května v budově plzeňského hlavního vlakového nádraží výstavu Migranti fotí migranty. Autory dvacítky fotografií je sedm amatérských fotografů z šesti zemí světa, které spojil jeden příběh – příběh migranta. Výstavu zachycující každodennost života cizinců v ČR si mohou cestující prohlédnout od 12. do 31. května. Díky partnerství společnosti Plzeň 2015 čeká první den výstavy (12. května v 18.15 hod.) na návštěvníky krátký happening, o nějž se postarají migranti žijící v Plzni.

Soubor fotografií připravili pracovníci Programu migrace společnosti Člověk v tísni ve spolupráci s renomovaným fotografem Michalem Novotným, který vedl dvoudenní fotografický workshop na jaře loňského roku. Výstava představuje pouze zlomek fotografií, které vznikly na základě úkolu zachytit různá prostředí: sebeprezentaci a život v komunitě, migrační zkušenost, a také práci migrantů v českých domácnostech.
Vietnam, Ukrajina, Mongolsko, Moldavsko, Rusko a USA – to jsou země, odkud autoři fotografií do naší země přišli. Žijí zde již roky a k fotografii se všichni opakovaně vrací. „Život letí a ani se nezastaví a já bych rád uchoval v paměti foťáku to, co ve své paměti nedokážu udržet“, komentoval svůj vztah k focení Vasyl Tsitsey, autor pocházející z bývalého Rakouska-Uherska, bývalého Československa, bývalého Maďarska, bývalého Sovětského svazu a současné Ukrajiny.
Fotografie přibližují jak všední, tak pro českého občana i velmi nevšední podobu každodenního života lidí, kteří se rozhodli zvolit ČR za svůj nový domov. „Pracují každý den od rána do večera, nemají skoro šanci být na denním světle. Takový životní styl musí zvládat, jak nejdéle mohou. Někdo 5 měsíců, jiný zas 10 let.“, přiblížil Tsenguun Odtsetseg prostřednictvím fotografií z masážních salónů příběhy thajských terapeutek. Další fotografie přináší příběhy z vietnamské tančírny, pravoslavných obřadů, sportovních klání ve vietnamské komunitě apod.
Výstava bude zahájena v pondělí 12. května v 18.15 hod. krátkým happeningem pořádaným ve spolupráci se společností Plzeň 2015. Na happeningu se budou podílet cizinci žijící v Plzni. „V rámci projektu Chaloupka strýčka Toma nabízíme cizincům žijícím v Plzni zapojení do kulturního dění. Příkladem je dramatická dílna Sám mezi lidmi Blanky Josephové Luňákové,“ upřesňuje Ida Kaiserová, koordinátorka projektu společnosti Plzeň 2015. Právě účastníci této divadelní dílny obohatí dění na plzeňském nádraží v první den výstavy.
Výsledkem dílny Sám mezi lidmi by v roce 2015 měly být divadelně ztvárněné příběhy cizinců žijících v Plzni.  Představení na jeviště přivede osm neherců, kteří v Plzni žijí různě dlouhou dobu. Většina z nich pochází ze zemí bývalého Sovětského svazu, jeden je ze Slovenska, skupinu doplňuje jeden Čech. všichni vesměs mladí lidé: studenti umělecké školy, lektorky angličtiny, překladatelé, ekonomka, programátor... „Kromě osobních těžkostí se tito lidé musí občas vyrovnávat i s bariérami předsudků. Mnoho z nich si s sebou nese stigma své země. Není na ně často pohlíženo jako na individuality, ale jako na zástupce určitého národa se všemi stereotypy, které k němu patří. Ale co člověk, to zajímavý a neopakovatelný osud,“ říká herečka a divadelní lektorka Blanka Josephová Luňáková. Na plzeňském hlavním nádraží se odehraje první veřejné vystoupení této skupiny. „Půjde o krátkou ukázku, která bude jen malou ochutnávkou stylu naší divadelní práce,“ těší se na zahájení výstavy Migranti fotí migranty Blanka Josephová Luňáková.
Souběžně s  výstavou Migranti fotí migranty proběhne v Plzni také výstava pořádaná společností Plzeň 2015. Ta představí výtvarná díla zahraničních studentů plzeňské Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara. Výstava se uskuteční v kulturním domě Peklo od 21. května.

Více informací:
http://www.clovekvtisni.cz/, http://migration4media.net/
http://www.plzen2015.cz/cs/akce/chaloupka-strycka-toma

Kontakty:
Dalibor Hapl, tel.: 739 320 308, mail: dalibor.hapl@clovekvtisni.cz
Ida Kaiserová, tel.: 601 339 863, mail: kaiserovai@plzen2015.cz

Autor: