2,5 miliónu lidí na Filipínách potřebuje pomoc. Zítra distribuujeme rýži

Publikováno: 18. 11. 2013 Doba čtení: 3 minuty
2,5 miliónu lidí na Filipínách potřebuje pomoc. Zítra distribuujeme rýži
© Foto:

Cebu, Praha (18. listopadu 2013) – Zítra ráno ve 3 hodiny filipínského času vyrazí další konvoj s potravinovou pomocí pro obyvatele ostrova Bantayan, který byl předminulý pátek poničen tajfunem Haiyan. Odhad počtu zničených obydlí vystoupal podle filipínských úřadů od pátku o 700 tisíc, naléhavou potravinovou pomoc potřebuje podle aktuálních údajů 2.5 milionu Filipínců. Za pomoc z Česka lidé dojatě děkují. Na účet SOS Filipíny zatím dárci poslali 10 milionů korun.

Od pátku se opět významně zvýšil odhad počtu zničených domů z 300 tisíc na jeden milión. 490 tisíc z nich bylo pak podle filipínského ministerstva sociálních věcí kompletně zničeno. Odhad počtu evakuovaných pak od pátku vzrost ze 1.9 milionů na čtyři miliony lidí, kteří přežívají v půldruhém tisíci evakuačních center.

Pět tun rýže nakrmí 1000 rodin

„Zítra ve tři hodiny ráno vyrážíme s pětitunovým nákladem rýže do vesnice Sillion na ostrově Bantayan,“ říká Petr Štefan, který na místě v pátek distribuoval menší pomoc pro 250 rodin a zároveň zjišťoval potřeby v  postižených vesnicích. „Z těch asi 15 až 20 vesnic, které jsem projel, na tom byl Sillion nejhůř. Byly tu zničeny prakticky všechny domy, přes 500 z nich srovnal tajfun se zemí úplně. Lidé tu přišli o úrodu, rybáři o lodě a jsou teď závislí na pomoci zvenčí,“ popisuje situaci Petr Štefan.

#~gallery-814~#

Člověk v tísni bude na místě distribuovat pětikilové balíčky, které na dalších pět dnů nasytí 1 000 rodin. „Rýži jako nejdůležitější surovinu si navrhli sami, my ji v hlavním městě ostrova Cebu nakoupili ve velkoskladu, dobrovolníci ji rozdělili do balíčků a naložili do školních autobusů, které dala k dispozici místní univerzita,“ popisuje přípravu pomoci Štefan. „Zítra musíme vyjet už ve tři ráno, abychom se vyhnuli zácpám a stihli první trajekt na ostrov, aby lidé už v 10 hodin jídlo měli,“ dodává z hlavního města Cebu Štefan. 

„Ve středu vysíláme průzkumný tým na ostrov Leyte, který byl tajfunem poničen asi nejvíce. Postižené také jsou menší ostrovy na východě, které ničily přívalové vlny. Na řadu z nich se možná pomoc zatím nedostala vůbec a rozsah zničení je na nich podle všech předpokladů největší,“ říká vedoucí humanitárních programů ČvT Marek Štys. V další fázi se podle něj chce Člověk v tísni zaměřit na odklízení trosek, distribuci hygienických balíčků a věcí potřebných pro stavbu provizorních obydlí. Na místo během dneška a zítřka dorazí dva další humanitární pracovníci z Prahy a z Afghánistánu, kteří rozšíří stávající tým na ostrově Cebu.

Pomoc je možné posílat na konto sbírky SOS Filipíny 37893789/0300

nebo prostřednictvím DMS ve tvaru DMS FILIPINY na číslo 87777

Pro platbu kartou klikněte ZDE.

Aktuální stav konta SOS Filipíny

Na kontě sbírky SOS Filipíny se sešlo přes 10 milionů korun. Další 2 miliony dorazí na SOS účet v nejbližších dnech od třech významných dárců: Nadace Vodafone pošle 500.000 korun a navíc přislíbila zdvojit příjem z DMS zaslaných zákazníky Vodafone. Dalším pomoc v hodnotě půlmilionu přislíbil Nadační fond Avast. Magistrát hlavního města Prahy se rozhodl přispět 1 miliónem korun. Při vyhlášení sbírky Člověk v tísni zároveň na pomoc obětem tajfunu okamžitě uvolnil 500 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni. Celkem tedy bude mít k dispozici přes 12,5 milionů korun.

 

Pro více informací prosím kontaktujte:

Šimon Pánek (ČR), ředitel Člověka v tísni

777 787 913, simon.panek@clovekvtisni.cz 

Petr Štefan (Filipíny), mediální koordinátor ČvT

+639082365239, petr.stefan@clovekvtisni.cz

Marek Štys (ČR), vedoucí humanitárních programů ČvT

777 053 522, Marek.Stys@clovekvtisni.cz 

Autor: