Žáci opět běželi pro školu v Etiopii. Děkujeme!

Publikováno: 10. 6. 2015 Doba čtení: 3 minuty
Žáci opět běželi pro školu v Etiopii. Děkujeme!
©

V sobotu 6.6. ožila pražská obora Hvězda tradičním dobročinným Během pro Afriku. Na start závodu se postavilo několik stovek studentů dvou pražských gymnázií – Francouzského lycea a Gymnázia Jana Nerudy. Společnou snahou učitelů, rodičů a především běžců z řad studentů bylo získat peníze na stavbu nové školy v Etiopii.

Tu Člověk v tísni staví v malé vesničce s názvem Meja, která leží na jihu země. Každé třetí dítě zde nemá možnost chodit do školy a situace se zhoršuje i pro ty, kteří do lavic usednou. Třídy jsou přeplněné, budova chátrá a děti sedí místo lavic na kamenech. Pokud se nic nezmění, stovky místních dětí brzy přijdou o možnost vzdělání. Novou školní budovou chceme pomoci místní komunitě, aby zde výuka mohla pokračovat dál a aby vzdělaní získaly další děti.

Francouzské lyceum a Gymnázium Jana Nerudy organizují charitativní Běh pro Afriku ve spolupráci s Člověkem v tísni už od roku 2009, respektive 2010. Studentům obou škol se za tu dobu celkem podařilo vyběhat přes 1,7 milionu korun na stavbu několika nových moderních škol v Etiopii. 

#~gallery-1315~#

„Před samotným během si studenti seženou vždy jednoho nebo více sponzorů, většinou se jedná o rodiče nebo známé. Ti jim za každé uběhnuté kolo závodu přislíbí určitou částku. Vyběhané peníze pak přispějí do sbírky Postavme školu v Africe,“ vysvětluje princip Běhů pro Afriku Vojtěch Drahorád z Člověka v tísni.

Více o Běhu pro Afriku

Očekávaný výtěžek akce, který se pohybuje v řádech statisíců korun, bude směřovat jako dar do sbírky Postavme školu v Africe, kterou organizuje Člověk v tísni. „Stavba nové školní budovy, jako je ta ve vesnici Meja, včetně veškerého zázemí vyjde asi na 1,9 milionu Kč,“ říká mediální koordinátor sbírky Jakub Čejchan. „Běh pro Afriku letos proběhne ve spolupráci se zhruba dvěma desítkami škol. Doufáme, že by se tak mohla vybrat až polovina potřebné částky,“ dodává s tím, že protože škola v Meje bude otevřena už v létě, poputují prostředky z podzimních běhů na stavbu další školy, v pořadí již osmnácté, kterou Člověk v tísni ze sbírky postaví. „Každý rok dokončíme na jihu Etiopie v oblasti Alaby a Awassy alespoň jednu školní budovu. Nebylo by to možné bez velkorysé podpory české veřejnosti, za kterou bych chtěl moc poděkovat,“ uzavírá Čejchan.

škola v Meja na mapě


Etiopie je jednou z nejchudších a nejvíce zalidněných zemí na světě. S rozšířenou chudobou souvisí i velmi vysoká úroveň negramotnosti – přes 60% obyvatel starších 15 let neumí číst a psát. Nadále však zůstává velkým problémem vysoké procento dětí, které nedokončí školu. V roce 2009 22% dětí nenastoupilo ani do druhé třídy základní školy, 57% základní školu nedokončilo. Ve třídách je navíc často více než 80 dětí a školy se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných učitelů a učebních pomůcek

 

Chcete přihlásit svou školu do Běhu pro Afriku?

Kontaktujte Vojtu Drahoráda (vojtech.drahorad@clovekvtisni.cz, 731 690 962)

Chcete vědět více o školách v Etiopii?

Navštivte www.skolavafrice.cz nebo napište na jakub.cejchan@clovekvtisni.cz

Autor: Jakub Čejchan