168 hodin: V Ústí se zavírají ubytovny, město se obává náhlé vlny až 230 bezdomovců

Publikováno: 12. 6. 2018 Doba čtení: 2 minuty
168 hodin: V Ústí se zavírají ubytovny, město se obává náhlé vlny až 230 bezdomovců
© Foto: ČT

Reportáž České televize z pořadu 168 hodin.

Desítky lidí včetně seniorů a dětí obývajících dvě ubytovny v Ústí nad Labem se za tři týdny ocitnou bez střechy nad hlavou. Firma, která ubytovny provozuje, oznámila konec. Nájemníky jsou většinou romské rodiny, pro které byly ubytovny poslední štací, kde sehnali bydlení. Ústecká primátorka Věra Nechybová (zvolena za ANO, nyní za UFO) věc nehodlá řešit. Kde od prázdnin složí hlavu na 230 lidí, z čehož může být až polovina dětí, není jasné. Situaci mapoval pořad 168 hodin.

Mezi nájemníky ubytovny v Klíšské ulici panuje nervozita. Někteří přemýšlejí, že se v červenci přesunou do blízkého bunkru, jiní že si pořídí stan, aby měli aspoň něco nad hlavou. Zhruba stovka nájemníků ubytovny v Klíšské ulici má už jen tři týdny na to, aby si našli nové bydlení.

Osmatřicetiletý Josef Duna a padesátiletá Naděžda Kaličková žijí v malém jednopokojovém bytě dva roky. Platí 11 tisíc měsíčně včetně energií, tedy asi třikrát víc, než je v Ústí obvyklé. Na nájem pobírají příspěvek od státu, jinde bydlení nesehnali. Byli tady spokojeni, než se dozvěděli o nutnosti vystěhovat se do konce června. Pokud nebude možnost a nebudu mít, kde bydlet, zůstanu na ulici. Dcerku budu muset dát ke svojí mamince na tu chvíli,“ říká Josef Duna.

Také dvaačtyřicetiletá Drahoslava Miková žije na ubytovně s rodinou několik let. Obvolala prý už spoustu inzerátů, ale bez úspěchu. „Máme děti, nevíme, co bude dál. Kam s dětmi? Všude chtějí kauci, a když bez kauce, tak se ptají: ,Jste Rom?‘ Na rovinu řeknete, že ano, položí vám telefon, ani se nebaví,“ popisuje trable s bydlením.

Nervozní jsou i obyvatelé druhé ubytovny Modrá v městské části Střekov. Tady žije odhadem 130 nájemníků včetně dětí a seniorů, také oni mají lhůtu na vystěhování do konce června.

Dlouhodobá informace, která nepřišla

Vlastníkem objektů je společnost CPI, od které si je pronajímala místní podnikatelka Lea Anderlová. Co ji vedlo k uzavření ubytoven, není známo, s médii totiž nekomunikuje. Nájemníkům prý po svém druhovi vzkázala, že jim nájemní smlouvy neprodlouží, ke konci června vypne elektřinu i vodu a ubytovny zavře.

Vedení městských částí tím ovšem dostala do prekérní situace, protože nemají ubytovací kapacitu, kam můžou obyvatele umístit. A magistrát krizovou situaci odmítá řešit. „My víme, že nájemníci o tom, že jim nebude prodloužen nájemní vztah, dostali informaci v lednu letošního roku, čili se nejedná o krizovou nenadálou situaci, ale je to dlouhodobá informace, kterou mohli tito obyvatelé řešit,“ tvrdí primátorka Nechybová...

Přečíst celý článek a zhlédnout VIDEO můžete na webu ČT24 ZDE.

Autor: Čt24

Související články