Výstava: Přizpůsobiví (Výkvět)

Publikováno: 10. 3. 2012 Doba čtení: 3 minuty
Výstava: Přizpůsobiví (Výkvět)
©

V rámci festivalu Jeden svět proběhla v ústeckém experimentálním prostoru Mumie prezentace instalace umělecké skupiny Johnnie Walker s názvem Přizpůsobiví (Výkvět).

 

Byla reakcí na podzimní pochody krajně pravicových politických seskupení a jejich příznivců z řad přizpůsobivé veřejnosti. Zde k nahlédnutí fotografie detailu instalace a tisková zpráva k výstavě:

 

"Na konci letních prázdnin a začátkem školního roku 2011/12 se začali, zejména na sociálních sítích, svolávat skoro všichni Slušní alias Přizpůsobiví občané tohoto státu (no pár desítek tisíc jich tady „naštěstí“ máme). Kromě zdviženého ukazováčku směrem k politické reprezentaci, chtěli tito mírumilovní lidé projevit otevřeně svůj odpor vůči těm Druhým zjevně Nepřizpůsobivým, Neslušným, Neposlušným, Neznámým, Nechtěným, Nečitelným, Nesrozumitelným, a proto samozřejmě Nebezpečným, kteří jim vadí ve výhledu na Hezký, Srozumitelný a Slušný svět. O tom, že je potřeba všeho nechat, udat prcka sousedce, sehnat si odvoz, uvolnit se z hasičské soutěže, není pochyb, bránit otčinu je naše povinnost!

Slovo dalo slovo a milí Přizpůsobiví lidé vyrazili do ulic na severočeská náměstí. Začátkem října loňského roku se také Johnnie Walker na své víkendové procházce centrem Ústí nad Labem k té slávě nachomýtl a nestačil se divit. Teda ne, že by byl vysloveně překvapený…

Mírové náměstí, ač v poměrně chladném říjnovém dni, plné přátelských úsměvů: slušné rodiny, přizpůsobivé milenecké páry, slušné babičky a dědové, přizpůsobivé paničky vyštafírované a zavěšené do svých slušných manželů, nebojácné a přesto přizpůsobivé dívky a hoši v pěkně vyblejskaných pohorkách, někteří vyzdobení šálami oblíbeného fotbalového klubu. Ti všichni stanuli čelem k Paláci Zdar a dychtivě očekávali Slovo. Těžko říci, zda nakonec Slovo uslyšeli. Mikrofonu se ujal samozvaný fešoun, průměrný řečník, ale zručný masér davu. Slušní lidé ho znají, jeho a jemu podobné, co to s nimi a vlastně s námi všemi myslí dobře. Ale hlavně v tom umějí chodit, když kokrhají ve společnosti bodrých hochů v bombrech na veřejných prostranstvích našich měst. A tak přizpůsobiví fašizující maloměšťáci o sebe radostně plácají dlaněmi, buď volají Sláva! nebo Amen! nebo souhlasně mručí. A protože náměstí bývají o víkendech poloprázdná, je třeba dát o sobě vědět (a taky dlouhým stáním otékají v těžkých botách kotníky), vydávají se Přizpůsobiví lidé na společnou procházku neboli Pochod městem.

Mají čisté svědomí, zametají si před svým vchodem, okopávají zahrádky a zdraví své sousedy, jezdí trolejbusem zásadně „nabílo“, a platí řádně daně, nekradou a tvrdě makaj, aby se jejich přizpůsobivé děti měly dobře. A hlavně, v jednom mají jasno: Vyhodit, přesunout nebo vyhladit...a pak se to musí vymyslet dál...

 

Instalace nepřizpůsobivé umělecké skupiny Johnnie Walker je malou alternativní demonstrací k událostem severočeských pochodů. Jsme rádi, že vám prostřednictvím naší zahrádky můžeme představit Výkvět slušných občanů: Přizpůsobivé. Pohleďte jim do tváře, nahlédněte do hlavy. A až je potkáte na ulici, nezapomeňte pěkně pozdravit.

Pozn.: Na webu www.slusnilide.cz naleznete podobné tváře Slušných/Přizpůsobivých Severočechů, jen viděné objektivem jiné/ho Nepřizpůsobivé/ho. Johnnie Walker jí/ho tímto zdraví."

 

Další fotografie instalace naleznete na FB Člověk v tísni pobočka Ústí nad Labem.

Autor: